Michał Kapusta / naszosie.pl

Według doniesień portalu BleepingComputer hakerzy z gangu znanego jako Evil Corp dokonali w czwartek cyberataku na popularną między innymi wśród kolarzy firmę Garmin, a teraz domagają się za odzyskanie danych 10 milionów dolarów.

Czwartkowy atak unieruchomił używaną przez kolarzy aplikację Garmin Connect, służącą między innymi do planowania tras i bezprzewodowego ładowania treningów. Ponadto do soboty wciąż nie działały używane przez pilotów samolotów flyGarmin oraz Garmin Pilot Apps.

BleepingComputer opublikował zrzuty z ekranu, na których widać zaatakowane pliki, a także wysłaną e-mailem wiadomość „zapłaćcie żądaną kwotę, aby odzyskać dane”.

Evil Corp to cyberkryminalna grupa zarejestrowana w Rosji. Działa od 2007 roku. Stoi między innymi za stworzeniem oprogramowania Dridex, które tak samo jak to, które zainstalowała Garminowi, jest tzw. ransomware, czyli żądającym okupu. Hakerzy zostali już skazani przez ministerstwo skarbu Stanów Zjednoczonych. Jeśli zatem Garmin zdecyduje się zapłacić okup, to naruszy sankcje USA.

Australijski portal CyclingTips prosił firmę o komentarz do cyberataku, ale nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments