fot. Vuelta a Espana / Graham Watson

Podczas tegorocznej edycji wyścigu Vuelta a España czerwona koszulka (La Roja) będzie obchodziła dziesiąte urodziny. Pierwszym kolarzem, który ją założył był brytyjski sprinter Mark Cavendish. 

Tour de France ma maillot jaune, której setne urodziny obchodzono w tym roku, Giro d’Italia ma maglia rosa, a Vuelta a España ma maillot rojo lub inaczej – La Roja.

28 sierpnia 2010 roku Brytyjczyk Mark Cavendish, reprezentujący wówczas barwy HTC-Columbia, założył jako pierwszy kolarz w historii czerwoną koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Wyścigu dookoła Hiszpanii. Wraz z kolegami z drużyny wygrał jazdę drużynową na czas na dystansie 13 kilometrów w Sewilii, i jako pierwszy przekroczył linię mety, dzięki czemu uhonorowany został koszulką lidera.

Tym samym otworzył się nowy rozdział w historii hiszpańskiego wielkiego touru. Być może jeszcze wtedy mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że czerwony trykot będzie jednym z najbardziej pożądanych w profesjonalnym peletonie. – To dla mnie zaszczyt być pierwszym, który nosi La Roja, ale ta koszulka przynależy do całego zespołu – ja stanowię tylko 10 proc. tego zwycięstwa – mówił tamtego gorącego andaluzyjskiego wieczoru “Manxman”.

Podczas pierwszych dwóch edycji hiszpańskiej Vuelty lider klasyfikacji generalnej nosił pomarańczową koszulkę – było to w latach 1935-1936, kiedy zwyciężał Belg Gustaaf Deloor. Białą zakładano w 1941 roku, potem w 1942 ponownie pomarańczową, raz czerwoną w 1945, od 1946 do 1950 białą z czerwonym pasem, w 1955 pojawiła się żółta i trwała do 1998 (z wyjątkiem 1977 roku, kiedy to ponownie wręczono pomarańczową), i wreszcie od 1999 do 2009 lider wyścigu przyodziany był w złoty trykot.

W 2009 roku kierownictwo nad wyścigiem objął Javier Guillén, który uważał, że czerwony kolor kojarzy się z największymi sukcesami hiszpańskiego sportu. Trwała wówczas złota era reprezentacji Hiszpanii w piłce nożnej, która w 2010 roku wywalczyła tytuł mistrzowski, a w latach 2008 i 2012 została mistrzem Europy. Ponadto czerwony obok żółtego jest obecny na fladze Hiszpanii.

Aby zobaczyć kolarza unoszącego ręce w geście triumfu w maillot rojo musieliśmy czekać do szóstego etapu Vuelty 2012, kiedy to w miejscowości Jaca wygrał Joaquim “Purito” Rodriguez.

Czerwoną koszulkę miało zaszczyt nosić trzydziestu pięciu zawodników pochodzących z czternastu różnych krajów. Najwięcej dni w tym trykocie spędzili Hiszpanie (53), następnie Brytyjczycy (45), Włosi (28), Kolumbijczycy (24), Francuzi (8), Holendrzy (7), Belgowie (6), Stany Zjednoczone i Australia (5), Polacy (4) oraz Dania, Słowenia, Irlandia i Słowacja po jednym.

 • Chris Froome, 27 dni (20 + 7 po dyswalifikacji Juana José Cobo)
 • Vincenzo Nibali, 20 dni
 • Alberto Contador i Joaquim ‘Purito’ Rodríguez, 17 dni
 • Nairo Quintana, 14 dni
 • Simon Yates, 11 dni
 • Fabio Aru, 7 dni
 • Esteban Chaves i Tom Dumoulin, 6 dni
 • Philippe Gilbert, Igor Antón, Chris Horner i Alejandro Valverde, 5 dni
 • Sylvain Chavanel, Bradley Wiggins, Darwin Atapuma, Michał Kwiatkowski i Rudy Molard, 4 dni
 • Jonathan Castroviejo i Michael Matthews, 3 dni
 • Mark Cavendish, Rohan Dennis i Jesús Herrada, 2 dni
 • Jakob Fuglsang, Daniele Bennati, Pablo Lastras, Bauke Mollema, Janez Brajkovic, Nicolas Roche, Dani Moreno, Peter Velits, Peter Kennaugh, Rubén Fernández, David de la Cruz i Yves Lampaert, 1 dzień

Do tej pory jest tylko siedmiu kolarzy, którzy zakładali trzy koszulki liderów wielkich tourów. Są to: Vincenzo Nibali, Chris Froome, Alberto Contador, Fabio Aru, Bradley Wiggins, Mark Cavendish oraz Rohan Dennis.

Tegoroczna edycja hiszpańskiej Vuelty zmieni tę statystykę. O tym, kto dołączy do grona noszących czerwoną koszulkę (lub zrobi to ponownie) dowiemy się śledząc wyścig w dniach 24 sierpnia – 15 września.