© ASO/Bruno BADE

Kolarstwo kobiet w ostatnim czasie rozwija się dość szybko. Dużo mówi się o stworzeniu wieloetapowego Tour de France. W wywiadzie dla Le Telegramme szef ASO, Christian Prudhomme powiedział o możliwości odnowienia wyścigu według dawnego formatu.

Pierwsza edycja kobiecego Tour de France odbyła się 1984 roku. Składała się ona z 18 etapów, a do pokonania było łącznie ponad 1000 kilometrów. Pierwszą zwyciężczynią została Marianne Martin. Dwie kolejne edycje wygrała Maria Canins, a trzy następne wyścigi padły łupem Jeannie Longo. Potem nazwę wyścigu z Tour de France Feminin zmieniono na Tour de la CEE Feminin.

Następnie nazwa została zmieniona na Tour Cycliste Feminin oraz na Grande Boucle Feminine Internationale. Ostatnia edycja kobiecego odpowiednika Tour de France odbyła się w 2009 roku. Impreza rozgrywana była zazwyczaj przed wyścigiem mężczyzn. Od 2014 roku kobiety rywalizują podczas jednodniowego La Course by Le Tour de France. W wywiadzie dla Le Telegramme Christian Prudhomme przyznał, że jest szansa na powrót etapowego Touru kobiet.

Pracujemy nad projektem wyścigu dla kobiet. Nie będzie się on odbywać podczas Tour de France mężczyzn. W latach 80. miał on miejsce przed wyścigiem mężczyzn, ale teraz raczej też tak nie będzie. Jednak wyścig powinien być rozgrywany latem

– powiedział szef ASO.

Najwcześniejszą możliwą datą powrotu etapowego Tour de France dla kobiet jest sierpień przyszłego roku. W tym sezonie 7. edycja La Course by Le Tour de France odbędzie się 19 lipca. Największą etapową imprezą w kobiecym kalendarzu jest Giro d’Italia. Włoski wyścig składa się z 10 odcinków. Jest to największa liczba etapów na wyścigach dla kobiet dozwolona przez UCI.