fot. Deceuninck-Quick Step

Dla Philippe’a Gilberta będzie to ostatni wielki tour w barwach drużyny Deceuninck-Quick Step. Fabio Jakobsen zadebiutuje i poszuka szansy na zwycięstwa w sprintach, a Zdenek Stybar postara się etapowe zwycięstwa i będzie szykował nogę na MŚ w Yorkshire. Tak w skrócie wygląda skład podopiecznych Patricka Lefevere’a na wyścig Vuelta a España (24 sierpnia – 15 września). 

Pomimo że “Wataha” nie będzie walczyła w klasyfikacji generalnej, to jej skład na ostatni wielki tour w sezonie wygląda interesująco i daje szansę na sukces. Liderami będą 22-letni holenderski sprinter Fabio Jakobsen i doświadczony zwycięzca tegorocznego wyścigu Paris-Roubaix Philippe Gilbert.

Jakobsen ma zaledwie 22 lata, ale na koncie już dwanaście zwycięstw. Ściganie na poziomie World Tour rozpoczął w ubiegłym roku i już jako neo-pro zanotował siedem wygranych, a w tym sezonie jak dotychczas ma ich na koncie pięć. Wśród nich znajduje się mistrzostwo Holandii oraz obrona tytułu w wyścigu Scheldeprijs.

Gilbert zaczyna zaś powoli żegnać się z ekipą Lefevere’a, bowiem oficjalnie ogłoszono już podpisanie kontraktu z belgijską drużyną Lotto-Soudal. “Mr Cauberg” ma na koncie aż pięć etapowych zwycięstw we Vuelcie, z czego ostatnie z nich odniósł w tęczowej koszulce mistrza świata w Tarragonie w 2013 roku.

Uwagę należy zwrócić również na młodego i obiecującego brytyjskiego górala Jamesa Knoxa, którego w Tour de Pologne 2019 mogli podziwiać polscy kibice. W naszym narodowym tourze zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej, a w Adriatica Ionica Race był trzeci.

Widoczny powinien być również klasykowiec Zdenek Stybar, który szlifuję formę na MŚ w Yorkshire. Czech odbył mniej startów w środkowej części sezonu, ale jego forma powinna zwyżkować z dnia na dzień. Jej przebłyski można było zaobserwować już podczas wyścigu BinckBank Tour.

– W naszym składzie znajduje się mieszanka młodości i doświadczenia, a naszym celem będzie walka o etapowe zwycięstwa. Fabio [Jakobsen] zadebiutuje w wielkim tourze i z pomocą Maxa [Richeze] miejmy nadzieję, że będzie walczył na finiszach z peletonu. James [Knox] będzie zaś podchodził do rywalizacji dzień po dniu i zobaczy, co będzie mógł zrobić w górach. Rémi [Cavagna] również jest w stanie wywalczyć kilka dobrych rezultatów, co pokazał w tegorocznym wyścigu w Kalifornii, zaś Tim Declercq będzie robił to, co potrafi najlepiej, czyli ciężko pracować na czele peletonu, aby doścignąć ucieczkę. Kolejnym doświadczonym kolarzem jest Eros [Capecchi], który przyda się w górach i pomoże młodszym zawodnikom. No i wreszcie Phil [Philippe Gilbert] i Styby [Zdenek Stybar], którzy mogą walczyć o etapowe zwycięstwa i szukać dla siebie wielu innych możliwości

– przeanalizował skład drużyny Patricka Lefevere’a Wilfried Peeters, dyrektor sportowy w drużynie Deceuninck-Quick Step.

Pełny skład drużyny Deceuninck-Quick Step na wyścig Vuelta a España 2019: Eros Capecchi (Ita), Rémi Cavagna (Fra), Tim Declercq (Bel), Philippe Gilbert (Bel), Fabio Jakobsen (Ned), James Knox (GBr), Maximiliano Richeze (Arg) and Zdeněk Štybar (Cze).