Foto: Critérium du Dauphiné

Sepp Kuss (Jumbo-Visma) po pięknej walce wygrał ostatni etap „Delfinatu”. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Daniel Felipe Martínez (EF Pro Cycling).

Ostatni etap Critérium du Dauphiné ze startem i metą w Megève liczył prawie 154 kilometry. Na kolarzy czekało aż osiem podjazdów, w tym finałowy o długości 9 kilometrów i średnim nachyleniu 4,6 %.

Tuż przed startem okazało się, że z rywalizacji wycofał się lider wyścigu, Primož Roglič (Team Jumbo-Visma).

Już na podjeździe pod Côte de Domancy (2,5 km długości; średnie nachylenie 8,4 %) peleton się rozpadł, a na czele pojawiła się bardzo mocna grupka w składzie: Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Mikel Landa (Bahrain-McLaren), Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), Pavel Sivakov (Ineos), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Adam Yates (Mitchelton-Scott), Julian Alaphilippe (Deceuninck-QuickStep), Marc Hirschi (Sunweb), Wout van Aert (Jumbo-Visma), Jan Bakelants (Circus-Wanty Gobert), Alexey Lutsenko (Astana Pro Team), Jonathan Castroviejo (Team Ineos), Will Barta (CCC Team) oraz Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation).

Na kolejnych podjazdach czołówka mocno się tasowała i ostatecznie podczas podjazdu na Col de la Colombière (7,4 km długości; średnie nachylenie 8,5 %) na czele pojawiła się dwójka: Sivakov i Alaphilippe. Za nimi kręciła grupka: Miguel Angel Lopez (Astana), Alexey Lutsenko (Astana), Daniel Martinez (EF Pro Cycling), Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe), Jonathan Castroviejo (Ineos), Thibaut Pinot (Groupama-FDJ), Sebastien Reichenbach (Groupama-FDJ), Tom Dumoulin (Jumbo-Visma), Sepp Kuss (Jumbo-Visma), Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), David De La Cruz (UAE Team Emirates), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Alejandro Valverde (Movistar), Enric Mas (Movistar), Marc Hirschi (Sunweb), Warren Barguil (Arkea-Samsic), Guillaume Martin (Cofidis).

Co ciekawe nie było wśród tych kolarzy takich gwiazd jak Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic), Mikel Landa (Bahrain – McLaren) czy Richie Porte (Trek-Segafredo).

Na 50 kilometrów przed metą różnica między prowadzącą dwójką, a grupą lidera wynosiła 90 sekund. Tempo wśród goniących wzrosło i sukcesywnie zbliżali się do Sivakova i Alaphilippe’a. Niestety na 32 kilometry przed metą Rosjanin miał bolesny upadek, ale szybko się podniósł i próbował dojechać do Francuza. Udało mu się to na 1500 metrów przed szczytem Côte de Domancy.

Z tyłu zaatakował natomiast Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates), a na jego kole znalazł się Miguel Angel Lopez (Astana). Potem poprawili także Sepp Kuss (Jumbo-Visma) i Daniel Felipe Martínez (EF Pro Cycling). Wściekły Pinot rzucił bidonem i widać było, że Francuz nie jest w dobrej dyspozycji.

Na zjeździe grupki połączyły się i na czele była szóstka: Sivakov, Alaphilippe, Pogačar, Kuss, Martinez i Lopez.Grupa Pinota miała już ponad minutę straty i wyglądało na to, że Francuzowi wyścig właśnie odjechał.

Po podjeździe pod Côte de Cordon (4,6 km długości; średnie nachylenie 7,7%) z czołówki odpadł Alaphilippe. Francuz z Deceuninck-QuickStep kiedy dojechała od niego grupa Pinota zaczął…pracować na rzecz swojego rodaka. Kolejnym, który pomagał trzykrotnemu zwycięzcy etapowemu Tour de France był Warren Barguil (Arkea-Samsic). Na 10 kilometrów przed finałowym szczytem z przewagi zostało tylko 40 sekund.

Dwa kilometry dalej Pinot postawił wszystko na jedną kartę i postanowił odjechać od grupki. Francuz mocno kręcił, ale konkurenci po kilku minutach dojechali do niego. Swoją przewagę na przodzie utrzymywał Sepp Kuss.

Amerykanin jechał po zwycięstwo, nie oglądając się za siebie. Natomiast walka o „generalkę” trwała w najlepsze. Na 3 kilometry przed metą wirtualnie wygrywał Daniel Martinez, który nadrabiał 18 sekund nad Pinotem.

