Foto: ASO/ Alex Broadway

Zwycięzca Tour de France 2019 Egan Bernal (Team INEOS) mówił w ostatnim czasie sporo o swoich planach na przyszły sezon, ale podczas gali wręczenia nagrody AS America del Deporte wyszedł z nowym pomysłem, a mianowicie ustrzelenia dubletu Giro/Tour.

Mając w składzie Egana Bernala, Gerainta Thomasa, Chrisa Froome’a i Richarda Carapaza drużyna INEOS z pewnością będzie celowała w zwycięstwo we wszystkich trzech wyścigach trzytygodniowych, czyli w Giro d’Italia, Tour de France oraz w hiszpańskiej Vuelcie.

Wciąż nie wiadomo, w których z nich wystartuje zwycięzca ubiegłorocznej Wielkiej Pętli Egan Bernal, który wpadł na pomysł, aby wystartować zarówno we Włoszech, jak i we Francji.

– Rzecz, którą chciałbym zrobić, to wystartować w Giro, a potem w Tour de France. Jestem bardzo podekscytowany szansą wystartowania w Giro. To bardzo piękny wyścig. Mieszkałem we Włoszech przez dwa lata i mam tam wielu przyjaciół. W ubiegłym roku wystartowałem w Tourze, więc teraz chciałbym spróbować swoich sił w Giro. Wystartowanie w tych dwóch wyścigach jest bardzo skomplikowaną rzeczą, ale jestem przekonany, że jeśli podejmiemy taką decyzję, to jesteśmy w stanie to zrobić

– powiedział Egan Bernal hiszpańskiemu dziennikowi “AS”.

Już niedługo drużyna INEOS rozpocznie pierwsze zimowe zgrupowanie na Majorce, gdzie zostaną omówione cele na 2020 rok. Według Kolumbijczyka kierownictwo zawsze bierze pod uwagę zdanie i prośby poszczególnych zawodników.

– W tej drużynie łatwo jest obrać swoje cele, ponieważ bierze ona pod uwagę zdanie zawodników. Nigdy nie zostaniesz zabrany na wyścig, w którym nie chcesz wystartować. Z drugiej strony musimy też wziąć pod uwagę opinie innych kolarzy. Są jeszcze Geraint Thomas, Chris Froome i Richard Carapaz, zatem musimy wymyślić plan, które będzie nam wszystkim pasował i odpowiadał naszym kolarskim charakterystykom. Do tej pory wiele rozmawialiśmy z Geraintem i z Chrisem i nigdy nie mieliśmy problemu, aby się porozumieć

– dodał Bernal.

Rzeczywiście Italia to kraj, w którym zainicjowała się europejska przygoda z kolarstwem Egana Bernala. W wieku zaledwie 18 lat podpisał kontrakt z włoską drużyną drugiej dywizji Androni Giocattoli. To występy w tym składzie dały mu kontrakt z ekipą Sky (teraz INEOS), w której osiągnął sukcesy o jakich marzy wielu zawodowych kolarzy.

22-letni Bernal poza zwycięstwem w Tour de France wygrał między innymi etapowe wyścigi Paryż-Nicea oraz Tour of California. Jest również zwycięzcą domowej imprezy rozgrywanej na dużej wysokości Colombia Oro y Paz.