Fot. UCI

Nie we francuskim regionie Haute-Saône, gdzie znajduje się dobrze znany podjazd z Tour de France La Planche des Belles Filles, a we włoskim mieście Imola odbędą się tegoroczne mistrzostwa świata.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) opublikowała dziś informację o nowym gospodarzu tegorocznych mistrzostw świata. Światowy czempionat początkowo miał się odbyć na górskiej trasie w Aigle-Martigny. Niestety obostrzenia związane z pandemią COVID-19 uniemożliwiły przeprowadzenie tej imprezy w Szwajcarii. Tym samym władze UCI musiały znaleźć nowego gospodarza mistrzostw o czym poinformowały w specjalnym komunikacie prasowym.

Włoskie miasto Imola znajdujące się w regionie Emilia-Romania znane jest przede wszystkim z pobliskiego toru wyścigowego Autodromo Enzo e Dino Ferrari, gdzie w latach 1980-2006 odbywały się wyścigi o Grand Prix Formuły 1. Tor został nazwany na cześć jego fundatora Enzo Ferrariego, czyli założyciela legendarnej marki Ferrari i jego syna.

To właśnie tam będzie mieć miejsce startu i mety 259-kilometrowego wyścigu mężczyzn. Jak zapowiada Międzynarodowa Unia Kolarska trasa ma być bardzo wymagająca. Na trasie wyścigu mężczyzn znajdzie się około 5000 metrów przewyższenia. Długość wyścigu kobiet wyniesie 144 km z łącznym przewyższeniem  wynoszącym 2750 metrów. Zarówno Panie, jak i Panowie będą ścigać się na tej samej 28,8-kilometrowej rundzie.

Niestety tegoroczna walka o tęczowe koszulki będzie znacznie ograniczona. Odbędą się wyścigi, jedynie elity kobiet i mężczyzn. Młodsze kategorie wiekowe nie będą ścigać się o medale mistrzostw świata. Jak podali organizatorzy powodem są znaczne ograniczenia w podróżowaniu zwłaszcza z krajów spoza Europy.

Mistrzostwa Świata we Włoszech ostatnio miały miejsce w 2013 roku we Florencji. Na trudnej i deszczowej trasie w wyścigu mężczyzn mistrzem świata został Portugalczyk Rui Costa. W wyścigu kobiet triumfowała Holenderka Marianne Vos, która obecnie ściga się w barwach CCC-Liv.

Harmonogram mistrzostw świata Imola 2020:

24 września (czwartek) jazda indywidualna na czas elity kobiet

25 września (piątek) jazda indywidualna na czas elity mężczyzn

26 września (sobota) wyścig ze startu wspólnego elity kobiet

27 września (niedziela) wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn

 

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments