Zwycięstwem Pascala Ackermanna (BORA – hansgrohe) zakończył się pierwszy etap Tour de Pologne 2019 z finiszem w Krakowie. Niemiec został też pierwszym liderem imprezy.

Pierwszy etap Tour de Pologne, podobnie jak w ubiegłym roku, rozpoczynał się i kończył w Krakowie. Kolarze mieli do pokonania nieco ponad 130 kilometrów lekko pofałdowanego terenu, lecz wszyscy doskonale wiedzieli, że w stolicy Małopolski powalczą sprinterzy.

Zgodnie z przewidywaniami, zaraz po starcie od peletonu oderwał się, a jakże, Charles Planet (Novo Nordisk), do którego dołączyli Jakub Kaczmarek i Adrian Kurek (Reprezentacja Polski). Ich przewaga jeszcze przed pierwszą lotną premią wzrosła do 3 minut, lecz ekipy sprinterskie wszystko kontrolowały.

W Myślenicach, gdzie zawodnicy po raz pierwszy walczyli o koszulkę najaktywniejszego, najlepszy okazał się Kurek, lecz zaraz za kreską przydarzyła mu się kraksa, która zmusiła go do powrotu do peletonu. Na czele zostało więc już tylko dwóch zawodników.

Na kolejnych kilometrach przewaga Planeta i Kaczmarka była systematycznie niwelowana przez Macieja Bodnara (BORA – hansgrohe), oraz kolarzy UAE Team i Deceuninck – Quick Step. Uciekinierzy walczyli jednak o koszulkę najlepszego górala. Kiedy dwie premie przypadły Planetowi, było już wiadomo kto na podium jako pierwszy założy odpowiedni strój.

Co ważne, kiedy Francuz był już pewny prowadzenia w klasyfikacji górskiej, Jakub Kaczmarek nie miał większych problemów z przejęciem pozycji lidera w klasyfikacji najaktywniejszego. Dzięki temu obaj harcownicy zapewnili sobie wizytę na podium w Krakowie.

Ostatecznie uciekinierzy zostali złapani około 13 kilometrów przed metą, a na rundach w Krakowie doszło do sprinterskiego pojedynku. W nim najlepszy okazał się Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe), który w pięknym pojedynku pokonał Fernando Gavirię (UAE Team Emirates). Trzeci był Fabio Jakobsen (Deceuninck – Quick Step). Jednocześnie dzisiejszy triumfator został pierwszym liderem wyścigu.

Wyniki etapu:

Miejsce Nazwisko Zespół Czas
1 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 02:57:58
2 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
3 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
4 WALSCHEID Max Team Sunweb ,,
5 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma ,,
6 MARECZKO Jakub CCC Team ,,
7 MODOLO Sacha EF Education First ,,
8 FRANCZAK Paweł Poland ,,
9 DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
10 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
11 SARREAU Marc Groupama – FDJ ,,
12 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
13 CONSONNI Simone UAE-Team Emirates ,,
14 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale ,,
15 STASH Mamyr Gazprom-RusVelo ,,
16 HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
17 ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
18 PRADES Eduard Movistar Team ,,
19 WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
20 SWIFT Ben Team INEOS ,,
21 GASPAROTTO Enrico Team Dimension Data ,,
22 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
23 FORMOLO Davide BORA – hansgrohe ,,
24 MOHORIČ Matej Bahrain Merida ,,
25 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
26 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
27 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
28 HIGUITA Sergio EF Education First ,,
29 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
30 PIBERNIK Luka Bahrain Merida ,,
31 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
32 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale ,,
33 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
34 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
35 POWER Robert Team Sunweb ,,
36 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
37 EISEL Bernhard Team Dimension Data ,,
38 HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
39 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
40 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
41 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
42 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo ,,
43 KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
44 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
45 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
46 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
47 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
48 FENG Chun Kai Bahrain Merida ,,
49 IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
50 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
51 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
52 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida ,,
53 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
54 OWSIAN Łukasz CCC Team ,,
55 HOWSON Damien Mitchelton-Scott ,,
56 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
57 PATERSKI Maciej Poland ,,
58 O’CONNOR Ben Team Dimension Data ,,
59 SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott ,,
60 VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo ,,
61 JUNGELS Bob Deceuninck – Quick Step ,,
62 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
63 GESCHKE Simon CCC Team ,,
64 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
65 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
66 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
67 BROWN Nathan EF Education First ,,
68 RUTKIEWICZ Marek Poland ,,
69 REKITA Szymon Poland ,,
70 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
71 PUCCIO Salvatore Team INEOS ,,
72 KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,,
73 STRAKHOV Dmitry Team Katusha Alpecin ,,
74 VILLALOBOS Luis EF Education First ,,
75 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
76 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
77 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
78 RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
79 KOCHETKOV Pavel Team Katusha Alpecin ,,
80 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
81 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
82 LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team ,,
83 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
84 VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
85 ANTUNES Amaro CCC Team ,,
86 CIEŚLIK Paweł Poland ,,
87 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
88 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
89 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
90 DOULL Owain Team INEOS ,,
91 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
92 SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
93 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
94 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
95 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma ,,
96 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
97 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
98 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
99 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
100 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
101 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
102 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
103 VALLS Rafael Movistar Team ,,
104 PAUWELS Serge CCC Team ,,
105 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
106 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
107 BRAND Sam Team Novo Nordisk ,,
108 ANACONA Winner Movistar Team ,,
109 GEOGHEGAN HART Tao Team INEOS ,,
110 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
111 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
112 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
113 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
114 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
115 SABATINI Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
116 WALLAYS Jelle Lotto Soudal ,,
117 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
118 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
119 KUREK Adrian Poland ,,
120 GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
121 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
122 NAVARRO Daniel Team Katusha Alpecin ,,
123 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
124 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
125 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
126 PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
127 KACZMAREK Jakub Poland ,,
128 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
129 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
130 STORER Michael Team Sunweb ,,
131 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
132 NOVAK Domen Bahrain Merida ,,
133 DE BOD Stefan Team Dimension Data ,,
134 TRATNIK Jan Bahrain Merida ,,
135 KANTER Max Team Sunweb 00:25:00
136 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 00:32:00
137 GRADEK Kamil CCC Team 00:49:00
138 BERNAS Paweł CCC Team 00:51:00
139 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
140 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 00:56:00
141 BENNETT Sean EF Education First 01:13:00
142 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 01:47:00
143 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
144 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 01:53:00
145 OWEN Logan EF Education First 01:59:00
146 VAN DEN BERG Julius EF Education First 00:59:00
147 VENTER Jaco Team Dimension Data 02:51:00
148 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step ,,
149 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin ,,
150 HIRT Jan Astana Pro Team 03:31:00
151 CAVENDISH Mark Team Dimension Data 03:38:00
DNF FORTIN Filippo Cofidis, Solutions Crédits
DNF MATÉ Luis Ángel Cofidis, Solutions Crédits ,,

 

Klasyfikacja generalna:

Miejsce Nazwisko Zespół Czas
1 ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe 02:57:48
2 KACZMAREK Jakub Poland 00:03:00
3 GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates 00:04:00
4 PLANET Charles Team Novo Nordisk ,,
5 JAKOBSEN Fabio Deceuninck – Quick Step 00:06:00
6 KUREK Adrian Poland 00:07:00
7 MOHORIČ Matej Bahrain Merida 00:09:00
8 JAUREGUI Quentin AG2R La Mondiale ,,
9 WALSCHEID Max Team Sunweb 00:10:00
10 VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma ,,
11 MARECZKO Jakub CCC Team ,,
12 MODOLO Sacha EF Education First ,,
13 FRANCZAK Paweł Poland ,,
14 DEGENKOLB John Trek – Segafredo ,,
15 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
16 SARREAU Marc Groupama – FDJ ,,
17 SELIG Rüdiger BORA – hansgrohe ,,
18 CONSONNI Simone UAE-Team Emirates ,,
19 VENTURINI Clément AG2R La Mondiale ,,
20 STASH Mamyr Gazprom-RusVelo ,,
21 HAMILTON Chris Team Sunweb ,,
22 ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
23 PRADES Eduard Movistar Team ,,
24 WOUTERS Enzo Lotto Soudal ,,
25 SWIFT Ben Team INEOS ,,
26 GASPAROTTO Enrico Team Dimension Data ,,
27 FERNÁNDEZ Rubén Movistar Team ,,
28 FORMOLO Davide BORA – hansgrohe ,,
29 SHILOV Sergey Gazprom-RusVelo ,,
30 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
31 PERON Andrea Team Novo Nordisk ,,
32 HIGUITA Sergio EF Education First ,,
33 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb ,,
34 PIBERNIK Luka Bahrain Merida ,,
35 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
36 DILLIER Silvan AG2R La Mondiale ,,
37 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
38 ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
39 POWER Robert Team Sunweb ,,
40 BETANCUR Carlos Movistar Team ,,
41 EISEL Bernhard Team Dimension Data ,,
42 HINDLEY Jai Team Sunweb ,,
43 HOLLENSTEIN Reto Team Katusha Alpecin ,,
44 KUSZTOR Péter Team Novo Nordisk ,,
45 ŠPILAK Simon Team Katusha Alpecin ,,
46 CHERKASOV Nikolay Gazprom-RusVelo ,,
47 KUDUS Merhawi Astana Pro Team ,,
48 ROVNY Ivan Gazprom-RusVelo ,,
49 HANSEN Jesper Cofidis, Solutions Crédits ,,
50 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
51 SEPÚLVEDA Eduardo Movistar Team ,,
52 FENG Chun Kai Bahrain Merida ,,
53 IZAGIRRE Ion Astana Pro Team ,,
54 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
55 SHALUNOV Evgeny Gazprom-RusVelo ,,
56 POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida ,,
57 MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
58 OWSIAN Łukasz CCC Team ,,
59 HOWSON Damien Mitchelton-Scott ,,
60 VANHOUCKE Harm Lotto Soudal ,,
61 PATERSKI Maciej Poland ,,
62 O’CONNOR Ben Team Dimension Data ,,
63 SCHULTZ Nick Mitchelton-Scott ,,
64 VLASOV Aleksandr Gazprom-RusVelo ,,
65 JUNGELS Bob Deceuninck – Quick Step ,,
66 NIEVE Mikel Mitchelton-Scott ,,
67 GESCHKE Simon CCC Team ,,
68 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
69 MAJKA Rafał BORA – hansgrohe ,,
70 BROWN Nathan EF Education First ,,
71 RUTKIEWICZ Marek Poland ,,
72 REKITA Szymon Poland ,,
73 POLJAŃSKI Paweł BORA – hansgrohe ,,
74 PUCCIO Salvatore Team INEOS ,,
75 KAMSTRA Brian Team Novo Nordisk ,,
76 STRAKHOV Dmitry Team Katusha Alpecin ,,
77 VILLALOBOS Luis EF Education First ,,
