fot. Prywatne Archiwum Bartka Przybylskiego / Tętno Regionu

Jak wiadomo, od lat Polacy osiągają sukcesy nie tylko na płaszczyźnie stricte zawodowej. Na przełomie kwietnia i maja, mistrzem Europy księży ze startu wspólnego został urzędujący w Pile Salezjanin, Bartek Przybylski.

Od dobrych kilku lat, we Francji rokrocznie odbywają się mistrzostwa kraju kleru w kolarstwie szosowym, które zyskały też miano mistrzostw kontynentu. W tym roku, w  wystartować w imprezie zdecydował się ksiądz Bartek Przybylski, na co dzień związany z Piłą. Ku uciesze jego samego i wiernych kibiców, to właśnie Polak okazał się najlepszy w wyścigu ze startu wspólnego, a w jeździe na czas udało mu się… zdobyć srebro.

Pierwszego dnia Mistrzostw Europy odbywała się jazda indywidualna na czas na dystansie 7 km. Pojechałem mądrze i zdobyłem wicemistrzostwo przegrywając z pastorem kościoła ewangelickiego o 1 s. Trasa tego dnia była kręta z jednym podjazdem 8-10 %. Pogoda słoneczna jednak temperatura podobnie jak w Polsce max 16 stopni C. Drugi dzień Mistrzostw to walka w peletonie. Plany były na finisz w końcówce, bo w tym jestem dobry. Jednak zdecydowałem się na atak na 28 km i kontratak na 5 km przed metą. Czułem, że w formie jestem, bo tak celowałem z nią – na początek maja. Jednak byłem mega zaskoczony, że w taki sposób wygrałem. Praktycznie na solo. Startowało 50 uczestników z tego ok. 12 to duchowni z naprawdę mocną nogą

– powiedział bohater opisywanej imprezy w rozmowie z Tętnem Regionu.

Co ciekawe, zgodnie z informacjami podawanymi przez mistrza, do organizacji imprezy bardzo poważnie podchodzi francuska federacja kolarska, która dopina każdy szczegół, by wyścigi odbywały się w jak najlepszych warunkach.

Wrażenia z Francji przywożę duże, szczególnie ujęła mnie organizacja Mistrzostw przez Francuską Federację Kolarską, która zadbała o szczegóły rywalizacji. Mam nadzieję, że doczekamy takich Mistrzostw w Polsce, gdzie na starcie będzie ponad 50 duchownych

– dodał ksiądz Bartek.

Ku uciesze kibiców kolarstwa w Polsce możemy poinformować, że mistrzostwa naszego kraju odbędą się już 18. maja. W tych zawodach, w odróżnieniu od Francji, nie wystartują jedynie Diakoni, Klerycy, Księża, Zakonnicy czy Pastorzy, ale także Ministranci.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments