Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe) po dyskwalifikacji Fabio Jakobsena został ogłoszony zwycięzcą trzeciego etapu Tour de Pologne.

Trzeci odcinek Tour de Pologne rozpoczynał się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, a po 150 kilometrach kolarze mieli finiszować niedaleko stadionu Górnika w Zabrzu. Na płaskiej trasie usytuowane były: premia specjalna na 100- lecie Powstań Śląskich na Stadionie Śląskim oraz premia lotna i górska w Rybniku.

Tuż przed startem Adrian Kurek (reprezentacja Polski) powiedział w wywiadzie, że będzie próbował się zabrać w odjazd. Tak też się stało. Razem z Polakiem w ucieczkę zabrali się: tradycyjnie (trzeci dzień z rzędu) Charles Planet (Novo Nordisk) oraz Evgeniy Shalunov (Gazprom Rusvelo). Trójka walczyła na premii specjalnej, a wygrał ją Adrian Kurek.

Ucieczka w pewnym momencie miała nawet cztery minuty przewagi. Niestety po wyjeździe z Żor upadek miał Bjorg Lambrecht (Lotto Soudal), który według pierwszych informacji uderzył w betonowy przepust i po reanimacji został zabrany do szpitala.

Obie premie, lotną i górską wygrał Planet. Na 50 kilometrów przed metą przewaga harcowników spadła do 100 sekund. Na mokrych ulicach doszło do małej kraksy w peletonie, ale na szczęście tym razem nic poważnego się nie stało.

Peleton sukcesywnie odrabiał straty, choć na śliskiej nawierzchni nie było to łatwe. Na czele dużej grupy tradycyjnie jechał Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe). Harcownicy nie dawali za wygraną, mocno kręcił Adrian Kurek i na 8 kilometrów przed metą mieli oni 15 sekund przewagi.

Niestety na ostatniej rundzie na pierwszym zakręcie upadek zaliczył Planet, a za nim nie wszedł dobrze w ten zakręt Adrian Kurek. Sam przeciwko dużej grupie został Shalunov. Rosjanin został doścignięty na 3000 metrów przed metą.

Finiszowy sprint w Zabrzu na bardzo długiej prostej najlepiej rozegrał Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick Step). Jednak po analizie video Holender został przez sędziów zdyskwalifikowany.

Zwycięzcą został ogłoszony Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe), który powiększył swoją przewagę w generalce. Kolejne miejsca zajęli Danny van Poppel (Jumbo-Visma) i Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Wyniki trzeciego etapu:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 3:29:41
2 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma ,,
3 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo ,,
4 DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
5 WALSCHEID Max Team Sunweb ,,
6 CAVENDISH Mark Team Dimension Data ,,
7 SARREAU Marc Groupama – FDJ ,,
8 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
9 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
10 MOHORIČ Matej Bahrain Merida ,,
11 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale ,,
12 MARECZKO Jakub CCC Team ,,
13 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
14 STASH Mamyr Gazprom-RusVelo ,,
15 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
16 FRANCZAK Paweł Poland ,,
17 WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
18 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
19 PRADES Eduard Movistar Team ,,
20 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin ,,
21 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
22 GASPAROTTO Enrico Team Dimension Data ,,
23 ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
24 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
25 MODOLO Sacha EF Education First ,,
26 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
27 GRADEK Kamil CCC Team ,,
28 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
29 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
30 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
31 SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
32 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
33 PATERSKI Maciej Poland ,,
34 LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team ,,
35 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
36 FORMOLO Davide BORA – hansgrohe ,,
37 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
38 ANTUNES Amaro CCC Team ,,
39 HOWSON Damien Mitchelton-Scott ,,
40 SWIFT Ben Team INEOS ,,
41 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
42 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida ,,
43 FENG Chun Kai Bahrain Merida ,,
44 CONSONNI Simone UAE-Team Emirates ,,
45 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
46 JUNGELS Bob Deceuninck – Quick Step ,,
47 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
48 KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
49 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
50 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
51 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
52 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
53 HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
54 STRAKHOV Dmitry Team Katusha Alpecin ,,
55 OWSIAN Łukasz CCC Team ,,
56 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
57 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
58 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
59 KOCHETKOV Pavel Team Katusha Alpecin ,,
60 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
61 PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
62 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
63 PUCCIO Salvatore Team INEOS ,,
64 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
65 GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
66 KACZMAREK Jakub Poland ,,
67 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
68 SABATINI Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
69 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
70 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
71 HIGUITA Sergio EF Education First ,,
72 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
73 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
74 IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
75 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
76 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
77 VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
78 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
79 BROWN Nathan EF Education First ,,
80 POWER Robert Team Sunweb ,,
81 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
82 CIEŚLIK Paweł Poland ,,
83 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
84 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
85 O’CONNOR Ben Team Dimension Data ,,
86 DOULL Owain Team INEOS ,,
87 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
88 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
89 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale ,,
90 GESCHKE Simon CCC Team ,,
91 HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
92 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
93 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
94 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
95 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
96 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
97 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
98 RUTKIEWICZ Marek Poland ,,
99 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
100 SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott ,,
101 GEOGHEGAN HART Tao Team INEOS ,,
102 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
103 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
104 PAUWELS Serge CCC Team ,,
105 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo ,,
106 VALLS Rafael Movistar Team ,,
107 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
108 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
109 RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
110 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
111 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
112 BRAND Sam Team Novo Nordisk ,,
113 DE BOD Stefan Team Dimension Data ,,
114 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma ,,
115 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
116 ANACONA Winner Movistar Team ,,
117 REKITA Szymon Poland ,,
118 NAVARRO Daniel Team Katusha Alpecin ,,
119 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
120 PIBERNIK Luka Bahrain Merida ,,
121 VILLALOBOS Luis EF Education First ,,
122 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale ,,
123 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
124 KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,,
125 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
126 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
127 STORER Michael Team Sunweb ,,
128 WALLAYS Jelle Lotto Soudal ,,
129 EISEL Bernhard Team Dimension Data ,,
130 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
131 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 0:24
132 BENNETT Sean EF Education First ,,
133 KANTER Max Team Sunweb 0:33
134 VENTER Jaco Team Dimension Data ,,
135 NOVAK Domen Bahrain Merida ,,
136 OWEN Logan EF Education First ,,
137 HIRT Jan Astana Pro Team ,,
138 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step 0:47
139 VAN DEN BERG Julius EF Education First ,,
140 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma ,,
141 TRATNIK Jan Bahrain Merida 0:55
142 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 0:59
143 BERNAS Paweł CCC Team 1:04
144 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 1:29
145 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
146 STALNOV Nikita Astana Pro Team 1:55
147 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 2:21
148 KUREK Adrian Poland 4:04
149 PLANET Charles Team Novo Nordisk 5:16
DNF VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo -0
DNF LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,