78 CATALDO Dario Astana Pro Team ,,
79 BRAMBILLA Gianluca Trek – Segafredo ,,
80 CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team ,,
81 RAVASI Edward UAE-Team Emirates ,,
82 KOCHETKOV Pavel Team Katusha Alpecin ,,
83 PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida ,,
84 FABBRO Matteo Team Katusha Alpecin ,,
85 LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team ,,
86 SIVAKOV Pavel Team INEOS ,,
87 VINCENT Léo Groupama – FDJ ,,
88 ANTUNES Amaro CCC Team ,,
89 CIEŚLIK Paweł Poland ,,
90 LATOUR Pierre AG2R La Mondiale ,,
91 GENIEZ Alexandre AG2R La Mondiale ,,
92 LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits ,,
93 DOULL Owain Team INEOS ,,
94 KNOX James Deceuninck – Quick Step ,,
95 SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
96 HERRADA José Cofidis, Solutions Crédits ,,
97 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
98 POWLESS Neilson Team Jumbo-Visma ,,
99 ARSLANOV Ildar Gazprom-RusVelo ,,
100 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
101 GESINK Robert Team Jumbo-Visma ,,
102 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
103 HENTTALA Joonas Team Novo Nordisk ,,
104 CONCI Nicola Trek – Segafredo ,,
105 CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
106 VALLS Rafael Movistar Team ,,
107 PAUWELS Serge CCC Team ,,
108 GRMAY Tsgabu Mitchelton-Scott ,,
109 BRAND Sam Team Novo Nordisk ,,
110 ANACONA Winner Movistar Team ,,
111 GEOGHEGAN HART Tao Team INEOS ,,
112 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits ,,
113 FRANKINY Kilian Groupama – FDJ ,,
114 VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma ,,
115 CHEVRIER Clément AG2R La Mondiale ,,
116 ATAPUMA Darwin Cofidis, Solutions Crédits ,,
117 SABATINI Fabio Deceuninck – Quick Step ,,
118 WALLAYS Jelle Lotto Soudal ,,
119 TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
120 CONTI Valerio UAE-Team Emirates ,,
121 GOGL Michael Trek – Segafredo ,,
122 DELAGE Mickaël Groupama – FDJ ,,
123 NAVARRO Daniel Team Katusha Alpecin ,,
124 THOMAS Benjamin Groupama – FDJ ,,
125 BENEDETTI Cesare BORA – hansgrohe ,,
126 BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
127 PETILLI Simone UAE-Team Emirates ,,
128 LOZANO David Team Novo Nordisk ,,
129 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
130 STORER Michael Team Sunweb ,,
131 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
132 NOVAK Domen Bahrain Merida ,,
133 DE BOD Stefan Team Dimension Data ,,
134 TRATNIK Jan Bahrain Merida ,,
135 KANTER Max Team Sunweb 00:35:00
136 ARMIRAIL Bruno Groupama – FDJ 00:42:00
137 GRADEK Kamil CCC Team 00:59:00
138 BERNAS Paweł CCC Team 01:01:00
139 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
140 HOFSTEDE Lennard Team Jumbo-Visma 01:06:00
141 VAN DEN BERG Julius EF Education First 01:09:00
142 BENNETT Sean EF Education First 01:23:00
143 PEDERSEN Mads Trek – Segafredo 01:57:00
144 BEWLEY Sam Mitchelton-Scott ,,
145 BOUCHARD Geoffrey AG2R La Mondiale 02:03:00
146 OWEN Logan EF Education First 02:09:00
147 VENTER Jaco Team Dimension Data 03:01:00
148 SERRY Pieter Deceuninck – Quick Step ,,
149 BATTAGLIN Enrico Team Katusha Alpecin ,,
150 HIRT Jan Astana Pro Team 03:41:00
151 CAVENDISH Mark Team Dimension Data 03:48:00