fot. Wanty Gobert

Odd Christian Eiking okazał się najlepszy na królewskim etapie Arctic Race of Norway. Nowym liderem został drugi na mecie Warren Barguil, który zmienił Mathieu van der Poel, którego nieco przerósł podjazd kończący etap.

Trzeci dzień rywalizacji w Arctic Race of Norway kolarze rozpoczęli w Sortland- jednym z największych miast w Nordland- tego regionu Norwegii dookoła którego toczy się wyścig. Trasa odcinka była bardzo podobna do tych poprzednich- jedyne trudności które się na niej pojawiły, to spora ilość większych bądź mniejszych hopek. 

Przynajmniej do momentu w którym kolarze dojechali do Melbu, a więc 10 kilometrów przed metą. Tam kolarze rozpoczynali wspinaczkę pod Storheia Summit, nazywanego przez niektórych norweskim Mont Vantoux. Trasa zaczynała się wznosić- najpierw nieznacznie, jednak na ostatnich trzech kilometrach średnie nachylenie wynosiło ponad 10%. Dlatego to, że w klasyfikacji generalnej zajdą zmiany wydawało się oczywiste.

Zanim jednak kolarze rozpoczęli decydujący fragment trasy, z głównej grupy oderwała się ucieczka w składzie: Hakon Aalrust (Team Coop), Thimo Willems (Sport Vlaanderen – Baloise) Kristian Sbaragli (Israel Cycling Academy), Danny Van Poppel (Jumbo-Visma) i Bryan Coquard (Vital Concept). Cel ostatniej dwójki był dość prosty- powalczyć o 9 punktów rozlokowanych na lotnych premiach, by mieć jeszcze jakiekolwiek szanse na pokonanie Mathieu van der Poela w walce o koszulkę dla najlepszego sprintera.

Ostatecznie wszystkie premie zgarnął Coquard, który spotkał się z zaskakująco niewielkim oporem ze strony Van Poppela. Chwilę po ostatniej z nich zadowolony Francuz postanowił wrócić do peletonu. Jakiś czas to samo uczynił Danny Van Poppel- prawdopodobnie największy pechowiec wyścigu. Holender pod koniec wczorajszego etapu wypadł z trasy, a dziś na 10 kilometrów przed metą miał defekt roweru, co zmusiło go do opuszczenie już trzyosobowej grupki.

Jednak pozostająca z przodu trójka nie nacieszyła się zbyt długo prowadzeniem. Ostatni z nich – Aalrust  został doścignięty tuż przed właściwą częścią podjazdu. Chwilę wcześniej z walki o zwycięstwo został wyeliminowany Ilnur Zakarin, którego spotkało to samo, co chwilę wcześniej Van Poppela. 

2 kilometry przed metą zaatakował Warren Barguil, którego koło byli w stanie utrzymać jedynie Hugo Houle, Alexei Lutsenko i Odd Christian Eiking i Mathieu van der Poel, jednak ten ostatni chyba nieco przeszarżował. Spływał do kolejnych grupek i ostatecznie stracił najlepszych blisko półtorej minuty.  Tuż przed metą na atak zdecydował się Eiking. Za nim ruszył Barguil, jednak nie był w stanie dogonić Norwega. Francuz przyjechał 5 sekund po zwycięzcy, jednak dzięki niezłym występom na poprzednich etapach to on został nowym liderem. W klasyfikacji generalnej wyprzedza drugiego Lutsenkę o zaledwie 3 sekundy.

Wyniki trzeciego etapu: 

1 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert 4:07:32
2 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic 0:00:05
3 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:13
4 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:17
5 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
6 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:23
7 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:00:32
8 Simon Carr (GBr) Delko Marseille Provence KTM 0:00:36
9 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
10 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team
11 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:00:47
12 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data
13 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma 0:00:53
14 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma 0:00:58
15 Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles
16 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
17 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
18 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
19 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:01:06
20 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:01:09
21 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert
22 Loic Chetout (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:01:19
23 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus 0:01:22
24 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:25
25 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:01:29
26 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
27 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Fuel of Norway
28 Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic
29 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:01:37
30 Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
31 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:01:42
32 Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic 0:01:45
33 Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
34 Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway 0:01:52
35 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:54
36 Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert 0:02:02
37 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert 0:02:09
38 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:02:11
39 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:17
40 Pit Leyder (Lux) Cofidis Solutions Credits 0:02:22
41 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
42 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
43 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
44 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:02:29
45 Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin 0:02:42
46 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
47 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:02:53
48 Louis Bendixen (Den) Team Coop
49 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie
50 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
51 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 0:03:17
52 Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic 0:03:22
53 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin
54 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:03:30
55 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling
56 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
57 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:03:43
58 Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:03:53
59 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:04:01
60 Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic 0:04:05
61 Øivind Lukkedal (Nor) Joker Fuel of Norway 0:04:32
62 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Credits 0:04:47
63 Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus 0:05:03
64 Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway 0:05:22
65 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy
66 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
67 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon-Circus 0:05:27
68 Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker Fuel of Norway
69 Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie 0:05:32
70 Enzo Bernard (Fra) Total Direct Energie
71 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
72 Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
73 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:05:36
74 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:05:39
76 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:05:49
77 Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus 0:05:57
78 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles 0:05:59
79 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles 0:06:06
80 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:06:08
81 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert 0:06:25
82 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel 0:06:37
83 Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus 0:06:39
84 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin 0:07:09
85 Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop 0:07:26
86 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team
87 Lars Saugstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:07:45
88 Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop 0:07:50
89 Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic 0:08:10
90 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
91 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
92 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Credits
93 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
94 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles
95 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 0:08:13
96 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:08:19
97 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:08:26
98 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
99 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:08:33
100 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
101 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:08:36
102 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:08:51
103 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma
104 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
105 Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:09:36
106 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:09:37
107 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM 0:09:54
108 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:11:24
109 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:11:29
110 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team
111 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop
112 Håkon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
113 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 0:11:33
114 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
115 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
116 Juri Hollmann (Ger) Katusha-Alpecin

