fot. Santos Tour Down Under

Filigranowy Australijczyk z Lotto Soudal wygrał już swój drugi etap na tegorocznym wyścigu. W klasyfikacji generalnej liderem pozostał kolejny reprezentant gospodarzy Richie Porte (Trek-Segafredo).

Czwarty odcinek ścigania na Antypodach, który liczył 131 kilometrów w pierwszej fazie etapu był pagórkowaty, jednak nie aż tak żeby pogubić po drodze wielu sprinterów. Dlatego też wszyscy się spodziewali, że zakończy się on masowym finiszem z peletonu w Murray Bridge.

Do pierwszego lotnego finiszu, który znajdował się na 18. kilometrze peleton w ryzach trzymała drużyna Mitchelton-Scott, która chciała, aby Daryl Impey zaczął odrabiać swoją sześciosekundową stratę do lidera wyścigu. Jednakże uprzedził go Jasper Philipsen (UAE Tema Emirates). Na pierwszym lotnym finiszu Afrykaner był trzeci, a na kolejnym drugi co dało mu w sumie 3 sekundy bonifikaty. Zredukował więc on swoją stratę do Porte’a o połowę.

Do ucieczki wybrała się grupa pięciu harcowników. Wśród nich znaleźli się: lider klasyfikacji górskiej Joey Rosskopf (CCC Team), James Piccoli (Israel Start-Up Nation), Laurens De Vreese (Astana), Jorge Arcas oraz Sergio Samitier (obaj Movistar). Amerykanin z polskiej drużyny skutecznie oderwał się od współtowarzyszy ucieczki i wygrał górską premię drugiej kategorii. Uciekinierzy zostali wchłonięci przez peleton 25 kilometrów przed metą.

W końcowym sprincie najlepiej rozprowadzony był Sam Bennett z Deceuninck Quick-Step. Jednak przed samą metą tuż za plecami Irlandczyka wyskoczył Caleb Ewan, który już po raz drugi na tegorocznym Tour Down Under mógł podnieść ręce w geście triumfu. Trzecią lokatę na podium uzupełnił Belg Jasper Philipsen.

Polscy kolarze z CCC Team, czyli Łukasz Wiśniowski oraz Szymon Sajnok zajęli odpowiednio 49. i 134. lokatę.

Wyniki 4. etapu:

1Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal3:29:08
2Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep
3Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
4André Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation
5Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb
6Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
7Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling
8Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
9Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
10Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
11Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
12Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
13Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale
14Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia
15Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling
16Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
17Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
18Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia
19Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos
20Rick Zabel (Ger) Israel Start-Up Nation
21Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
22Luis Mas (Spa) Movistar Team
23Rohan Dennis (Aus) Team Ineos
24Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
25Elia Viviani (Ita) Cofidis Solutions Credits
26Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
27George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
28Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
29Nathan Haas (Aus) Cofidis Solutions Credits
30Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain McLaren
31Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
32Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
33Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
34Francisco Ventoso (Spa) CCC Team
35Simon Geschke (Ger) CCC Team
36Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
37Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
38Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
39Rob Power (Aus) Team Sunweb
40Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
41Florian Stork (Ger) Team Sunweb
42Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
43Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
44Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain McLaren
45Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
46Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
47Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling
48Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling
49Łukasz Wisniowski (Pol) CCC Team
50Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
51Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling
52Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
53Joseph Rosskopf (USA) CCC Team
54Christopher Lawless (GBr) Team Ineos
55Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
56Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren
57Josef Cerny (Cze) CCC Team
58James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
59Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
60Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
61Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team
62Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
63Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ
64Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
65Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana Pro Team
66Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
67Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
68Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
69Michael Storer (Aus) Team Sunweb
70Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
71Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team
72Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ0:00:13
73Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
74Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo0:00:15
75Simone Consonni (Ita) Cofidis Solutions Credits
76Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
77Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
78Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
79Fabio Sabatini (Ita) Cofidis Solutions Credits
80Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:22
81Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale
82Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
83Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team
84Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
85Marco Haller (Aut) Bahrain McLaren0:00:30
86Rasmus Fossum Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
87Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo
88Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia0:00:36
89Max Kanter (Ger) Team Sunweb
90Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe0:00:42
91Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling
92Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
93Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
94Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:48
95Owain Doull (GBr) Team Ineos0:00:52
96Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
97Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:00:56
98Marco Mathis (Ger) Cofidis Solutions Credits0:00:59
99Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Credits
100Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott
101Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ
102Jonas Rutsch (Ger) EF Pro Cycling
103Ian Stannard (GBr) Team Ineos
104Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
105Nicholas White (Aus) UniSA-Australia0:01:04
106Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren
107Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
108Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo
109Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep
110Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
111Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia
112Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation0:01:11
113Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation
114Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Credits0:01:13
115Luke Rowe (GBr) Team Ineos0:01:29
116Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling0:01:38
117Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:01:46
118Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe0:01:48
119Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:01:50
120Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
121Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo0:01:57
122Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:02:00
123Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma0:02:03
124Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal
125Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:02:06
126Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:02:28
127João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep0:02:29
128Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling
129Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling0:03:58
130Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
131Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:05:53
132Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team
133Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
134Szymon Sajnok (Pol) CCC Team0:07:03
135Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling0:08:28
DNFTyler Lindorff (Aus) UniSA-Australia
DNFKelland O’Brien (Aus) UniSA-Australia

