Rui Costa zanotował pierwszy start po długiej przerwie. Portugalczyk wygrał treningową jazdę na czas Prova de Reabertura.

Costa ze względu na dobrą formę na początku roku, może żałować przerwania sezonu. W swoim pierwszym starcie wygrał etap Saudi Tour. Wyścig zakończył na 3. pozycji w klasyfikacji generalnej. Później zajął 4. miejsce w Volta ao Algarve.

Trasa czasówki Prova de Reabertura dookoła Anadii liczyła 22 kilometry. Rui Costa pokonał ją w czasie 28:10. Drugie miejsce zajął Rafael Reis. Zawodnik Feirense przegrał z Costą o 3 sekundy. Trzeci ze stratą 22 sekund był Hiszpan z FC Porto, Gustavo César. W czołowej dziesiątce uplasowali się dwaj koledzy zespołowi Costy z UAE Team Emirates. Ivo Oliveira zajął 4. pozycję, a jego brat Rui był 7.

Czułem się bardzo dobrze podczas wyścigu. Uważam, że przejechałem czasówkę bardzo dobrze. W czasie blokady udało mi się dobrze potrenować i ciesze się, że wróciłem ze zwycięstwem. Wpłynie to dobrze na moją psychikę