fot. Wanty Gobert

Odd Christian Eiking okazał się najlepszy na królewskim etapie Arctic Race of Norway. Nowym liderem został drugi na mecie Warren Barguil, który zmienił Mathieu van der Poel, którego nieco przerósł podjazd kończący etap.

Trzeci dzień rywalizacji w Arctic Race of Norway kolarze rozpoczęli w Sortland- jednym z największych miast w Nordland- tego regionu Norwegii dookoła którego toczy się wyścig. Trasa odcinka była bardzo podobna do tych poprzednich- jedyne trudności które się na niej pojawiły, to spora ilość większych bądź mniejszych hopek. 

Przynajmniej do momentu w którym kolarze dojechali do Melbu, a więc 10 kilometrów przed metą. Tam kolarze rozpoczynali wspinaczkę pod Storheia Summit, nazywanego przez niektórych norweskim Mont Vantoux. Trasa zaczynała się wznosić- najpierw nieznacznie, jednak na ostatnich trzech kilometrach średnie nachylenie wynosiło ponad 10%. Dlatego to, że w klasyfikacji generalnej zajdą zmiany wydawało się oczywiste.

Zanim jednak kolarze rozpoczęli decydujący fragment trasy, z głównej grupy oderwała się ucieczka w składzie: Hakon Aalrust (Team Coop), Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise) Kristian Sbaragli (Israel Cycling Academy), Danny Van Poppel (Jumbo-Visma) i Bryan Coquard (Vital Concept). Cel ostatniej dwójki był dość prosty- powalczyć o 9 punktów rozlokowanych na lotnych premiach, by mieć jeszcze jakiekolwiek szanse na pokonanie Mathieu van der Poela w walce o koszulkę dla najlepszego sprintera.

Ostatecznie wszystkie premie zgarnął Coquard, który spotkał się z zaskakująco niewielkim oporem ze strony Van Poppela. Chwilę po ostatniej z nich zadowolony Francuz postanowił wrócić do peletonu. Jakiś czas to samo uczynił Danny Van Poppel- prawdopodobnie największy pechowiec wyścigu. Holender pod koniec wczorajszego etapu wypadł z trasy, a dziś na 10 kilometrów przed metą miał defekt roweru, co zmusiło go do opuszczenie już trzyosobowej grupki.

Jednak pozostająca z przodu trójka nie nacieszyła się zbyt długo prowadzeniem. Ostatni z nich – Aalrust  został doścignięty tuż przed właściwą częścią podjazdu. Chwilę wcześniej z walki o zwycięstwo został wyeliminowany Ilnur Zakarin, którego spotkało to samo, co chwilę wcześniej Van Poppela. 

2 kilometry przed metą zaatakował Warren Barguil, którego koło byli w stanie utrzymać jedynie Hugo Houle, Alexei Lutsenko i Odd Christian Eiking i Mathieu van der Poel, jednak ten ostatni chyba nieco przeszarżował. Spływał do kolejnych grupek i ostatecznie stracił najlepszych blisko półtorej minuty.  Tuż przed metą na atak zdecydował się Eiking. Za nim ruszył Barguil, jednak nie był w stanie dogonić Norwega. Francuz przyjechał 5 sekund po zwycięzcy, jednak dzięki niezłym występom na poprzednich etapach to on został nowym liderem. W klasyfikacji generalnej wyprzedza drugiego Lutsenkę o zaledwie 3 sekundy.

Wyniki trzeciego etapu: 

1Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert4:07:32
2Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic0:00:05
3Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:00:13
4Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie0:00:17
5Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
6Hugo Houle (Can) Astana Pro Team0:00:23
7Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data0:00:32
8Simon Carr (GBr) Delko Marseille Provence KTM0:00:36
9Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
10Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team
11Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling0:00:47
12Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data
13Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma0:00:53
14Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma0:00:58
15Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles
16Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
17Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
18Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
19Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:01:06
20Kristian Aasvold (Nor) Team Coop0:01:09
21Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert
22Loic Chetout (Fra) Cofidis Solutions Credits0:01:19
23Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:01:22
24Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:25
25Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:29
26Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
27Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Fuel of Norway
28Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic
29Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team0:01:37
30Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
31Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:01:42
32Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic0:01:45
33Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
34Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway0:01:52
35Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin0:01:54
36Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert0:02:02
37Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert0:02:09
38Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:02:11
39Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:17
40Pit Leyder (Lux) Cofidis Solutions Credits0:02:22
41Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
42Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
43Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
44Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits0:02:29
45Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin0:02:42
46August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
47Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling0:02:53
48Louis Bendixen (Den) Team Coop
49Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
50Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
51Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:03:17
52Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic0:03:22
53Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
54Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team0:03:30
55Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling
56Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
57Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Credits0:03:43
58Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:03:53
59Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy0:04:01
60Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic0:04:05
61Øivind Lukkedal (Nor) Joker Fuel of Norway0:04:32
62Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Credits0:04:47
63Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus0:05:03
64Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway0:05:22
65Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
66Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
67Lasse Norman Hansen (Den) Corendon-Circus0:05:27
68Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker Fuel of Norway
69Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie0:05:32
70Enzo Bernard (Fra) Total Direct Energie
71Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
72Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
73Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team0:05:36
74Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:05:39
76Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:05:49
77Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus0:05:57
78Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:05:59
79Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:06:06
80Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:06:08
81Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert0:06:25
82Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel0:06:37
83Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus0:06:39
84Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin0:07:09
85Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop0:07:26
86Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
87Lars Saugstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:07:45
88Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop0:07:50
89Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic0:08:10
90Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
91Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
92Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Credits
93Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
94Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles
95Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:08:13
96Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie0:08:19
97Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:08:26
98Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
99Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy0:08:33
100Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
101Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:08:36
102Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling0:08:51
103Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
104Jay Thomson (RSA) Dimension Data
105Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:09:36
106Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:09:37
107Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM0:09:54
108Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:11:24
109Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:11:29
110Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
111Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop
112Håkon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
113Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma0:11:33
114Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
115Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
116Juri Hollmann (Ger) Katusha-Alpecin

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic11:23:56
2Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:00:03
3Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy0:00:15
4Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie0:00:18
5Hugo Houle (Can) Astana Pro Team0:00:30
6Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team0:00:35
7Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:00:37
8Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data0:00:48
9Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
10Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:00:52
11Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma0:00:54
12Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma0:00:56
13Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles0:00:59
14Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
15Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
16Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert0:01:05
17Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus0:01:07
18Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
19Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:26
20Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:01:30
21Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
22Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic
23Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:01:43
24Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team0:01:46
25Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin0:01:55
26Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:18
27Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Credits0:03:40
28Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie0:05:56
29Loic Chetout (Fra) Cofidis Solutions Credits0:07:15
30Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie0:08:20
31Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin0:08:46
32Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:08:59
33Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma0:13:41
34Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert0:16:35
35Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data0:17:17
36Simon Carr (GBr) Delko Marseille Provence KTM0:17:21
37Kristian Aasvold (Nor) Team Coop0:17:54
38Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Fuel of Norway0:18:14
39Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team0:18:22
40Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
41Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic0:18:30
42Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway0:18:37
43Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert0:18:47
44Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert0:18:54
45Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:18:56
46Danilo Wyss (Swi) Dimension Data0:19:07
47Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
48Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
49Pit Leyder (Lux) Cofidis Solutions Credits
50Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin0:19:27
51August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
52Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits0:19:29
53Louis Bendixen (Den) Team Coop0:19:38
54Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
55Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
56Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles0:20:02
57Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic0:20:07
58Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling0:20:15
59Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team
60Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
61Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:20:38
62Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy0:20:45
63Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic0:20:50
64Øivind Lukkedal (Nor) Joker Fuel of Norway0:21:17
65Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Credits0:21:32
66Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy0:22:05
67Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway0:22:07
68Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
69Enzo Bernard (Fra) Total Direct Energie0:22:17
70Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
71Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie
72Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
73Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:22:21
74Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
75Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:22:24
76Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:22:34
77Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles0:22:44
78Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:22:50
79Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles0:22:51
80Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert0:23:10
81Lasse Norman Hansen (Den) Corendon-Circus0:23:18
82Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel0:23:22
83Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus0:23:24
84Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus0:23:32
85Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin0:23:54
86Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:24:11
87Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop
88Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop0:24:34
89Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:24:55
90Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
91Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles
92Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Credits
93Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic
94Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles0:24:58
95Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM0:25:18
96Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
97Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:25:48
98Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling0:25:58
99Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:26:01
100Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:26:03
101Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma0:26:11
102Lars Saugstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:26:14
103Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:26:21
104Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:26:30
105Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM0:26:54
106Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:28:08
107Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:28:09
108Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:28:14
109Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
110Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop
111Håkon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
112Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data0:28:18
113Juri Hollmann (Ger) Katusha-Alpecin
114Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker Fuel of Norway0:29:34
115Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus0:33:43
116Jay Thomson (RSA) Dimension Data0:36:37