Sepp Kuss (Jumbo-Visma) nie dał się już dogonić i zaliczył wielkie zwycięstwo. Drugi był Daniel Felipe Martínez (EF Pro Cycling), który tym samym został zwycięzcą klasyfikacji generalnej. Trzeci był Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates).

Wyniki ostatniego etapu:

1 SEPP KUSS TEAM JUMBO-VISMA les 142,5 km en 3h58’39” (B : 10”)
2 DANIEL MARTINEZ EF PRO CYCLING 00’27” (B : 6”)
3 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 00’30” (B : 4”)
4 PAVEL SIVAKOV TEAM INEOS 00’45” (B : 3”)
5 TOM DUMOULIN TEAM JUMBO-VISMA 00’51”
6 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE 00’51”
7 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ 01’02”
8 GUILLAUME MARTIN COFIDIS 01’04”
9 ROMAIN BARDET AG2R LA MONDIALE 01’06”
10 WARREN BARGUIL TEAM ARKEA-SAMSIC 01’06”
11 ADAM YATES MITCHELTON-SCOTT 01’52”
12 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA PRO TEAM 01’53”
13 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR TEAM 01’56”
14 MARC HIRSCHI TEAM SUNWEB 04’19”
15 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 04’21”
16 SÉBASTIEN REICHENBACH GROUPAMA-FDJ 07’42”
17 ALEXEY LUTSENKO ASTANA PRO TEAM 10’20”
18 JONATHAN CASTROVIEJO TEAM INEOS 10’20”
19 PIERRE ROLLAND B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 10’41”
20 JULIAN ALAPHILIPPE DECEUNINCK-QUICK-STEP 12’11” (B : 2”)
21 RIGOBERTO URAN EF PRO CYCLING 12’15”
22 MIKAEL CHEREL AG2R LA MONDIALE 12’16”
23 MARK DONOVAN TEAM SUNWEB 12’16”
24 STÉPHANE ROSSETTO COFIDIS 12’16”
25 WILLIAM BARTA CCC TEAM 12’16”
26 KENNY ELISSONDE TREK-SEGAFREDO 12’16”
27 VICTOR DE LA PARTE CCC TEAM 12’16”
28 VALENTIN MADOUAS GROUPAMA-FDJ 12’16”
29 LUIS LEÓN SANCHEZ ASTANA PRO TEAM 12’16”
30 RICHIE PORTE TREK-SEGAFREDO 12’16”
31 GORKA IZAGIRRE INSAUSTI ASTANA PRO TEAM 12’16”
32 ROMAIN SICARD TOTAL DIRECT ENERGIE 12’16”
33 CARLOS VERONA MOVISTAR TEAM 12’16”
34 NANS PETERS AG2R LA MONDIALE 13’49”
35 FELIX GROSSSCHARTNER BORA-HANSGROHE 13’49”
36 KRISTS NEILANDS ISRAEL START-UP NATION 14’28”
37 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 15’17”
38 WOUT VAN AERT TEAM JUMBO-VISMA 15’17” (B : 1”)
39 DYLAN VAN BAARLE TEAM INEOS 16’12”
40 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK-STEP 16’12”
41 SØREN KRAGH ANDERSEN TEAM SUNWEB 16’16”
42 STEFAN KÜNG GROUPAMA-FDJ 16’48”
43 BOB JUNGELS DECEUNINCK-QUICK-STEP 16’48”
44 TOMS SKUJINS TREK-SEGAFREDO 16’48”
45 DAVID DE LA CRUZ UAE TEAM EMIRATES 16’48”
46 DAVIDE FORMOLO UAE TEAM EMIRATES 18’30”
47 MIKEL LANDA BAHRAIN-MCLAREN 19’19”
48 MATEJ MOHORIC BAHRAIN-MCLAREN 19’19”
49 FAUSTO MASNADA CCC TEAM 19’19”
50 DAMIANO CARUSO BAHRAIN-MCLAREN 19’19”
51 HUGH JOHN CARTHY EF PRO CYCLING 19’19”
52 ANTONIO PEDRERO MOVISTAR TEAM 19’19”
53 BRUNO ARMIRAIL GROUPAMA-FDJ 20’17”
54 ANTHONY PEREZ COFIDIS 20’17”
55 RAFAEL VALLS FERRI BAHRAIN-MCLAREN 24’32”
56 PELLO BILBAO BAHRAIN-MCLAREN 24’32”
57 PAVEL KOCHETKOV CCC TEAM 25’41”
58 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 26’10”
59 VICTOR LAFAY COFIDIS 26’10”
60 JOSÉ ROJAS MOVISTAR TEAM 30’57”
61 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 30’57”
62 TANEL KANGERT EF PRO CYCLING 30’57”
63 THOMAS DEGAND CIRCUS-WANTY GOBERT 30’57”
64 NIKLAS EG TREK-SEGAFREDO 31’00”
65 JENS KEUKELEIRE EF PRO CYCLING 31’07”
66 FABIEN DOUBEY CIRCUS-WANTY GOBERT 33’38”
67 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 33’38”
68 MADS SCHMIDT ISRAEL START-UP NATION 33’38”
69 LUIS ANGEL MATE COFIDIS 33’38”
70 ROBERT GESINK TEAM JUMBO-VISMA 33’38”
71 JASHA SÜTTERLIN TEAM SUNWEB 33’38”
72 MATTHIEU LADAGNOUS GROUPAMA-FDJ 33’38”
73 MICHEL RIES TREK-SEGAFREDO 33’38”
74 DARYL IMPEY MITCHELTON-SCOTT 33’38”
75 VEGARD STAKE LAENGEN UAE TEAM EMIRATES 33’38”
76 MERHAWI KUDUS ASTANA PRO TEAM 33’38”
77 BRENT BOOKWALTER MITCHELTON-SCOTT 33’38”
78 DOMENICO POZZOVIVO NTT PRO CYCLING TEAM 33’38”
79 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK-STEP 33’38”
80 MICHAEL SCHÄR CCC TEAM 33’38”
81 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 33’38”
82 TEJAY VAN GARDEREN EF PRO CYCLING 33’38”
83 CHRISTOPHER JUUL JENSEN MITCHELTON-SCOTT 33’38”
84 SONNY COLBRELLI BAHRAIN-MCLAREN 33’38”
85 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE 33’38”
86 JAN BAKELANTS CIRCUS-WANTY GOBERT 33’38”
87 GUY NIV ISRAEL START-UP NATION 33’38”
88 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MCLAREN 33’38”
89 AURÉLIEN PARET PEINTRE AG2R LA MONDIALE 33’38”
90 NICOLAS EDET COFIDIS 33’38”
91 JACK HAIG MITCHELTON-SCOTT 33’38”
92 CHRIS FROOME TEAM INEOS 33’38”
93 LOUIS MEINTJES NTT PRO CYCLING TEAM 33’38”
94 BEN O’CONNOR NTT PRO CYCLING TEAM 33’38”
95 CYRIL GAUTIER B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 33’38”
96 TOM-JELTE SLAGTER B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 33’38”
97 HUGO HOFSTETTER ISRAEL START-UP NATION 33’38”
98 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK-STEP 33’38”
99 KASPER ASGREEN DECEUNINCK-QUICK-STEP 33’38”
100 PIETER WEENING TREK-SEGAFREDO 33’38”
101 TONY GALLOPIN AG2R LA MONDIALE 33’38”
102 NIKITA STALNOV ASTANA PRO TEAM 33’38”
103 ARNAUD COURTEILLE B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 33’38”
104 HARM VANHOUCKE LOTTO SOUDAL 33’38”
105 GERAINT THOMAS TEAM INEOS 33’48”
106 SERGIO HIGUITA EF PRO CYCLING 33’48”
107 TONY MARTIN TEAM JUMBO-VISMA 39’41”
108 GEOFFREY SOUPE TOTAL DIRECT ENERGIE 39’41”

