Foto: ASO/ Pauline Ballet

Czas na ostatnie i najważniejsze głosowanie tej jesieni (choć zasadniczo zaczęła się już zima). Razem z Państwem wybierzemy bowiem najlepszego kolarza sezonu 2019.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w najlepszej dziesiątce znajdą się zwycięzcy wszystkich kategorii, w których wspólnie głosowaliśmy przez ostatnie 2 miesiące. Do nich dołączyliśmy jeszcze kilku kolarzy z „dziką kartą”, którzy w naszym mniemaniu byli w tym sezonie najlepsi. Co więcej, zwycięzca tytułu MVP otrzyma od nas okolicznościowy puchar.

Nominowani:

  1. Primoz Roglic

Wybrany przez Państwa najlepszym etapowcem i czasowcem sezonu. Wygrał zdecydowaną większość wyścigów, w których brał udział w sezonie 2019. Gdyby nie spadek formy, niewykluczone, że okazałby się najlepszy także podczas Giro d’Italia. Obecny numer 1 w rankingu światowym UCI.

fot. ASO / Sarah Meysseunier

2. Julian Alaphilippe

Wybrany przez Państwa najlepszym specjalistom od wyścigów jednodniowych w sezonie 2019. Na swoim koncie zanotował zwycięstwo w jednym monumencie oraz kilku innych klasykach. Zdecydowanie najwięcej fanów zyskał jednak podczas Tour de France, gdzie praktycznie do samego końca walczył o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, mimo że przed wjazdem w góry nikt nie dawał mu najmniejszych szans na utrzymanie koszulki lidera.

fot. ASO / Pauline Ballet

3. Pascal Ackermann

Wybrany przez Państwa najlepszym sprinterem sezonu. Mimo młodego wieku, robił niesamowite show zarówno w Giro d’Italia, jak i całej masie nieco niżej notowanych imprez World Tour. Cały sezon zamknął znakomitym występem w Tour of Guangxi.

4. Tadej Pogacar

Wybrany przez Państwa objawieniem ostatniego sezonu. Choć był to pierwszy rok Słoweńca na najwyższym szczeblu, udało mu się m.in. wygrać trudny i piękny wyścig dookoła Kalifornii. Najwięcej w oczach kibiców zyskał jednak podczas Vuelta a Espana, gdzie udało mu się zakończyć ściganie na podium.

Foto: La Vuelta

5. Giulio Ciccone

Wybrany przez Państwa najlepszym uciekinierem sezonu. Ostatnie 12 miesięcy z pewnością były dla niego absolutnie wyjątkowe. Udało mu się bowiem wygrać etap i klasyfikację górską w Giro d’Italia, a także przywdziać maillot jaune podczas Tour de France.

fot. ASO / Pauline Ballet

6. Rohan Dennis

Wybrany przez Państwa, wspólnie z Primozem Roglicem, najlepszym czasowcem sezonu. Choć przede wszystkim pamięta się jego nieplanowane wycofanie z Tour de France i kłótnie z włodarzami ekipy Bahrain – Merida, na jego koncie także znalazło się wiele solidnych rezultatów. Przede wszystkim warto pamiętać jego wyniki podczas Tour de Suisse oraz mistrzostwo świata na czas obronione w Yorkshire.

fot. UCI

7. Jakob Fuglsang

Duńczyk przede wszystkim był głównym przeciwnikiem Juliana Alaphilippe’a podczas kampanii wiosennej, którą zakończył zwycięstwem w Liege – Bastogne – Liege. Później jeszcze kilkukrotnie przyszło mu meldować się w czołówce ważnych imprez. Niestety z Tour de France, w którym walczył o czołową lokatę, musiał wycofać się po nieprzyjemniej kraksie.

fot. Astana

8. Egan Bernal

22 lata na karku i zwycięstwo w Tour de France? Dla Egana Bernala to kaszka z mleczkiem. Nie da się ukryć, że w trzecim tygodniu ścigania to właśnie Kolumbijczyk był najmocniejszy. Oprócz tego udało mu się skutecznie powalczyć m.in. w Tour de Suisse, Paryż – Nicea czy Gran Piemonte.

Foto: ASO/ Alex Broadway

9. Mathieu van der Poel

Nie znajdziemy go w ścisłej czołówce rankingu światowego tylko dlatego, że niewiele startował. Wnuk Raymonda Poulidora, szczególnie wiosną, dał o sobie znać szerszej publiczności. W szczególności warto wspomnieć Amstel Gold Race, gdzie jego pościg na zawsze zapisał się w annałach kolarstwa.

10. Alejandro Valverde

Choć nie był to dla niego wybitny sezon, doświadczony Hiszpan wciąż był bardzo blisko ścisłej czołówki. Świadczy o tym choćby 9. miejsce w Tour de France czy 2. lokata w hiszpańskiej Vuelcie. Oprócz tego udało mu się jeszcze wygrać Route d’Occitanie czy zaliczyć kilka solidnych rezultatów w innych imprezach.

fot. La Vuelta / Sarah Meyssonnier

 

Zapraszamy do ostatniego w tym roku głosowania!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments