Fot. Szymon Sikora

Wiele rad w cotygodniowej audycji TurDeTur prowadzonej przez Adama Probosza i Igora Błachuta w radiu Weszło FM udzielił lekarz polskiej ekipy CCC Team.

Mowa tu oczywiście o Piotrze Kosielskim, który w ostatni czwartek opowiedział dziennikarzom Eurosportu między innymi o decyzji swojej drużyny, która zrezygnowała ze startu w „Wyścigu ku Słońcu”.

Wycofaliśmy się z wyścigu Paryż-Nicea. Uważam, że to była jedyna słuszna decyzja. Jestem bardzo mocno zdziwiony, że wyścig się odbywał. Powiem więcej, uważam że było to społecznie nieodpowiedzialne, że wyścig dalej trwa i udział tych drużyn, które startują jest dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem. Osobiście nie wierzę, że jakikolwiek lekarz z tych drużyn był za tym by wystartować. Widocznie musiały inne względy wziąć górę niż te medyczne.

– komentował lekarz CCC Team trwający jeszcze wtedy wyścig Paryż-Nicea.

Lekarz polskiej ekipy na poziomie World Tour odpowiedział, również na pytanie, które wielu z nas kolarzy amatorów zadaje sobie w tych dniach. Czy, mimo pandemii koronawirusa możemy teraz intensywnie trenować?

Większość systemów opieki zdrowotnej w Europie i na świecie w wyniku pandemii koronawirusa jest na skraju (wyczerpania) lub po prostu jest niewydolna. Jeśli zgłosimy się do szpitala z jakimkolwiek problemem wymagającym standardowej opieki medycznej może wiązać się z tym, że ta opieka będzie opóźniona lub czasami niemożliwa.

Wiadomo, że nie możemy wychodzić na rower w myślą, że coś nam się stanie i będziemy mieć jakąś kontuzję. Natomiast pozostanie i trenowanie w domu jest to daleko idąca prewencja, która jest absolutnie logiczna i wskazana.

Mocne treningi, zwłaszcza w dużym bloku, mogą powodować spadki odporności. natomiast najczęściej nie kończy się to infekcją, zwłaszcza u młodych, zdrowych osób. Obecnie nie widzę sensu w intensywnych treningach, bo robi się je z myślą o docelowych startach, a żadnych startów najbliższym czasie nie będzie.

– przyznał Piotr Kosielski.

Adam Probosz i Igor Błachut spytali, również o to jak wyglądają obecnie treningi zawodowców w tym czasie.

Sytuacja jest dynamiczna i niepewna. Zmienia się praktycznie z dnia na dzień i o przerwie ciężko powiedzieć. Nikt jeszcze nie ogłosił, że wyścigi nie będą się odbywać przez dwa miesiące, np. żeby można było jakąkolwiek sensowną przerwę zaplanować. Wiadomo, że tej intensywności jest trochę mniej, bo ona przychodzi gdy mamy zaplanowane konkretne starty. Teraz kalendarz jest wywrócony do góry nogami.

Cały czas są prowadzone analizy i dyrektorzy sportowi zastanawiają się jak rozwiązać na najbliższe miesiące ten problem . Także mniejsza intensywność, ale treningi są. Przede wszystkim kładziemy nacisk na treningi w domu. Jeśli kolarze chcą trenować na świeżym powietrzu, to powinni to robić indywidualnie, a nie w grupach.

– powiedział lekarz CCC Team Piotr Kosielski.

Link do całej audycji TurDeTur dostępny jest > tutaj.

Poniżej prezentujemy zalecenie sztabu medycznego CCC Team, do których stosują się kolarze ekipy i które powinni stosować również ci jeżdżący na rowerach amatorsko: 

 1. ZOSTAŃ W DOMU! Nie zapraszaj nikogo, nie organizuj koleżeńskich spotkań, zjazdów rodzinnych itp.
 2. Jeśli musisz wyjść, unikaj innych ludzi lub zachowaj odległość co najmniej 2 metrów. Nie ściskaj rąk, nie całuj ani nie przytulaj na powitanie. Zamiast tego machaj lub kłaniaj się.
 3. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust niemytymi rękami.
 4. Czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie za pomocą zwykłego
  sprayu do czyszczenia lub dezynfekcji na bazie alkoholu.
 5. Często myj ręce mydłem i wodą przez co najmniej 20-30 sekund, szczególnie bezpośrednio po wyjściu z łazienki; przed przygotowaniem jedzenia lub jedzeniem; i po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu – aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa na innych. Jeśli mydło i woda nie są łatwo dostępne, możesz użyć odkażacza do rąk na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% alkoholu. Zawsze myj ręce mydłem i wodą, jeśli ręce są wyraźnie brudne. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych. Suszarki do rąk nie są skuteczne.
 6. Podczas kaszlu lub kichania zakryj usta i nos chusteczką lub rękawem (nie rękami), a następnie wyrzuć chusteczkę do śmieci.
 7. Używaj różnych desek do krojenia i noży do surowego mięsa i gotowanych potraw. Umyj ręce między obchodzeniem się z surowymi a gotowanymi potrawami.
 8. Nie zalecamy noszenia masek w celu ochrony przed nowym koronawirusem. Możesz nosić maskę, ale jeśli jesteś zdrowy, musisz nosić maskę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji 2019-nCoV. Maski są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym czyszczeniem rąk za pomocą ręcznego wycierania na bazie alkoholu lub mydła i wody. Jeśli zdecydujesz się nosić maskę:
 • Przed nałożeniem maski umyj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą.
 • Zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
 • Unikaj dotykania maski podczas jej używania; jeśli to zrobisz, umyj ręce alkoholowym ręcznikiem do rąk lub mydłem i wodą.
 • Wymień maskę na nową, gdy tylko będzie wilgotna i nie używaj ponownie masek jednorazowych.
 • Aby usunąć maskę: usuń ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski); wyrzucić natychmiast w zamkniętym pojemniku; oczyść ręce za pomocą ręcznego wcierania na bazie alkoholu lub mydła i wody.
Poprzedni artykułKolarze Warszawskiego Klubu Kolarskiego wracają do Polski
Następny artykułPinot zadowolony z Paryż-Nicea
Kolarstwem interesuje się od ponad 6 lat. Obecny student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Amatorsko jeździ na rowerze szosowym. Od 2014 roku nie wyobraża sobie wakacji spędzonych gdzieś indziej niż przy trasie Tour de Pologne.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments