fot. Santos Tour Down Under

Irlandzki sprinter wygrał pierwszy etap australijskiego wyścigu, który inauguruje ściganie na poziomie World Tour. Kolarz Deceuninck Quick-Step został także pierwszym liderem Santos Tour Down Under. 

Pierwszy odcinek ścigania na Antypodach liczył 150 kilometrów i był rozgrywany na pięciu rundach wokół miasta Tanunda. Trasa nie miała zbyt wielu trudności, dlatego też wszyscy spodziewali się masowego finiszu z peletonu.

Do ucieczki na pierwszych kilometrach etapu zabrali się: Joey Rosskopf (CCC Team), Michael Storer (Team Sunweb), Dylan Sunderland (NTT Pro Cycling) oraz Jarrad Drizners (UniSA-Australia) na co dzień jeżdżący w barwach kontynentalnego Hagens Berman Axeon. Maksymalna przewaga uciekinierów wynosiła jedynie dwie minuty. Dlatego 54 kilometry przed metą Amerykanin Rosskopf zdecydował się na akcję “na solo”. Ostatecznie niestety został złapany przez rozpędzony peleton 35 kilometrów przed metą.

Na kolejne harce nie dopuściło wysokie tempo dyktowane przez ekipy sprinterskie. Najlepiej na finałowym kilometrze zachowali się kolarze “Watahy”. Shane Archbold oraz Michael Mørkøv świetnie rozprowadzili Sama Bennetta, dzięki czemu mógł świętować pierwszy sukces w tym sezonie. Tuż za nim na finałowej kresce znalazł się Belg Jasper Philipsen (UAE Team Emirates) oraz Słowak Erik Baška (BORA – hansgrohe).

Dwójka Polaków z CCC Team jadąca w pierwszym wyścigu sezonu, czyli Szymon Sajnok oraz Łukasz Wiśniowski przyjechali w grupie zasadniczej i zajęli odpowiednio 22. oraz 69. miejsce.

Wyniki 1. etapu:

1Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep3:28:54
2Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
3Erik Ba_ka (Svk) Bora-Hansgrohe
4Elia Viviani (Ita) Cofidis Solutions Credits
5André Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation
6Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling
7Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
8Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
9Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia
10Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb
11Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team
12Chris Lawless (GBr) Team Ineos
13Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
14Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
15Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
16Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale
17Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
18Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling
19Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
20Rafael Valls (Spa) Bahrain McLaren
21George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
22Szymon Sajnok (Pol) CCC Team
23Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
24Fabio Sabatini (Ita) Cofidis Solutions Credits
25Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
26Luis Mas (Spa) Movistar Team
27Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
28Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
29Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia
30Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
31Eduard Prades (Spa) Movistar Team
32Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
33Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
34Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
35Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
36Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
37Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
38Nathan Haas (Aus) Cofidis Solutions Credits
39Joey Rosskopf (USA) CCC Team
40James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
41Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team
42Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
43Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
44Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
45Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
46Simon Geschke (Ger) CCC Team
47Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
48Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
49Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
50Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
51Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
52Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
53Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
54Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
55Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma
56Rob Power (Aus) Team Sunweb
57Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
58Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
59Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
60Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren
61Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling
62Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling
63Ben Hermans (Bel) Israel Start-Up Nation
64Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling
65Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos
66Nicholas White (Aus) UniSA-Australia
67Tyler Lindorff (Aus) UniSA-Australia
68Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain McLaren
69Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team
70Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
71Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
72Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ
73Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
74Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
75Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
76Rohan Dennis (Aus) Team Ineos
77Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
78Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
79Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
80Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
81Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling
82Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
83Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
84Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia
85Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
86Michael Storer (Aus) Team Sunweb
87Simone Consonni (Ita) Cofidis Solutions Credits
88Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
89Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain McLaren
90Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
91Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
92Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren
93Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
94Josef Cerny (Cze) CCC Team
95Rick Zabel (Ger) Israel Start-Up Nation
96Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
97Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
98Juan Pedro Lopez (Spa) Trek-Segafredo
99Marco Haller (Aut) Bahrain McLaren
100João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep
101Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
102Owain Doull (GBr) Team Ineos
103Marco Mathis (Ger) Cofidis Solutions Credits
104Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling
105Max Kanter (Ger) Team Sunweb
106Florian Stork (Ger) Team Sunweb
107Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia
108Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
109Kelland O’Brien (Aus) UniSA-Australia
110Jonas Rutsch (Ger) EF Pro Cycling
111Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
112Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
113Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo0:00:20
114Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team0:00:22
115Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
116Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:00:26
117Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal0:00:33
118Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling
119Rasmus Fossum Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
120Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation0:00:36
121Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo0:00:45
122Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep0:00:57
123Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale0:00:59
124Francisco Ventoso (Spa) CCC Team0:01:10
125Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:01:12
126Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling0:01:14
127Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling0:01:18
128Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:01:20
129Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal0:01:22
130Ian Stannard (GBr) Team Ineos
131Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis Solutions Credits0:01:30
132Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Credits
133Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe0:01:33
134Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
135Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:02:11
136Mickaël Delage (Fra) Groupama-FDJ0:02:15
137Luke Rowe (GBr) Team Ineos0:02:23
138Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott0:03:25
139Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation
DNFAlexandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates

 

Klasyfikacja generalna po 1 etapie:

1Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep3:28:44
2Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates0:00:04
3Erik Ba_ka (Svk) Bora-Hansgrohe0:00:06
4Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott0:00:07
5Jarrad Drizners (Aus) UniSA-Australia
6Chris Lawless (GBr) Team Ineos0:00:08
7Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling
8Nathan Haas (Aus) Cofidis Solutions Credits0:00:09
9Michael Storer (Aus) Team Sunweb
10Elia Viviani (Ita) Cofidis Solutions Credits0:00:10
11André Greipel (Ger) Israel Start-Up Nation
12Kristoffer Halvorsen (Nor) EF Pro Cycling
13Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal
14Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
15Sam Welsford (Aus) UniSA-Australia
16Alberto Dainese (Ita) Team Sunweb
17Gabriel Cullaigh (GBr) Movistar Team
18Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
19Chris Harper (Aus) Team Jumbo-Visma
20Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale
21Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
22Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling
23Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
24Rafael Valls (Spa) Bahrain McLaren
25George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
26Szymon Sajnok (Pol) CCC Team
27Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
28Fabio Sabatini (Ita) Cofidis Solutions Credits
29Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
30Luis Mas (Spa) Movistar Team
31Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
32Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
33Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
34Eduard Prades (Spa) Movistar Team
35Luka Pibernik (Slo) Bahrain McLaren
36Fabio Felline (Ita) Astana Pro Team
37Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates
38Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
39Simon Yates (GBr) Mitchelton-Scott
40Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
41Joey Rosskopf (USA) CCC Team
42James Piccoli (Can) Israel Start-Up Nation
43Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team
44Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos
45Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
46Mattia Cattaneo (Ita) Deceuninck-QuickStep
47Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
48Simon Geschke (Ger) CCC Team
49Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo
50Juri Hollmann (Ger) Movistar Team
51Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
52Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
53Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
54Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
55Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott
56Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
57Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo-Visma
58Rob Power (Aus) Team Sunweb
59Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
60Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
61Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
62Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain McLaren
63Stefan De Bod (RSA) NTT Pro Cycling
64Ben Hermans (Bel) Israel Start-Up Nation
65Samuele Battistella (Ita) NTT Pro Cycling
66Dylan van Baarle (Ned) Team Ineos
67Nicholas White (Aus) UniSA-Australia
68Tyler Lindorff (Aus) UniSA-Australia
69Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain McLaren
70Łukasz Wiśniowski (Pol) CCC Team
71Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
72Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
73Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ
74Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ
75Danilo Wyss (Swi) NTT Pro Cycling
76Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
77Rohan Dennis (Aus) Team Ineos
78Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma
79Fabian Lienhard (Swi) Groupama-FDJ
80Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
81Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
82Jens Keukeleire (Bel) EF Pro Cycling
83Omer Goldstein (Isr) Israel Start-Up Nation
84Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
85Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia
86Michel Ries (Lux) Trek-Segafredo
87Simone Consonni (Ita) Cofidis Solutions Credits
88Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
89Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain McLaren
90Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
91Mikkel Bjerg (Den) UAE Team Emirates
92Domen Novak (Slo) Bahrain McLaren
93Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
94Josef Cerny (Cze) CCC Team
95Rick Zabel (Ger) Israel Start-Up Nation
96Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
97Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
98Juan Pedro Lopez (Spa) Trek-Segafredo
99Marco Haller (Aut) Bahrain McLaren
100João Almeida (Por) Deceuninck-QuickStep
101Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
102Owain Doull (GBr) Team Ineos
103Marco Mathis (Ger) Cofidis Solutions Credits
104Lachlan Morton (Aus) EF Pro Cycling
105Max Kanter (Ger) Team Sunweb
106Florian Stork (Ger) Team Sunweb
107Cameron Scott (Aus) UniSA-Australia
108Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
109Kelland O’Brien (Aus) UniSA-Australia
110Jonas Rutsch (Ger) EF Pro Cycling
111Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
112Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
113Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo0:00:30
114Sergio Samitier Samitier (Spa) Movistar Team0:00:32
115Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
116Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal0:00:36
117Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal0:00:43
118Giacomo Nizzolo (Ita) NTT Pro Cycling
119Rasmus Fossum Tiller (Nor) NTT Pro Cycling
120Alex Dowsett (GBr) Israel Start-Up Nation0:00:46
121Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo0:00:55
122Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep0:01:07
123Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale0:01:09
124Francisco Ventoso (Spa) CCC Team0:01:20
125Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:01:22
126Tom Scully (NZl) EF Pro Cycling0:01:24
127Mitchell Docker (Aus) EF Pro Cycling0:01:28
128Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:01:30
129Jonathan Dibben (GBr) Lotto Soudal0:01:32
130Ian Stannard (GBr) Team Ineos
131Kenneth Van Bilsen (Bel) Cofidis Solutions Credits0:01:40
132Mathias Le Turnier (Fra) Cofidis Solutions Credits
133Ide Schelling (Ned) Bora-Hansgrohe0:01:43
134Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Hansgrohe
135Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:02:21
136Mickaël Delage (Fra) Groupama-FDJ0:02:25
137Luke Rowe (GBr) Team Ineos0:02:33
138Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott0:03:35
139Guillaume Boivin (Can) Israel Start-Up Nation