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic 11:23:56
2 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team 0:00:03
3 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:00:15
4 Lilian Calmejane (Fra) Total Direct Energie 0:00:18
5 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:30
6 Magnus Cort Nielsen (Den) Astana Pro Team 0:00:35
7 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:37
8 Enrico Gasparotto (Ita) Dimension Data 0:00:48
9 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling
10 Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:00:52
11 Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma 0:00:54
12 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo-Visma 0:00:56
13 Dimitri Peyskens (Bel) Wallonie Bruxelles 0:00:59
14 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team
15 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
16 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert 0:01:05
17 Mathieu van der Poel (Ned) Corendon-Circus 0:01:07
18 Quentin Pacher (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
19 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:26
20 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:30
21 Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
22 Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic
23 Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM 0:01:43
24 Kim Magnusson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:46
25 Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:55
26 Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:02:18
27 Christophe Laporte (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:03:40
28 Jonathan Hivert (Fra) Total Direct Energie 0:05:56
29 Loic Chetout (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:07:15
30 Rein Taaramäe (Est) Total Direct Energie 0:08:20
31 Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin 0:08:46
32 Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:08:59
33 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 0:13:41
34 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert 0:16:35
35 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:17:17
36 Simon Carr (GBr) Delko Marseille Provence KTM 0:17:21
37 Kristian Aasvold (Nor) Team Coop 0:17:54
38 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker Fuel of Norway 0:18:14
39 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:18:22
40 Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus
41 Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic 0:18:30
42 Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway 0:18:37
43 Loïc Vliegen (Bel) Wanty-Gobert 0:18:47
44 Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert 0:18:54
45 Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:18:56
46 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data 0:19:07
47 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM
48 Yoann Offredo (Fra) Wanty-Gobert
49 Pit Leyder (Lux) Cofidis Solutions Credits
50 Mads Schmidt Würtz (Den) Katusha-Alpecin 0:19:27
51 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy
52 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Credits 0:19:29
53 Louis Bendixen (Den) Team Coop 0:19:38
54 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
55 Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM
56 Tom Wirtgen (Lux) Wallonie Bruxelles 0:20:02
57 Kevin Ledanois (Fra) Arkéa Samsic 0:20:07
58 Adam De Vos (Can) Rally UHC Cycling 0:20:15
59 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team
60 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
61 Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:20:38
62 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:20:45
63 Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic 0:20:50
64 Øivind Lukkedal (Nor) Joker Fuel of Norway 0:21:17
65 Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis Solutions Credits 0:21:32
66 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:22:05
67 Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway 0:22:07
68 Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team
69 Enzo Bernard (Fra) Total Direct Energie 0:22:17
70 Mathias Van Gompel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
71 Bryan Nauleau (Fra) Total Direct Energie
72 Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
73 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:22:21
74 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
75 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:22:24
76 Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:22:34
77 Julien Mortier (Bel) Wallonie Bruxelles 0:22:44
78 Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:22:50
79 Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles 0:22:51
80 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Gobert 0:23:10
81 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon-Circus 0:23:18
82 Patrick Müller (Swi) Vital Concept-B&B Hotel 0:23:22
83 Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus 0:23:24
84 Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus 0:23:32
85 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin 0:23:54
86 Jonas Iversby Hvideberg (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:24:11
87 Olav Hjemsæter (Nor) Team Coop
88 Erlend Jordbrekk Blikra (Nor) Team Coop 0:24:34
89 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:24:55
90 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy
91 Kevyn Ista (Bel) Wallonie Bruxelles
92 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Credits
93 Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic
94 Kenny Molly (Bel) Wallonie Bruxelles 0:24:58
95 Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM 0:25:18
96 Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy
97 Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:25:48
98 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:25:58
99 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:26:01
100 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel 0:26:03
101 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma 0:26:11
102 Lars Saugstad (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:26:14
103 Jose Daniel Viejo Redondo (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:26:21
104 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:26:30
105 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM 0:26:54
106 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:28:08
107 Kristian Kulset (Nor) Uno-X Norwegian Development Team 0:28:09
108 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:28:14
109 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
110 Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop
111 Håkon Lunder Aalrust (Nor) Team Coop
112 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:28:18
113 Juri Hollmann (Ger) Katusha-Alpecin
114 Aksel Fischer Aasheim (Nor) Joker Fuel of Norway 0:29:34
115 Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus 0:33:43
116 Jay Thomson (RSA) Dimension Data 0:36:37