Niemiec Michel Aschenbrenner (P&S Metalltechnik) wygrał drugi etap Międzynarodowego Wyścigu “Solidarności” i Olimpijczyków. Na dalszych stopniach podium uplasowali się Polacy: Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team) i Sylwester Janiszewski (Voster ATS Team). Mistrz Polski został, również liderem klasyfikacji generalnej wyścigu!

Drugi odcinek ścigania na popularnej “Solidarce” liczył sobie 160-kilometrów. Kolarze wystartowali w Krośnie i opuścili województwo podkarpackie zmierzając do województwa małopolskiego, gdzie w Nowym Sączu znajdowała się meta. Po drodze zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema kategoryzowanymi podjazdami, które mogły zadecydować o kształcie klasyfikacji generalnej całego wyścigu. Wartym uwagi faktem były trzy lotne premie, które znajdowały się tuż po starcie, co zapowiadało wysokie tempo od samego startu. Liderem po pierwszym etapie był wczorajszy zwycięzca, kolarz drużyny Israel Cycling Academy Izraelczyk Itamar Einhorn.

Zgodnie z przewidywaniami na początku dzisiejszego ścigania peleton nie był łaskawy, aby pozwolić uciekinierom na odjazd. Po minięciu drugiej lotnej premii odjechać udało się dwójce zawodników, którymi byli Matic Grošelj (Ljubljana Gusto Santic) oraz Mateusz Grabis (Voster ATS Team). Niestety w peletonie chwile wcześniej doszło do kraksy, w której ucierpieli: kolega Grabisa z ekipy Paweł Franczak oraz kolarz CCC Development Team Damian Papierski. Dwójka harcowników zgodnie współpracowała i po przebyciu 70-kilometrów trasy różnica między grupą zasadniczą, a uciekającymi wynosiła ponad dwie i pół minuty.

Gdy zawodnikom zostało do mety 50-kilometrów sytuacja na wyścigu przebiegała bez zmian. Polak wraz ze Słoweńcem mieli przewagę trzech minut nad peletonem. Jednakże na podjeździe na trzecią dziś górską premię sytuacja diametralnie się zmieniła. Do dwójki uciekinierów po podjeździe pod Mochnaczkę Niżną dojechała piątka zawodników. Byli to: Marek Rutkiewicz (Mazowsze Serce Polski), Maciej Paterski (Wibatech Merx), Piotr Brożyna (Voster ATS Team), Torstein Træen (Uno-X Pro Cycling Team) oraz Steven Pattyn (Lotto – Soudal U23). Na dojeździe do ostatniego kategoryzowanego podjazdu z czołówki odpadł Matic Grošelj.

Po zjeździe z premii górskiej na Krzyżówce na czele kręciła szóstka uciekinierów. Z tyłu natomiast pogoń organizował peleton. Około 20-kilometrów przed końcową kreską w Nowym Sączu różnica między wspomnianymi wyżej grupami oscylowała wokół 45-50 sekund. Niestety dla harcowników peleton był bezlitosny i szybko niwelował stratę między grupami. Finalnie ucieczka zakończyła się fiaskiem i wszyscy szykowali się na masowy sprint. Na końcowych metrach najszybszy okazał się 20-letni Michel Aschenbrenner. Niemiecki kolarz ograł na finiszu mistrza Polski Stanisława Aniołkowskiego (CCC Development Team), który był drugi. Kolarz “Pomarańczowych” został też liderem klasyfikacji generalnej wyścigu. Podium etapowe uzupełnił kolejny kolarz znad Wisły Sylwester Janiszewski (Voster ATS Team).

Pełne wyniki > TUTAJ

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments