fot. Team INEOS

Wyścig Tour de France oraz drużyna INEOS Grenadiers uczcili pamięć zmarłego w marcu byłego kolarza i dyrektora sportowego w drużynie sir Dave’a Brailsforda Nicolasa Portala. Dziewiąty etap startował z Pau, rodzinnego miasta Francuza. 

Najpierw rodzina, w tym wdowa po Nicolasie Portalu i dzieci, uczestniczyli w przekazaniu totemu muzeum Tour de France, a później pojawili się na starcie dziewiątego etapu, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcie z drużyną INEOS. Totem jest koloru żółtego i nawiązuje do zwycięstwa w Tour de France 2019 Egana Bernala. Znajduje się na nim zdjęcie Portala oraz inne fotografie wspominające tamtą edycję Wielkiej Pętli.

Nicolas Portal zmarł nagle na początku marca na zawał serca. Miał 40 lat. Podczas profesjonalnej kariery kolarskiej zmagał się z arytmią serca. Przez dziesięć lat był zawodowcem. Ścigał się w drużynach Caisse d’Epargne, AG2R oraz Sky, w której od 2011 roku objął funkcję dyrektora sportowego.

Był częścią drużyny (choć jeszcze wówczas nie głównym dyrektorem sportowym), kiedy ta po raz pierwszy zwyciężyła w Tour de France wraz z Bradleyem Wigginsem. Następnie poprowadził Chrisa Froome’a do czterech zwycięstw we francuskim wielkim tourze, a także ostatnio Kolumbijczyka Egana Bernala. Był bardzo szanowaną i lubianą postacią w peletonie z uwagi na sympatyczną i zawsze pozytywnie nastawioną osobowość, a ponadto za profesjonalizm i nowatorskie podejście do roli dyrektora sportowego.

INEOS Grenadiers zamieściła w mediach społecznościowych video wspominające Portala, a kolarze tej drużyny publikowali zdjęcia i osobiste wspomniane związane z nieodżałowanym przez nich directeur sportif.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments