UCI

14 kwietnia 1900 roku założona została Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Już od 120 lat UCI nadzoruje najważniejsze kolarskie wydarzenia na świecie.

Międzynarodową Unię Kolarską stworzyło 5 państw: Belgia, Francja, Włochy, Szwajcaria i Stany Zjednoczone. Przez ponad stulecie kolarstwo bardzo się rozwinęło i obecnie do UCI należy blisko 70 narodowych związków z 5 kontynentalnych konfederacji: Europy, Azji, Afryki, Oceanii i obydwu Ameryk.

Pierwszym prezydentem UCI został Emile de Beukalaer. Belg pełnił funkcję przez 22 lata. Obecnie na czele unii stoi David Lappartient. Francuz w 2017 roku zastąpił Briana Cooksona. UCI w 1900 roku zastąpiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Kolarskie (ICA). Od 2002 roku siedzibą unii jest szwajcarskie Aigle.

Początkowo Międzynarodowa Unia Kolarska kierowała kolarstwu szosowemu i torowemu. Jednak później dołączono kolarstwo przełajowe, halowe, górskie, BMX i trial. Rozwinęło się także kolarstwo kobiet oraz kolarstwo paraolimpijskie.

UCI organizuje i nadzoruje najważniejsze wydarzenia kolarskie na świecie, na czele z mistrzostwami świata i Pucharami Świata. W kolarstwie szosowym do najważniejszych zaliczane są zawody z cyklu UCI World Tour oraz UCI Women’s World Tour.

Międzynarodowa Unia Kolarska świętuje 120. rocznicę powstania w trudnej sytuacji, kiedy nie odbywają się żadne wydarzenia kolarskie. W mediach społecznościowych zaprezentowano film z najważniejszymi momentami od 1900 roku.

Poprzedni artykułTour de France nie odbędzie się w zaplanowanym terminie
Następny artykułGreg van Avermaet: „Mam zamiar kontynuować karierę, dopóki nie wygram De Ronde”
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments