fot. Jumbo-Visma

Kolarz Jumbo-Visma Primož Roglič został zwycięzcą drugiego odcinka francuskiej imprezy, a tym samym liderem całego wyścigu.

Drugi etap ścigania podczas Tour de l’Ain był znacznie trudniejszy od pierwszego. Na 140 kilometrach trasy znalazło się aż pięć kategoryzowanych podjazdów. Wszystkie z nich organizatorzy określili jako premie górskie drugiej kategorii. Parametry ostatniego wzniesienia, które zarazem było finiszem etapu na pierwszy rzut oka nie wydawało się imponujące: 11,7 kilometra o średnim nachyleniu 2,6%, jednak nachylenie znacząco zmniejszały wypłaszczenia oraz zjazdy znajdujące się na ostatnim podjeździe.

Tuż po starcie na czele wyścigu zawiązała się ucieczka, w której znalazło się pięciu zawodników. Byli wśród nich: Jaakko Hänninen (Ag2r La Mondiale), Simon Gugliemi (Groupama-FDJ), Nils Politt (lsrael Start-Up Nation), Julien Bernard (Trek-Segafredo) oraz Joey Rosskopf (CCC Team). Uciekinierzy na pierwszej górskiej premii osiągnęli nad peletonem przewagę wynoszącą około 3 minut i 10 sekund. Peleton w tym momencie prowadziła grupa lidera Deceuninck Quick-Step.

Harcownicy dość długo utrzymywali swoją przewagę wynoszącą nieco ponad 3 minuty do czasu pierwszych ataków z grupy zasadniczej. Na 49 kilometrów do mety na dwójkowy atak zdecydowali się: Simon Pellaud (reprezentacja Szwajcarii) oraz Romain Sicard (Total Direct Energie). Jednak ich akcja spełzła na niczym. Przewaga piątki uciekinierów zaczęła maleć, ponieważ na czele peletonu tempo dyktowała ekipa Jumbo-Visma. Tuż za nimi ustawił się już Team INEOS, co zapowiadało nam walkę pomiędzy kolarzami tych ekip w dalszej części etapu.

Na 30 kilometrów przed metą różnica między tymi grupami wynosiła już niewiele ponad 30 sekund. Z czołówki odpadł Nils Politt. Chwilę później problemy miał Simon Gugliemi.  W peletonie selekcję “od tyłu” na przedostatnim podjeździe powodowało mocne tempo niderlandzkiej ekipy Jumbo-Visma. W grupie liderów parę kilometrów później pozostało jedynie 10 kolarzy. Na czele z uciekinierów najdłużej utrzymywał się Fin Jaakko Hänninen, ale i on musiał uznać wyższość George’a Bennetta, który wykonywał fantastyczną pracę dla swojego lidera Primoža Rogliča. Z tyłu w tym momencie etapu zostali już Chris Froome oraz pracujący wcześniej Tom Dumoulin.

Nieco później poważne problemy miał, również Geraint Thomas. Z ekipy Ineos na czele pozostał osamotniony Egan Bernal. Wraz z nim w czołówce jechali: Roglič, Bennett, Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma), Bauke Mollema (Trek-Segafredo) oraz Nairo Quintana (Arkéa-Samsic). Na zjeździe dołączyli do tej grupy Jonathan Castroviejo (Team Ineos) oraz Valerio Conti (UAE Team Emirates).

U progu finałowego podjazdu na atak zdecydował się Steven Kruijswijk. W grupie liderów ogrom pracy wykonywał Castroviejo robiąc milowy krok w drodze do selekcji w brytyjskiej drużynie na zbliżający się Tour de France.  Na 7,5 kilometra do mety Kruijswijk został dogoniony, a z tyłu został już wymęczony Jonathan Castroviejo. Następnie pracował dalej niezmordowany Nowozelandczyk George Bennett. Odpuścił on dopiero na 2 kilometry przed metą, gdy na czoło wyszedł jego kolega z ekipy Steven Kruijswijk. Holender rozprowadzał Primoža Rogliča, który był zdecydowanie najlepszy. Drugi finiszował Egan Bernal, a trzeci był Valerio Conti. W drugiej grupie na wysokim miejscu przyjechał najlepszy z “Pomarańczowych” Jan Hirt.

Wyniki drugiego etapu Tour de l’Ain:

1 Primoz Roglic (Slv) Jumbo-Visma 3:38:14
2 Egan Bernal (Col) Team Ineos
3 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates
4 Nairo Quintana (Col) Arkea-Samsic 0:00:01
5 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:00:06
6 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:00:14
7 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
8 Joao Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep 0:00:15
9 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Ineos 0:00:19
10 Jan Hirt (Cze) CCC Team
Klasyfikacja generalna:
1 Primoz Roglic (Slv) Jumbo-Visma 7:14:58
2 Egan Bernal (Col) Team Ineos 0:00:10
3 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:00:12
4 Nairo Quintana (Col) Arkea-Samsic 0:00:18
5 Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:00:23
6 Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:00:31
7 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates
8 Joao Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep 0:00:32
9 Jan Hirt (Cze) CCC Team 0:00:36
10 Bauke Mollema (Trek-Segafredo) 0:00:39