Nie wystartowali:
FRAILE Omar ASTANA PRO TEAM
ROGLIC Primož TEAM JUMBO-VISMA
COSNEFROY Benoit AG2R LA MONDIALE

Wycofali się:

OSS Daniel BORA-HANSGROHE
SAGAN Peter BORA-HANSGROHE
KWIATKOWSKI Michal TEAM INEOS
SOLER Marc MOVISTAR TEAM
HOWSON Damien MITCHELTON-SCOTT
SCHULTZ Nicholas MITCHELTON-SCOTT
QUINTANA Nairo TEAM ARKEA-SAMSIC
ANACONA Winner Andrew TEAM ARKEA-SAMSIC
BOUET Maxime TEAM ARKEA-SAMSIC
QUINTANA Dayer TEAM ARKEA-SAMSIC
ROSA Diego TEAM ARKEA-SAMSIC
KREUZIGER Roman NTT PRO CYCLING TEAM
GOGL Michael NTT PRO CYCLING TEAM
BOASSON HAGEN Edvald NTT PRO CYCLING TEAM
HUNDAHL Michael Valgren NTT PRO CYCLING TEAM
PERICHON Pierre Luc COFIDIS
ARMEE Sander LOTTO SOUDAL
MERTZ Remy LOTTO SOUDAL
TAARAMÄE Rein TOTAL DIRECT ENERGIE
COUSIN Jerome TOTAL DIRECT ENERGIE
GRELLIER Fabien TOTAL DIRECT ENERGIE
WISNIOWSKI Lukasz CCC TEAM
MEURISSE Xandro CIRCUS-WANTY GOBERT

