fot. Marek Bala / Naszosie.pl

Oto najświeższe informacji od lekarza wyścigu, doktor Barbary Jerschiny, która uczestniczyła w udzielaniu pomocy medycznej Fabio Jakobsenowi. 

Na finiszu pierwszego etapu 77. edycji Tour de Pologne doszło do bardzo poważnego wypadku, w którym najbardziej ucierpiał kolarz drużyny Deceuninck-Quick Step Fabio Jakobsen, któremu lekarze udzielali pomocy na al. Korfantego przez ponad godzinę. Informacje z pierwszej ręki na temat obecnego stanu jego zdrowia przekazała nam lekarka wyścigu.

– Zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić. Warunki do pracy były bardzo ciężkie, to jest bardzo poważny uraz mózgowo-czaszkowy, połamane podniebienie, więc były trudności z zaintubowaniem, ale cały czas były podłączone rurki krtaniowe i tlen. Podtrzymywaliśmy poziom saturacji i czynności życiowe. Serce pracowało dobrze, utrzymywał odpowiednie ciśnienie

– opisywała przebieg akcji ratunkowej dr Jerschina.

Na pytanie dziennikarzy, czy istnieje zagrożenie życia, niestety odpowiedziała twierdząco.

– Ten kolarz doznał bardzo poważnego urazu i istnieje zagrożenie życia. Zmiażdżeniu uległo podniebienie i górna część dróg oddechowych, natomiast udało się zaintubować, pojechał do szpitala, ale stracił dużo krwi. Mimo wszystko żyje, jest z nami i miejmy nadzieję, że wygramy

– dodała dr Jerschina ze łzami w oczach.

Jakobsen został przewieziony do szpitala św. Barbary w Sosnowcu.

W kraksie ucierpiał także m.in. sędzia wyścigu. Dr Jerschina powiedziała, że doznał urazu głowy z utratą przytomności i także został przewieziony do szpitala. Lekarka przyznała, że akcja ratunkowa przebiegała bez zarzutu i bardzo szybko. Uczestniczyły w niej zarówno służby medyczne wyścigu, jak i miejskie.

Z Katowic Marta Wiśniewska