fot. Mitchelton-Scott

Edoardo Affini (Mitchelton-Scott) wygrał czwarty etap wyścigu Tour of Norway 2019. 22-letni Włoch był najlepszy w pięcioosobowym sprincie z ucieczki dnia. 

Czwarty etap wyścigu Tour of Norway liczył 224,4 km i prowadził z Arendal do Sandefjord. Na pagórkowatej trasie znajdowały się dwie górskie premie trzeciej kategorii, ale w końcówce znajdowały się jeszcze dwa kilometrowe podjazdy – jeden o średnim nachyleniu 3,2%, a drugi miał 7,7%.

Ucieczkę dnia stworzyło sześciu kolarzy: Tom Scully (EF Education First), Edoardo Affini (Mitchelton-Scott), Sander Armee (Lotto-Soudal), Daniel Turek (Israel Cycling Academy), Rasmus Quaade (Riwal Readynez) oraz Ander Skaarseth (Uno-X Norwegian Development Team).

Ucieczce udawało się utrzymywać przewagę dającą nadzieję na dojechanie do mety. Jeszcze do momentu, gdy rozpoczęła się wspomniana ścianka o 7,7-procentowym średnim nachyleniu, cała szóstka jechała razem. Dopiero ten podjazd “odczepił” jednego Scully’ego, a przewaga wciąż wynosiła minutę.

W peletonie zaś również miała miejsce ciekawa rozgrywka, w której wielu kolarzy próbowało wywrzeć presję na liderze wyścigu Edvaldzie Boassonie Hagenie.

Tymczasem ucieczka wjechała na ostatni kilometr z kilkunastosekundową przewagą – peleton miał ja w zasięgu wzroku. Uciekinierom sprzyjała kręta końcówka, dzięki czemu mogli rozegrać między sobą finisz. Najszybszy był Edoardo Affini, a więc ekipa Mitchelton-Scott triumfuje dziś zarówno we Włoszech, jak i w Norwegii.

Wyniki czwartego etapu:

1 AFFINI Edoardo Mitchelton-Scott 20 30 5:07:30
2 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team 10 18 ,,
3 ARMÉE Sander Lotto Soudal 5 12 ,,
4 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team 7 ,,
5 TUREK Daniel Israel Cycling Academy 4 ,,
6 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 3 0:07
7 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step 2 ,,
8 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy 1 ,,
9 SWIFT Ben Team INEOS ,,
10 GROSU Eduard Michael Delko Marseille Provence ,,
11 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team ,,
12 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS ,,
13 VANMARCKE Sep EF Education First ,,
14 BOL Cees Team Sunweb ,,
15 BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data ,,
16 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
17 HIRSCHI Marc Team Sunweb ,,
18 JENSEN August Israel Cycling Academy ,,
19 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
20 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb ,,
21 NAESEN Lawrence Lotto Soudal ,,
22 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
23 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy ,,
24 WÆRENSKJOLD Søren Joker Fuel of Norway ,,
25 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
26 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic ,,
27 KIRSCH Alex Trek – Segafredo ,,
28 WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
29 ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team ,,
30 STANNARD Robert Mitchelton-Scott ,,
31 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
32 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team ,,
33 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA ,,
34 TRONDSEN Trond Team Coop ,,
35 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma ,,
36 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise ,,
37 WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
38 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence ,,
39 ERIKSSON Jacob Team Coop ,,
40 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team ,,
41 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
42 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic ,,
43 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy ,,
44 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
45 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
46 BOHÓRQUEZ Hernando Astana Pro Team ,,
47 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway ,,
48 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma ,,
49 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
50 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
51 VACHON Florian Team Arkéa Samsic ,,
52 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
53 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 0:18
54 STANNARD Ian Team INEOS 0:23
55 BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA 2:26
56 MARTINELLI Davide Deceuninck – Quick Step ,,
57 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence ,,
58 FRAME Alex Trek – Segafredo 2:28
59 EVENSEN Henrik Joker Fuel of Norway ,,
60 AASVOLD Kristian Team Coop ,,
61 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates ,,
62 VALGREN Michael Team Dimension Data ,,
63 LANGEVELD Sebastian EF Education First ,,
64 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma ,,
65 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team 7:01
66 TILLER Rasmus Team Dimension Data ,,
67 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
68 EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step ,,
69 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step ,,
70 HOFLAND Moreno EF Education First ,,
71 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma ,,
72 BENDIXEN Louis Team Coop ,,
73 HAGEN Krister Riwal Readynez Cycling Team ,,
74 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo ,,
75 SOTBERG Andre Team Coop ,,
76 CURVERS Roy Team Sunweb ,,
77 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
78 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team ,,
79 KIRYIENKA Vasil Team INEOS ,,
80 MORI Manuele UAE-Team Emirates ,,
81 VAN DEN BERG Julius EF Education First ,,
82 SOTO Nelson Andrés Caja Rural – Seguros RGA ,,
83 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA ,,
84 REINDERS Elmar Roompot – Charles ,,
85 VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team ,,
86 FERRARI Roberto UAE-Team Emirates ,,
87 JONES Brenton Delko Marseille Provence ,,
88 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team ,,
89 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 7:07
90 WHELAN James EF Education First ,,
91 VAN POPPEL Boy Roompot – Charles ,,
92 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic ,,
93 MAES Nikolas Lotto Soudal ,,
94 SCULLY Tom EF Education First 7:12
95 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb 10:21
96 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy 10:56
97 MULLEN Ryan Trek – Segafredo ,,
98 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise ,,
99 DE KETELE Kenny Sport Vlaanderen – Baloise ,,
100 STALNOV Nikita Astana Pro Team ,,
101 NATAROV Yuriy Astana Pro Team ,,
102 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates ,,
103 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott ,,
104 LUNDER Erik Team Coop ,,
105 STORK Florian Team Sunweb ,,
106 VERMOTE Julien Team Dimension Data ,,
107 MALUCELLI Matteo Caja Rural – Seguros RGA ,,
108 MÄDER Gino Team Dimension Data ,,
109 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise ,,
110 CUMMINGS Steve Team Dimension Data ,,
111 LUNKE Sindre Riwal Readynez Cycling Team 11:37
112 LAWLESS Chris Team INEOS 15:05
DNF FORFANG Ole Joker Fuel of Norway
DNS KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence ,,
DNS DAHL Herman Joker Fuel of Norway ,