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 DANIEL MARTINEZ EF PRO CYCLING les 801,5 km en 21h44’58”
2 THIBAUT PINOT GROUPAMA-FDJ 00’29”
3 GUILLAUME MARTIN COFIDIS 00’41”
4 TADEJ POGACAR UAE TEAM EMIRATES 00’56”
5 MIGUEL ANGEL LOPEZ ASTANA PRO TEAM 01’38”
6 ROMAIN BARDET AG2R LA MONDIALE 01’43”
7 TOM DUMOULIN TEAM JUMBO-VISMA 02’07”
8 LENNARD KÄMNA BORA-HANSGROHE 02’14”
9 WARREN BARGUIL TEAM ARKEA-SAMSIC 02’49”
10 SEPP KUSS TEAM JUMBO-VISMA 02’55”
11 PAVEL SIVAKOV TEAM INEOS 03’10”
12 ALEJANDRO VALVERDE MOVISTAR TEAM 07’59”
13 SÉBASTIEN REICHENBACH GROUPAMA-FDJ 09’04”
14 PIERRE ROLLAND B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 12’03”
15 RICHIE PORTE TREK-SEGAFREDO 12’04”
16 KENNY ELISSONDE TREK-SEGAFREDO 16’52”
17 ADAM YATES MITCHELTON-SCOTT 17’19”
18 MIKEL LANDA BAHRAIN-MCLAREN 18’58”
19 VICTOR DE LA PARTE CCC TEAM 20’56”
20 ENRIC MAS MOVISTAR TEAM 22’33”
21 VALENTIN MADOUAS GROUPAMA-FDJ 26’51”
22 RIGOBERTO URAN EF PRO CYCLING 28’17”
23 MARC HIRSCHI TEAM SUNWEB 31’15”
24 JULIAN ALAPHILIPPE DECEUNINCK-QUICK-STEP 31’39”
25 DAVID DE LA CRUZ UAE TEAM EMIRATES 32’36”
26 DAVIDE FORMOLO UAE TEAM EMIRATES 33’47”
27 JACK HAIG MITCHELTON-SCOTT 38’24”
28 FAUSTO MASNADA CCC TEAM 39’10”
29 DAMIANO CARUSO BAHRAIN-MCLAREN 43’46”
30 CARL FREDRIK HAGEN LOTTO SOUDAL 45’38”
31 GORKA IZAGIRRE INSAUSTI ASTANA PRO TEAM 45’43”
32 WOUT VAN AERT TEAM JUMBO-VISMA 47’08”
33 PELLO BILBAO BAHRAIN-MCLAREN 48’28”
34 NICOLAS EDET COFIDIS 49’53”
35 ALEXEY LUTSENKO ASTANA PRO TEAM 50’11”
36 MIKAEL CHEREL AG2R LA MONDIALE 52’05”
37 GERAINT THOMAS TEAM INEOS 53’38”
38 ROMAIN SICARD TOTAL DIRECT ENERGIE 54’38”
39 NICOLAS ROCHE TEAM SUNWEB 55’48”
40 DOMENICO POZZOVIVO NTT PRO CYCLING TEAM 56’01”
41 STEFAN KÜNG GROUPAMA-FDJ 58’08”
42 BOB JUNGELS DECEUNINCK-QUICK-STEP 58’36”
43 JONATHAN CASTROVIEJO TEAM INEOS 58’40”
44 STÉPHANE ROSSETTO COFIDIS 58’59”
45 DYLAN VAN BAARLE TEAM INEOS 59’55”
46 TANEL KANGERT EF PRO CYCLING 01h01’19”
47 JAN POLANC UAE TEAM EMIRATES 01h01’50”
48 ANTONIO PEDRERO MOVISTAR TEAM 01h02’12”
49 LOUIS MEINTJES NTT PRO CYCLING TEAM 01h02’33”
50 HARM VANHOUCKE LOTTO SOUDAL 01h04’54”
51 NIKLAS EG TREK-SEGAFREDO 01h05’18”
52 RAFAEL VALLS FERRI BAHRAIN-MCLAREN 01h06’20”
53 WILLIAM BARTA CCC TEAM 01h06’36”
54 JAN BAKELANTS CIRCUS-WANTY GOBERT 01h07’47”
55 MATEJ MOHORIC BAHRAIN-MCLAREN 01h09’36”
56 ROBERT GESINK TEAM JUMBO-VISMA 01h09’49”