 

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 9:59:57
2 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates 0:12
3 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 0:14
4 FRANCZAK Paweł Poland 0:16
5 KACZMAREK Jakub Poland 0:17
6 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma 0:18
7 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step 0:20
8 SWIFT Ben Team INEOS 0:22
9 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
10 MOHORIČ Matej Bahrain Merida 0:23
11 WALSCHEID Max Team Sunweb 0:24
12 SARREAU Marc Groupama – FDJ ,,
13 DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
14 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale ,,
15 MODOLO Sacha EF Education First ,,
16 WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
17 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
18 ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
19 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
20 GASPAROTTO Enrico Team Dimension Data ,,
21 FORMOLO Davide BORA – hansgrohe ,,
22 CONSONNI Simone UAE-Team Emirates ,,
23 PRADES Eduard Movistar Team ,,
24 HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
25 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
26 MARECZKO Jakub CCC Team ,,
27 HOWSON Damien Mitchelton-Scott ,,
28 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
29 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
30 KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
31 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
32 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
33 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida ,,
34 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
35 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
36 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
37 JUNGELS Bob Deceuninck – Quick Step ,,
38 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
39 PATERSKI Maciej Poland ,,
40 IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
41 OWSIAN Łukasz CCC Team ,,
42 SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
43 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
44 HIGUITA Sergio EF Education First ,,
45 LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team ,,
46 ANTUNES Amaro CCC Team ,,
47 PUCCIO Salvatore Team INEOS ,,
48 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
49 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
50 HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
51 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
52 SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott ,,
53 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
54 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
55 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale ,,
56 STRAKHOV Dmitry Team Katusha Alpecin ,,
57 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
58 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
59 POWER Robert Team Sunweb ,,
60 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
61 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
62 PIBERNIK Luka Bahrain Merida ,,
63 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
64 KOCHETKOV Pavel Team Katusha Alpecin ,,
65 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
66 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
67 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
68 GESCHKE Simon CCC Team ,,
69 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
70 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
71 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
72 GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
73 DOULL Owain Team INEOS ,,
74 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
75 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo ,,
76 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma ,,
77 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
78 RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
79 GEOGHEGAN HART Tao Team INEOS ,,
80 SABATINI Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
81 VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
82 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
83 CIEŚLIK Paweł Poland ,,
84 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
85 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
86 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
87 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
88 VILLALOBOS Luis EF Education First ,,
89 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
90 BROWN Nathan EF Education First ,,
91 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
92 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
93 PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
94 REKITA Szymon Poland ,,
95 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
96 VALLS Rafael Movistar Team ,,
97 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
98 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
99 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
100 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
101 PAUWELS Serge CCC Team ,,
102 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
103 ANACONA Winner Movistar Team ,,
104 WALLAYS Jelle Lotto Soudal ,,
105 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
106 NAVARRO Daniel Team Katusha Alpecin ,,
107 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
108 DE BOD Stefan Team Dimension Data ,,
109 STORER Michael Team Sunweb ,,
110 RUTKIEWICZ Marek Poland 0:48
111 GRADEK Kamil CCC Team 1:13
112 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 1:15
113 PERON Andrea Team Novo Nordisk 1:20
114 O’CONNOR Ben Team Dimension Data ,,
115 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe 1:30
116 FENG Chun Kai Bahrain Merida 1:38
117 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
118 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
119 EISEL Bernhard Team Dimension Data ,,
120 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
121 BRAND Sam Team Novo Nordisk ,,
122 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
123 MORI Manuele UAE-Team Emirates 1:53
124 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 1:54
125 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 2:07
126 NOVAK Domen Bahrain Merida 2:11
127 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 2:17
128 STALNOV Nikita Astana Pro Team 2:19
129 BERNAS Paweł CCC Team ,,
130 STASH Mamyr Gazprom-RusVelo 2:25
131 TRATNIK Jan Bahrain Merida 2:33
132 VAN DEN BERG Julius EF Education First 2:38
133 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 3:13
134 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin 3:15
135 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott 3:17
136 KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk 3:36
137 BENNETT Sean EF Education First 3:37
138 CAVENDISH Mark Team Dimension Data 4:02
139 MÄDER Gino Team Dimension Data 4:06
140 KANTER Max Team Sunweb 4:56
141 VENTER Jaco Team Dimension Data 5:02
142 PLANET Charles Team Novo Nordisk 5:24
143 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 5:42
144 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe 5:47
145 OWEN Logan EF Education First 5:59
146 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo 6:08
147 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step 6:11
148 KUREK Adrian Poland 6:24
149 HIRT Jan Astana Pro Team 7:02