fot. Twitter

Antwan Tolhoek (Team Jumbo-Visma) wygrał z ucieczki 6. etap Tour de Suisse. Drugi był Egan Bernal (Team Ineos), który został nowym liderem.

Szóstego dnia rywalizacji w wyścigu Tour de Suisse nadeszły góry. Kolarze mieli do pokonania krótki, bo liczący zaledwie 120 km, etap z Einsiedeln do Fulmserberg. Na trasie znajdowały się dwie oznaczone górskie premie – trzeciej kategorii oraz HC, prowadząca na metę. Fulmselberg właśnie liczył 8,5 km, a jego średnie nachylenie wynosiło 9%. Jednak poza oznaczonymi wspinaczkami trzeba było zmierzyć się jeszcze z kilkoma innymi podjazdami, jak chociażby z tą, której szczyt znajdował się na 37. kilometrze rywalizacji.

Jak to dzieje się na górskich etapach, w ucieczce znalazło się wielu kolarzy. Dzisiaj było ich aż 24: Daniel Oss (Bora-hansgrohe), Bert-Jan Lindeman, Antwan Tolhoek (obaj Team Jumbo-Visma), Rui Costa, Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Luis Guillermo Mas (Movistar Team), Robert Stannard (Mitchelton-Scott), Niklas Arndt (Team Sunweb), Kevin Geniets, Jasper Stuyven (obaj Trek Segafredo), Matej Mohorić (Bahrain-Merida), Francois Bidard, Aurelien Paret-Peintre (AG2R La Mondiale), Thomas Scully (EF Education First), Tosh van der Sande, Stan Dewulf (Lotto Soudal), Patrick Bevin (CCC Team), Nathan Haas (Katusha-Alpecin), Benjamin King (Dimension Data), Pim Ligthart (Total Direct Energie), Colin Joyce (Rally Cycling), Claudio Imhof, Gian Friesecke i Simon Pellaud (Reprezentacja Szwajcarii).

Ucieczka podzieliła się dopiero na finałowym podjeździe. Odjechali Tolhoek, Mas i Bevin. Mieli oni niecałe 2 minuty przewagi nad peletonem. Na około 3 kilometry przed metą na samotny atak zdecydował się Holender.

W peletonie doszło do rozgrywki między faworytami. Mocno ruszył Egan Bernal, który odjechał innym faworytom i wyprzedzał kolejnych uciekinierów. Kolarz Team Ineos zbliżał się do Tolhoeka, ale ostatecznie nie dogonił młodego Holendra. Kolarz Team Jumbo-Visma osiągnął pierwsze w karierze profesjonalne zwycięstwo.

Bernal przyjechał na metę ze stratą 17 sekund i został nowym liderem. Trzeci był Francois Bidard. Patrick Bevin zakończył etap na 6. miejscu.

Wyniki 6. etapu:

1 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma 2:43:34
2 Egan Bernal (Col) Team Ineos 0:00:17
3 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:24
4 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:29
5 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:00:31
6 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:38
7 Rui Alberto Faria da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:44
8 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
9 Patrick Schelling (Swi) Switzerland 0:00:46
10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
11 Marc Soler (Spa) Movistar Team
12 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida
13 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:00:52
14 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep 0:01:08
15 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:01:11
16 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:01:15
17 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates 0:01:20
18 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:01:22
19 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:25
20 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First 0:01:26
21 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:01:38
22 Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott 0:01:39
23 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team
24 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
25 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:01:45
26 Matteo Badilatti (Swi) Switzerland 0:01:49
27 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
28 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ 0:01:52
29 Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data 0:01:55
30 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
31 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Ineos 0:01:59
32 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin
33 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
34 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:02:11
35 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ 0:02:16
36 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb 0:02:24
37 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:02:32
38 Roland Thalmann (Swi) Switzerland 0:02:39
39 Kevin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
40 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma
41 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:03:09
42 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team
43 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
44 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:03:25
45 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:03:37
46 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
47 Gino Mäder (Swi) Dimension Data 0:04:13
48 Simon Pellaud (Swi) Switzerland
49 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
50 enny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:04:53
51 Ben King (USA) Dimension Data 0:04:57
52 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:05:01
53 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie
54 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:05:34
55 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:06:05
56 Hector Carretero (Spa) Movistar Team
57 Pierre-Roger LaTour (Fra) AG2R La Mondiale
58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
59 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:06:38
60 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team
61 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida
62 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma
63 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team 0:07:02
64 Michael Schär (Swi) CCC Team 0:07:32
65 Willem Jakobus Smit (RSA) Katusha-Alpecin 0:07:40
66 Simon Geschke (Ger) CCC Team 0:07:42
67 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:07:53
68 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:08:17
69 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:08:22
70 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:08:40
71 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott
72 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:09:31
73 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:41
74 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ 0:10:16
75 Gian Friesecke (Swi) Switzerland 0:10:18
76 Claudio Imhoff (Swi) Switzerland
77 Nathan Brown (USA) EF Education First
78 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:10:30
79 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott
80 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:11:01
81 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep
82 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling
83 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:11:15
84 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida
85 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates 0:11:36
86 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ
87 Fabian Lienhard (Swi) Switzerland
88 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team
89 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
90 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
91 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
92 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
93 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma
94 Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data
95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
96 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team
97 Lukasz Wisniowski (Pol) CCC Team
98 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team
99 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
100 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin
101 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ
102 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
103 Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma
104 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott 0:11:43
105 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:11:45
106 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:11:50
107 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:12:00
108 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:12:30
109 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:13:02
110 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:13:51
111 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:14:04
112 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:15:09
113 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal
114 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida
115 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:15:44
116 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling
117 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
118 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo
119 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
120 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First
121 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep
122 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling
123 Mitchell Docker (Aus) EF Education First
124 Carlos Cuesta Barbero (Spa) Movistar Team
125 Tom Scully (NZl) EF Education First
126 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott
127 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
128 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling
129 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 0:16:29
130 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team
131 Jérôme Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:16:36
132 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
133 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
134 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:16:38
135 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:16:40
136 Luke Rowe (GBr) Team Ineos
137 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep 0:16:49
138 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:16:58
139 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep
140 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep
DNS Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team

Klasyfikacja generalna po sześciu etapach:

1 Egan Bernal (Col) Team Ineos 18:40:18
2 Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida 0:00:12
3 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:29
4 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:35
5 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
6 Marc Soler (Spa) Movistar Team 0:00:41
7 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-Merida 0:00:50
8 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:58
9 Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates 0:01:07
10 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb
11 Patrick Schelling (Swi) Switzerland 0:01:12
12 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep 0:01:17
13 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates 0:01:22
14 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:01:24
15 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:01:26
16 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First 0:01:32
17 Lawson Craddock (USA) EF Education First 0:01:42
18 Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
19 Jonathan Castroviejo (Spa) Team Ineos 0:01:43
20 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:01:44
21 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:01:55
22 Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:56
23 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo 0:02:05
24 Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data 0:02:10
25 Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ 0:02:13
26 Matteo Fabbro (Ita) Katusha-Alpecin 0:02:17
27 Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb 0:02:20
28 Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ 0:02:22
29 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:02:24
30 Kevin Geniets (Lux) Groupama-FDJ 0:02:30
31 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:02:51
32 Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team 0:02:53
33 Winner Anacona (Col) Movistar Team 0:03:21
34 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:03:30
35 Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:04:01
36 Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott 0:04:03
37 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
38 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb 0:05:27
39 enny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:05:43
40 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:06:24
41 Greg Van Avermaet (Bel) CCC Team 0:06:41
42 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:06:53
43 Gino Mäder (Swi) Dimension Data 0:07:39
44 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott 0:08:16
45 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:08:32
46 Antwan Tolhoek (Ned) Team Jumbo-Visma 0:08:34
47 Hector Carretero (Spa) Movistar Team 0:09:07
48 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:09:14
49 Michael Schär (Swi) CCC Team 0:09:37
50 Roland Thalmann (Swi) Switzerland 0:10:03
51 Simon Geschke (Ger) CCC Team 0:10:23
52 Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep 0:10:26
53 Nathan Brown (USA) EF Education First 0:10:32
54 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:10:33
55 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:11:12
56 Rui Alberto Faria da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:11:16
57 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:11:17
58 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 0:11:41
59 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott 0:11:57
60 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin 0:12:03
61 Simon Pellaud (Swi) Switzerland 0:12:45
62 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:12:55
63 Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates 0:13:36
64 Stefan Küng (Swi) Groupama-FDJ 0:13:43
65 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 0:14:01
66 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:14:26
67 Matteo Badilatti (Swi) Switzerland 0:14:33
68 Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team 0:15:07
69 Brandon McNulty (USA) Rally UHC Cycling 0:15:24
70 Stan Dewulf (Bel) Lotto Soudal 0:15:35
71 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:15:39
72 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:15:44
73 Ben King (USA) Dimension Data 0:16:48
74 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:16:55
75 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie 0:17:12
76 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:17:47
77 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:18:15
78 Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:18:40
79 Carlos Cuesta Barbero (Spa) Movistar Team 0:19:33
80 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:19:44
81 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:19:58
82 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain-Merida 0:20:24
83 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 0:20:47
84 Gian Friesecke (Swi) Switzerland 0:21:38
85 Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team 0:22:00
86 Owain Doull (GBr) Team Ineos 0:23:00
87 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:23:28
88 Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:23:29
89 Fabian Lienhard (Swi) Switzerland 0:23:32
90 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First 0:23:39
91 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:24:29
92 Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data 0:24:39
93 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:25:31
94 Lukasz Wisniowski (Pol) CCC Team 0:25:37
95 Pierre-Roger LaTour (Fra) AG2R La Mondiale 0:25:47
96 Ivan Garcia (Spa) Bahrain-Merida 0:26:39
97 Willem Jakobus Smit (RSA) Katusha-Alpecin 0:26:46
98 Timo Roosen (Ned) Team Jumbo-Visma 0:26:52
99 Mitchell Docker (Aus) EF Education First 0:27:05
100 Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma 0:27:11
101 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:27:21
102 Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ 0:27:43
103 Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:28:06
104 Colin Joyce (USA) Rally UHC Cycling 0:28:32
105 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 0:28:33
106 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal 0:28:44
107 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep 0:29:01
108 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:29:41
109 Andrea Garosio (Ita) Bahrain-Merida 0:30:25
110 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:31:12
111 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 0:32:09
112 Robin Carpenter (USA) Rally UHC Cycling 0:34:02
113 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:34:18
114 Jurgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:35:20
115 Claudio Imhoff (Swi) Switzerland 0:35:23
116 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 0:35:24
117 Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ 0:35:35
118 Jay Thomson (RSA) Dimension Data
119 Szymon Sajnok (Pol) CCC Team 0:36:03
120 Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott 0:36:12
121 Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates 0:36:44
122 Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep 0:36:59
123 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin 0:37:08
124 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:37:30
125 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:38:02
126 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:38:50
127 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:38:55
128 Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling 0:39:07
129 Tom Scully (NZl) EF Education First 0:39:16
130 Antonio Nibali (Ita) Bahrain-Merida 0:39:42
131 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott 0:40:19
132 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) CCC Team 0:40:28
133 Ryan Anderson (Can) Rally UHC Cycling 0:41:36
134 Jérôme Cousin (Fra) Total Direct Energie 0:42:10
135 Gavin Mannion (USA) Rally UHC Cycling 0:42:26
136 Svein Tuft (Can) Rally UHC Cycling 0:42:49
137 Luke Rowe (GBr) Team Ineos 0:43:22
138 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:44:32
139 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:48:27
140 Enzo Wouters (Bel) Lotto Soudal 0:55:04