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie: 

1 1 BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data 5 17:37:40
2 32 ▲30 AFFINI Edoardo Mitchelton-Scott ,,
3 2 ▼1 BOL Cees Team Sunweb 0:07
4 3 ▼1 KRISTOFF Alexander UAE-Team Emirates 0:08
5 48 ▲43 SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team 0:09
6 4 ▼2 NIEUWENHUIS Joris Team Sunweb 0:10
7 40 ▲33 TUREK Daniel Israel Cycling Academy ,,
8 54 ▲46 ARMÉE Sander Lotto Soudal ,,
9 5 ▼4 HALVORSEN Kristoffer Team INEOS 0:11
10 6 ▼4 BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic 0:12
11 16 ▲5 WELLENS Tim Lotto Soudal 0:14
12 8 ▼4 HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team ,,
13 38 ▲25 DE TIER Floris Team Jumbo-Visma 0:15
14 9 ▼5 GOLDSTEIN Omer Israel Cycling Academy 0:16
15 10 ▼5 ERIKSSON Jacob Team Coop ,,
16 12 ▼4 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy 0:17
17 13 ▼4 NAESEN Lawrence Lotto Soudal ,,
18 11 ▼7 KIRSCH Alex Trek – Segafredo ,,
19 14 ▼5 MEZGEC Luka Mitchelton-Scott ,,
20 15 ▼5 TRONDSEN Trond Team Coop ,,
21 19 ▼2 VANMARCKE Sep EF Education First ,,
22 17 ▼5 MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise ,,
23 23 SWIFT Ben Team INEOS ,,
24 21 ▼3 HIRSCHI Marc Team Sunweb ,,
25 20 ▼5 LAMBRECHT Bjorg Lotto Soudal ,,
26 22 ▼4 ENGER Sondre Holst Israel Cycling Academy ,,
27 26 ▼1 LAMPAERT Yves Deceuninck – Quick Step ,,
28 25 ▼3 JENSEN August Israel Cycling Academy ,,
29 24 ▼5 CHERNETSKI Sergei Caja Rural – Seguros RGA ,,
30 27 ▼3 SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team ,,
31 29 ▼2 ARANBURU Alex Caja Rural – Seguros RGA ,,
32 30 ▼2 ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team ,,
33 33 ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team ,,
34 34 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise ,,
35 31 ▼4 BYSTRØM Sven Erik UAE-Team Emirates ,,
36 36 HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal ,,
37 41 ▲4 VANGSTAD Andreas Joker Fuel of Norway 0:18
38 42 ▲4 TRAEEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team 0:23
39 44 ▲5 SWIFT Connor Team Arkéa Samsic 0:24
40 45 ▲5 WEENING Pieter Roompot – Charles ,,
41 47 ▲6 GOŁAŚ Michał Team INEOS ,,
42 46 ▲4 BOHÓRQUEZ Hernando Astana Pro Team ,,
43 52 ▲9 DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
44 51 ▲7 WYNANTS Maarten Team Jumbo-Visma ,,
45 56 ▲11 FEDELI Alessandro Delko Marseille Provence ,,
46 53 ▲7 VAKOČ Petr Deceuninck – Quick Step ,,
47 55 ▲8 DE KORT Koen Trek – Segafredo ,,
48 28 ▼20 GIDICH Yevgeniy Astana Pro Team 0:28
49 65 ▲16 GROSU Eduard Michael Delko Marseille Provence 1:26
50 71 ▲21 STANNARD Ian Team INEOS 1:55
51 7 ▼44 VAN DER HOORN Taco Team Jumbo-Visma 2:35
52 35 ▼17 RIABUSHENKO Alexandr UAE-Team Emirates 2:38
53 39 ▼14 AASVOLD Kristian Team Coop ,,
54 43 ▼11 MARTINELLI Davide Deceuninck – Quick Step 2:43
55 70 ▲15 LANGEVELD Sebastian EF Education First 4:00
56 75 ▲19 VALGREN Michael Team Dimension Data 4:20
