fot. Alex Broadway

Koniec ze spekulacjami dotyczącymi dat, w których zostaną rozegrane wielkie toury czy krajowe mistrzostwa. W środę podczas video konferencji z przedstawicielami organizatorów wyścigów, drużyn i organizacji reprezentujących interesy kolarzy, uzgodniono nowy kalendarz Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). 

W spotkaniu on-line udział wzięli: Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI); przedstawiciele głównych organizatorów wyścigów, czyli AIOCC, RCS Sport (Giro d’Italia), ASO (Tour de France), Unipublic (Vuelta a España) oraz Flanders Classics (Ronde van Vlaanderen); a także reprezentaci drużyn (AIGCP) oraz kolarzy (CPA).

Oto, co postanowiono podczas tego spotkania:

Okres, w którym zawieszona jest organizacja wszystkich wyścigów odbywających się pod auspicjami UCI zostaje przedłużony do 1 lipca, a do 1 sierpnia te z najwyższą kategorią  World Tour.

  1. Wyścig Tour de France zostaje przesunięty i odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 20 września.
  2. Mistrzostwa świata w Aigle-Martigny (Szwajcaria) odbędą się zgodnie z planem, tj. w dniach 20-27 września. Program zawodów nie ulega zmianie.
  3. Giro d’Italia odbędzie się po mistrzostwach świata, a po tym włoskim wielkim tourze zostanie rozegrany wyścig Vuelta a España.
  4. Krajowe mistrzostwa, organizowane przez narodowe federacje, odbędą się podczas weekendu 22-23 sierpnia.
  5. Mistrzostwa Europy nie zostają odwołane i odbędą się we wcześniej zaplanowanym terminie.
  6. Najbardziej prestiżowe kolarskie wyścigi jednodniowe (tzw. monumenty), czyli Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège oraz Il Lombardia, odbędą się w tym roku, ale ich daty zostaną jeszcze ustalone.
  7. Tak dużo wyścigów z kalendarza UCI jak tylko będzie to możliwe, a zwłaszcza te posiadające kategorię UCI World Tour, zostanie rozegranych, a ich daty, podobnie jak monumentów, zostaną podane w późniejszym czasie.

O tym, że UCI oraz jej partnerów czeka jeszcze sporo pracy powiedział po spotkaniu prezydent tej organizacji, David Lappartient:

– Chciałbym wyrazić dużą wdzięczność organizatorom wyścigów, drużynom i kolarzom za ich współpracę i zaangażowanie w tych trudnych czasach. Jednak wciąż mamy sporo do zrobienia, aby dokończyć planowanie zmienionego kalendarza UCI na 2020 rok. Pierwszy krok został wykonany już dziś. Ustaliliśmy ramy czasowe, które pozwolą drużynom i kolarzom zaplanować przygotowania do wznowienia sezonu. Podjęliśmy także niezbędne działania, które pomogą im przetrwać w tych wymagających także pod względem finansowym czasach.

Najpóźniej 15 maja zostanie ogłoszone, jak będzie wyglądał przeorganizowany kalendarz wyścigów szosowych dla kobiet oraz ten dotyczący innych kolarskich dyscyplin. Należy jednak pamiętać, że będzie to zależało od tego, jak Europa będzie radziła sobie z pandemią koronawirusa.