Primož Roglič z drużyny Jumbo-Visma został mistrzem Słowenii ze startu wspólnego A.D. 2020. Jest to jego jego pierwszy wyścig w sezonie, w którym od razu staje na najwyższym stopniu podium. Srebrny medal zdobył Tadej Pogačar (UAE Team Emirates), zaś brązowy Matej Mohoric (Bahrain-McLaren). W elicie pań triumfowała Urša Pintar (Alé BTC Ljubljana).

Elita mężczyzn

W przeorganizowanym z powodu pandemii kalendarzu Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zaplanowała krajowe mistrzostwa na 22-23 sierpnia, ale w związku z tym, że Słowenia stosunkowo szybko i dobrze uporała się z Covid-19 (obostrzenia zaczęła znosić już w połowie maja) postanowiła zorganizować krajowy czempionat w pierwotnie zaplanowanym terminie. Tym samym jest jedynym krajem w Europie, w którym impreza ta nie została przełożona.

Wyścig mężczyzn o mistrzostwo Słowenii ze startu wspólnego rozgrywany był na dystansie 146 km i rozpoczynał się w Dvorje. Do pokonania było sześć rund, a na zakończenie liczący 8 kilometrów podjazd Ambrož pod Krvavec o średnim nachyleniu 7,9 proc., położony 1000 metrów nad poziomem morza.

Na początku wyścigu utworzyła się czteroosobowa ucieczka dnia w składzie: Ziga Horvat (Adria Mobil), Jan Tratnik (Bahrain McLaren), Nik Cemazar (KK Kranj) oraz Matic Groselj (Ljubljana Gusto). Zyskali oni dwie minuty przewagi, a na czwartym okrążeniu kontakt z czołówką stracił Horvat.

Następnie w ucieczce pozostało tylko dwóch zawodników – Tratnik i Cemazar – którzy u stóp finałowego podjazdu mieli już tylko pół minuty przewagi.

W grupie goniącej znajdowali się faworyci do zwycięstwa w wyścigu, a wśród nich: Pogacar, Roglic, Mohoric, Luka Pibernik (Bahrain McLaren) oraz Jani Brajkovic (Adria-Mobil). Wreszcie samotny Tratnik został doścignięty przez Rogliča i Pogačara.

Kolarz UAE Team Emirates przez większą część czasu jechał przyklejony do koła zwycięzcy wyścigu Vuelta a España, ale ostatecznie Primož Roglič zdystansował swojego rywala i w świetnym stylu sięgnął po „koszul” mistrza Słowenii.

Elita kobiet:

Wyścig elity pań liczył zaś 69 km i rozpoczął się w momencie, gdy panowie wjechali na czwarte okrążenie. Do pokonania były dwie rundy oraz finałowy podjazd – ten sam, z którym mierzyli się mężczyźni. W wyścigu tym do obrony tytułu przystąpiła reprezentująca niegdyś polskie barwy Eugenia Bujak (Alé BTC Ljubljana), która uplasowała się ostatecznie na czwartym miejscu.

Złoty medal zdobyła Urša Pintar, srebrny medal zdobyła Spela Kern (Lviv Cycling Team), która wjechała na metę 14 sekund za nią, zaś trzecia Urska Zigart (Ale BTC Ljubljana) przyjechała dopiero 9 minut po zwyciężczyni.

Wyniki (top 5):

1 PINTAR Urša Alé BTC Ljubljana 50 10 1:53:24
2 KERN Špela Lviv Cycling Team women 30 7 0:14
3 ŽIGART Urška Alé BTC Ljubljana 20 5 9:15
4 BUJAK Eugenia Alé BTC Ljubljana 15 3 10:12
5 PINTARIČ Blaža 10 13:14
Poprzedni artykułPatrick Lefevere: „Nie zainwestowałbym pieniędzy w Chrisa Froome’a”
Następny artykułPrimož Roglič: „Bardzo się cieszę, że wygrałem w pierwszym wyścigu w sezonie”
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.