57 LUIS LEÓN SANCHEZ ASTANA PRO TEAM 01h12’07”
58 THOMAS DE GENDT LOTTO SOUDAL 01h13’07”
59 MARK DONOVAN TEAM SUNWEB 01h13’41”
60 KRISTS NEILANDS ISRAEL START-UP NATION 01h14’53”
61 FELIX GROSSSCHARTNER BORA-HANSGROHE 01h15’09”
62 CARLOS VERONA MOVISTAR TEAM 01h18’13”
63 TOMS SKUJINS TREK-SEGAFREDO 01h18’48”
64 SERGIO HIGUITA EF PRO CYCLING 01h20’28”
65 NANS PETERS AG2R LA MONDIALE 01h21’28”
66 HUGH JOHN CARTHY EF PRO CYCLING 01h22’14”
67 BRUNO ARMIRAIL GROUPAMA-FDJ 01h22’44”
68 AURÉLIEN PARET PEINTRE AG2R LA MONDIALE 01h25’05”
69 VEGARD STAKE LAENGEN UAE TEAM EMIRATES 01h25’19”
70 PIERRE LATOUR AG2R LA MONDIALE 01h26’10”
71 CHRIS FROOME TEAM INEOS 01h26’14”
72 MICHEL RIES TREK-SEGAFREDO 01h27’42”
73 ANTHONY PEREZ COFIDIS 01h28’28”
74 MADS SCHMIDT ISRAEL START-UP NATION 01h28’37”
75 VICTOR LAFAY COFIDIS 01h31’25”
76 JAMES KNOX DECEUNINCK-QUICK-STEP 01h38’06”
77 BRENT BOOKWALTER MITCHELTON-SCOTT 01h38’18”
78 PAVEL KOCHETKOV CCC TEAM 01h39’50”
79 THOMAS DEGAND CIRCUS-WANTY GOBERT 01h40’13”
80 SØREN KRAGH ANDERSEN TEAM SUNWEB 01h41’31”
81 MERHAWI KUDUS ASTANA PRO TEAM 01h41’51”
82 TEJAY VAN GARDEREN EF PRO CYCLING 01h41’53”
83 JOSÉ ROJAS MOVISTAR TEAM 01h42’52”
84 FABIEN DOUBEY CIRCUS-WANTY GOBERT 01h42’54”
85 TONY GALLOPIN AG2R LA MONDIALE 01h42’54”
86 LUIS ANGEL MATE COFIDIS 01h43’13”
87 CYRIL GAUTIER B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 01h44’17”
88 JENS KEUKELEIRE EF PRO CYCLING 01h45’31”
89 DARYL IMPEY MITCHELTON-SCOTT 01h47’22”
90 MICHAEL SCHÄR CCC TEAM 01h47’31”
91 DYLAN TEUNS BAHRAIN-MCLAREN 01h47’31”
92 BEN O’CONNOR NTT PRO CYCLING TEAM 01h48’03”
93 HUGO HOFSTETTER ISRAEL START-UP NATION 01h48’40”
94 PIETER WEENING TREK-SEGAFREDO 01h50’01”
95 CHRISTOPHER JUUL JENSEN MITCHELTON-SCOTT 01h50’49”
96 NIKIAS ARNDT TEAM SUNWEB 01h54’03”
97 GUY NIV ISRAEL START-UP NATION 01h54’29”
98 JASHA SÜTTERLIN TEAM SUNWEB 01h54’40”
99 KASPER ASGREEN DECEUNINCK-QUICK-STEP 01h56’35”
100 RÉMI CAVAGNA DECEUNINCK-QUICK-STEP 01h59’19”
101 SONNY COLBRELLI BAHRAIN-MCLAREN 02h00’05”
102 MATTHIEU LADAGNOUS GROUPAMA-FDJ 02h03’05”
103 NIKITA STALNOV ASTANA PRO TEAM 02h07’48”
104 TIM DECLERCQ DECEUNINCK-QUICK-STEP 02h08’15”
105 ARNAUD COURTEILLE B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 02h13’49”
106 TOM-JELTE SLAGTER B&B HOTELS-VITAL CONCEPT P / B KTM 02h14’28”

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments