Foto: Giro del Trentino Melinda

Już za nieco ponad rok kolarze zmierzą się na trasie mistrzostw Europy w Trydencie. Dziś poznaliśmy plany organizatorów dotyczące trasy poszczególnych wyścigów.

Zacznijmy jednak od podstawowego planu. Wszystko ma się rozegrać między 9 a 13 września przyszłego roku. Na pierwszy ogień pójdą oczywiście czasówki, wśród których znajdzie się także mikst. W kolejnych dniach poszczególne grupy wiekowe powalczą w wyścigach ze startu wspólnego, a ostatniego dnia obejrzymy już tylko rywalizację męskiej elity.

9 września
– czasówka juniorek
– czasówka juniorów
– mikst

10 września
– czasówka U23 kobiet
– czasówka elity kobiet
– czasówka U23 mężczyzn
– czasówka elity mężczyzn

11 września
– wyścig ze startu wspólnego juniorek
– wyścig ze startu wspólnego juniorów
– wyścig ze startu wspólnego U23 kobiet

12 września
– wyścig ze startu wspólnego U23 mężczyzn
– wyścig ze startu wspólnego elity kobiet

13 września
– wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn

Przejdźmy jednak do trasy, zaczynając od czasówek. Co najważniejsze, we wszystkich kategoriach walka z czasem rozegra się na jednej rundzie liczącej 21,6 kilometra i dotyczy to także elity mężczyzn (na ten moment). Co jednak najważniejsze, okrążenie powinno zdecydowanie odpowiadać specjalistom od samotnej jazdy.

Jeśli chodzi o wyścigi ze startu wspólnego, znana jest jedynie długość wyścigu elity mężczyzn. Najmocniejsi kolarze w europejskim peletonie zmierzą się z trasą o długości 178 kilometrów i przewyższeniu przekraczającym 3500 metrów. Co jednak ciekawe, samych rund w Trydencie będzie zaledwie 7, a wcześniej na zawodników czekać będzie trudny dojazd do rundy z podjazdami pod Cadine, Udalrico oraz Candriai.

Jeśli chodzi o samą rundę, na których rozgrywane będą inne wyścigi ze startu wspólnego, nie będzie ona należeć do najtrudniejszych. Zawodnicy i zawodniczki będą musieli zmierzyć się kilkukrotnie ze stosunkowo łatwym podjazdem pod Povo, który jednak powinien ograniczyć peleton.

Na ten moment jeszcze nie wiemy kto będzie bronił poszczególnych tytułów. Tegoroczna edycja mistrzostw odbędzie się bowiem w Alkmaar w pierwszej połowie sierpnia.