57 78 ▲21 FILOSI Iuri Delko Marseille Provence 4:31
58 84 ▲26 STANNARD Robert Mitchelton-Scott 4:39
59 85 ▲26 VACHON Florian Team Arkéa Samsic 4:43
60 82 ▲22 FRAME Alex Trek – Segafredo 6:11
61 18 ▼43 HOFLAND Moreno EF Education First 7:11
62 37 ▼25 DELTOMBE Kevin Sport Vlaanderen – Baloise ,,
63 50 ▼13 TILLER Rasmus Team Dimension Data 7:18
64 57 ▼7 VAN DEN BERG Julius EF Education First ,,
65 58 ▼7 EVENEPOEL Remco Deceuninck – Quick Step ,,
66 59 ▼7 KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team ,,
67 49 ▼18 SCOTSON Callum Mitchelton-Scott 7:24
68 92 ▲24 WÆRENSKJOLD Søren Joker Fuel of Norway 7:28
69 60 ▼9 HAGEN Krister Riwal Readynez Cycling Team 7:42
70 62 ▼8 BENDIXEN Louis Team Coop 8:07
71 63 ▼8 SKJERPING Kristoffer Uno-X Norwegian Development Team ,,
72 64 ▼8 HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 8:16
73 61 ▼12 SCULLY Tom EF Education First ,,
74 67 ▼7 REINDERS Elmar Roompot – Charles 8:29
75 66 ▼9 VAN POPPEL Boy Roompot – Charles 8:32
76 68 ▼8 KIRYIENKA Vasil Team INEOS 8:33
77 69 ▼8 RESELL Erik Nordsaeter Uno-X Norwegian Development Team ,,
78 77 ▼1 FERRARI Roberto UAE-Team Emirates 9:05
79 79 BIZHIGITOV Zhandos Astana Pro Team 9:21
80 81 ▲1 MAES Nikolas Lotto Soudal 9:42
81 100 ▲19 QUAADE Rasmus Riwal Readynez Cycling Team 9:44
82 94 ▲12 EVENSEN Henrik Joker Fuel of Norway 10:30
83 83 LINDEMAN Bert-Jan Team Jumbo-Visma 11:10
84 72 ▼12 MÄDER Gino Team Dimension Data 12:34
85 73 ▼12 MULLEN Ryan Trek – Segafredo 12:40
86 86 JONES Brenton Delko Marseille Provence 12:54
87 80 ▼7 NATAROV Yuriy Astana Pro Team 13:16
88 88 MORI Manuele UAE-Team Emirates 13:26
89 90 ▲1 BEPPU Fumiyuki Trek – Segafredo 13:29
90 107 ▲17 BANASZEK Alan Caja Rural – Seguros RGA 13:34
91 76 ▼15 LUNKE Sindre Riwal Readynez Cycling Team 13:40
92 93 ▲1 MORA Sebastián Caja Rural – Seguros RGA 14:50
93 98 ▲5 SOTBERG Andre Team Coop 16:14
94 99 ▲5 WHELAN James EF Education First 16:40
95 87 ▼8 STALNOV Nikita Astana Pro Team 17:11
96 89 ▼7 VERMOTE Julien Team Dimension Data 17:24
97 91 ▼6 VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen – Baloise 18:12
98 96 ▼2 LUNDER Erik Team Coop 19:38
99 97 ▼2 EDMONDSON Alex Mitchelton-Scott 19:58
100 101 ▲1 WEEMAES Sasha Sport Vlaanderen – Baloise 20:52
101 102 ▲1 MALUCELLI Matteo Caja Rural – Seguros RGA 21:03
102 103 ▲1 SUTHERLAND Rory UAE-Team Emirates 21:12
103 104 ▲1 CUMMINGS Steve Team Dimension Data 21:21
104 106 ▲2 DE KETELE Kenny Sport Vlaanderen – Baloise 21:58
105 109 ▲4 CURVERS Roy Team Sunweb 22:32
106 110 ▲4 WELTEN Bram Team Arkéa Samsic 23:40
107 95 ▼12 LAWLESS Chris Team INEOS ,,
108 111 ▲3 SOTO Nelson Andrés Caja Rural – Seguros RGA 24:49
109 114 ▲5 VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team 29:48
110 112 ▲2 STORK Florian Team Sunweb 31:48
111 113 ▲2 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Sunweb 31:57
112 115 ▲3 VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy