W holenderskim Emmen odbyły się mistrzostwa świata w parakolarstwie szosowym. Polacy zdobyli na nich 6 medali – 2 srebrne i 4 brązowe.

Na rozpoczęcie mistrzostw rozegrano zawody sztafetowe. Polacy w składzie Rafał Szumiec, Renata Kałuża i Rafał Wilk zajęli 6. miejsce. Wygrali Włosi przed Amerykanami i Niemcami. Przez kolejne 2 dni mistrzostw rozgrywane zawody w jeździe na czas, a w 2 kolejnych dniach wyścigi ze startu wspólnego. Po dwa brązowe medale sięgnęli Marcin Polak i Michał Ładosz. W czasówce Polacy stracili 45 sekund do Holendrów Vincenta ter Schure’a i Timo Fransena oraz 20 sekund do Brytyjczyków Stephena Bate’a i Adama Duggleby’ego. W wyścigu ze startu wspólnego o zwycięstwo na finiszu walczyło 5 duetów. Polski tandem finiszował na 3. pozycji za Holendrami Tristanem Bangmą i Patrickiem Bosem oraz za Hiszpanami Adolfo Bellido Guerrero i Noelem Martinem Infante.

Dwa medale w handbike’ach w klasie H3 zdobyła Renata Kałuża. W czasówce reprezentantka Polski zajęła 2. miejsce ze stratą 33 sekund do Amerykanki Alicii Dany. W wyścigu ze startu wspólnego Polka uplasowała się pozycję niżej. Rywalizacja rozstrzygnęła się na finiszu z grupy 4 zawodniczek. Wygrała Niemka Annika Zeyen.

Anna Harkowska wywalczyła srebrny medal w indywidualnej jeździe na czas w kategorii C5. Polka pokonała trasę o niecałą minutę wolniej niż Brytyjka Sarah Storey. Harkowska okazała się jednak lepsza od pozostałych zawodniczek. W wyścigu ze startu wspólnego reprezentantka Polski była 4. ze stratą 4 sekund do Storey, która zdobyła dwa złote medale.

Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław finiszowały na 3. miejscu podczas wyścigu ze startu wspólnego w kategorii B. Polki przegrały z Nowozelandkami Emmą Foy i Hannah van Kampen oraz Irlandkami Katie-George Dunlevy i Eve McCrystal. W czasówce Kiryła i Tecław uzyskały 6. wynik. Pozycję wyżej uplasowały się Iwona Podkościelna i Agnieszka Sikora.

Pełne wyniki mistrzostw

Poprzedni artykułPrimoz Roglic: „wydaje mi się, że piszemy ciekawy kawałek historii”
Następny artykułGreg Van Avermaet: „Czułem, że ta wygrana nadejdzie”