 

Klasyfikacja generalna:

1Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo13:39:32
2Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott0:00:03
3Rob Power (Aus) Team Sunweb0:00:08
4Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott0:00:11
5George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma0:00:14
6Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:00:15
7Simon Geschke (Ger) CCC Team
8Rohan Dennis (Aus) Team Ineos
9Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos
10Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott0:00:23
11Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates0:00:25
12Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
13Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain McLaren
14Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
15Eduard Prades Reverter (Spa) Movistar Team
16Nathan Haas (Aus) Cofidis Solutions Credits0:00:28
17Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling0:00:33
18Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
19Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain McLaren
20Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
21Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
22Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ
23Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team0:00:37
24Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana Pro Team
25Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia0:00:41
26Michael Storer (Aus) Team Sunweb
27Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale0:00:44
28Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
29Luis Mas (Spa) Movistar Team
30Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren
31Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
32Florian Stork (Ger) Team Sunweb
33Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling
34Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
35James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation0:00:56
36Joseph Rosskopf (USA) CCC Team
37Łukasz Wisniowski (Pol) CCC Team0:01:00
38Rick Zabel (Ger) Israel Start-Up Nation
39Jorge Arcas (Spa) Movistar Team0:01:04
40Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team0:01:06
41Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling0:01:08
42Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ0:01:17
43André Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation0:01:20
44Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team0:01:31
45Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma0:01:36
46Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates0:01:37
47Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale0:01:59
48Josef Cerny (Cze) CCC Team
49Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal0:02:09
50Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
51Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo0:02:16
52Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma0:02:29
53Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
54Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
55Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo0:02:31
56Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates0:02:34
57Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ0:02:38
58Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling0:02:40
59Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale0:02:48
60Juri Hollmann (Ger) Movistar Team0:02:51
61Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe0:03:32
62Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott0:03:36
63Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal0:03:44
64Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team0:04:09
65Francisco Ventoso (Spa) CCC Team0:04:20
66Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling0:04:43
67Marco Haller (Aut) Bahrain McLaren0:04:47
68Max Kanter (Ger) Team Sunweb0:05:00
69Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep0:05:09
70Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep0:05:20
71Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:05:22
72Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling0:05:23
73Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ0:05:28
74Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma0:05:39
75Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team0:05:56
76Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling0:05:58
77Rasmus Fossum Tiller (Nor) NTT Pro Cycling0:06:01
78Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ0:06:36
79Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
80Elia Viviani (Ita) Cofidis Solutions Credits0:06:44
81Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:06:45
82Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling0:06:51
83Simone Consonni (Ita) Cofidis Solutions Credits0:06:59
84Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team
85Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Credits0:07:26
86Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott0:08:00
87Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia0:08:13
88João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep0:08:34
89Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates0:08:55
90Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team0:08:57
91Koen De Kort (Ned) Trek-Segafredo0:09:04
92Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep0:09:37
93Owain Doull (GBr) Team Ineos0:09:43
94Jonas Rutsch (Ger) EF Pro Cycling0:09:55
95Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb0:10:13
96Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
97Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ0:10:14
98Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale0:10:17
99Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling0:10:22
100Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott0:10:24
101Ian Stannard (GBr) Team Ineos0:10:37
102Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team0:10:50
103Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe0:10:51
104Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia0:10:54
105Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:11:17
106Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia0:11:18
107Taco Van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:11:22
108Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation0:11:45
109Kenneth Vanbilsen (Bel) Cofidis Solutions Credits0:11:46
110Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation0:11:51
111Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe0:12:09
112Szymon Sajnok (Pol) CCC Team0:12:26
113Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe0:12:39
114Christopher Lawless (GBr) Team Ineos0:12:44
115Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
116Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:13:00
117Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren0:13:02
118Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal0:13:16
119Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe0:13:48
120Nicholas White (Aus) UniSA-Australia0:13:57
121Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo0:14:29
122Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation0:14:42
123Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling0:14:49
124Luke Rowe (GBr) Team Ineos0:14:52
125Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo0:15:03
126Marco Mathis (Ger) Cofidis Solutions Credits0:15:12
127Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:16:32
128Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling0:17:44
129Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe0:18:59
130Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:19:22
131Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep0:19:32
132Fabio Sabatini (Ita) Cofidis Solutions Credits0:20:46
133Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team0:21:12
134Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling0:21:32
135Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ0:23:37