(KEYSTONE/Jean-Christophe Bott)

Primož Roglič (Jumbo-Visma) został zwycięzcą klasyfikacji generalnej Tour de Romandie po wygraniu finałowej czasówki.

Niespełna 17 kilometrów liczyła jazda indywidualna na czas kończąca zmagania w Szwajcarii. Kolarze zmagali się na trasie nieopodal jeziora Genewskiego, więc jednym z ważnych czynników mógł być wiatr.

Na początku listy startowej był Maciej Bodnar (BORA-hansgrohe), który wykręcił bardzo dobry czas i zasiadł na “gorącym krześle” – 20’44”. Wynik Polaka zdołał po 15 minutach poprawić Filippo Ganna (Team Ineos), który był lepszy aż o 31 sekund.

Włoch na “gorącym krześle” tylko trzy minuty, ponieważ jeszcze lepiej pojechał Victor Campenaerts (Lotto Soudal) – 20’11”. Czasu Belga nie poprawili między innymi Tony Martin (Jumbo-Visma) i Stefan Küng (Groupama – FDJ).

Świetnie pojechał Patrick Bevin (CCC Team) – 20’14”, który wskoczył na trzecią pozycję po przejechaniu linii mety.

Z kolarzy, którzy plasowali się w TOP 10 generalki nieźle pojechał Emanuel Buchmann (BORA-hansgrohe), który stracił do liderującego Campenaertsa 43 sekundy i przeskoczył w GC Michaela Woodsa (EF Education First).

Jeszcze lepiej kręcił Felix Großschartner (BORA – hansgrohe), który stracił tylko 31 sekund i był o krok w trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Niestety dla Austriaka tylko dwie sekundy stracił do niego Geraint Thomas (Team Ineos) i to on wskoczył na trzecią pozycję w generalce, ponieważ słabo pojechał David Gaudu (Groupama-FDJ).

Rui Costa (UAE Team Emirates) wykręcił czas 20’35” i obronił drugie miejsce na koniec wyścigu. Jadący jako ostatni Primož Roglič (Jumbo-Visma) wręcz leciał nisko nad asfaltem i pokonał Campenaertsa o prawie 13 sekund!

Wyniki ostatniego etapu:

1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 0:19:58,28
2 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:00:12,93
3 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 0:00:15,20
4 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:15,77
5 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:00:16,21
6 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:00:22,60
7 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:37,04
8 William Barta (USA) CCC Team 0:00:43,58
9 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:44,69
10 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos 0:00:46,06
11 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:46,42
12 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:47,31
13 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:00:48,35
14 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:52,58
15 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:53,46
16 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:00:55,77
17 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:56,08
18 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:56,42
19 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:00:56,55
20 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:00,02
21 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:01:00,19
22 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:01:00,83
23 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:01:03,36
24 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First 0:01:03,43
25 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:01:05,26
26 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:01:06,01
27 Riccardo Zoidl (AUT) CCC Team 0:01:06,77
28 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:01:07,82
29 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:01:08,53
30 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:01:12,95
31 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:13,16
32 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:01:13,46
33 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:01:14,09
34 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:14,57
35 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:01:15,80
36 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:18,66
37 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:01:19,75
38 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:23,23
39 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:23,36
40 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:01:23,40
41 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:01:23,77
42 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:01:23,84
43 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:01:24,02
44 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:01:24,07
45 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:01:24,18
46 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:01:25,42
47 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:33,22
48 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:01:33,86
49 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:36,38
50 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:01:38,64
51 Michael Woods (Can) EF Education First 0:01:39,90
52 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:01:41,85
53 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:01:42,65
54 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:01:42,92
55 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:01:43,45
56 Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale 0:01:44,48
57 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:01:47,19
58 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:01:48,30
59 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:01:48,78
60 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:01:49,29
61 Nico Denz (GER) AG2R La Mondiale 0:01:50,29
62 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:01:52,00
63 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:01:52,61
64 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:01:52,67
65 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:01:52,97
66 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:53,52
67 Aimé De Gendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:54,44
68 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:01:56,10
69 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:01:56,57
70 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:01:59,86
71 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:02,98
72 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:02:04,56
73 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:02:04,91
74 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:02:05,22
75 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:02:05,72
76 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:02:05,80
77 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:02:07,01
78 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:02:07,19
79 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:02:07,79
80 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:08,82
81 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:02:10,18
82 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:11,31
83 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:02:11,44
84 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:02:14,16
85 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:02:15,20
86 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:02:15,90
87 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:02:17,04
88 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:02:17,58
89 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:02:18,59
90 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:02:19,44
91 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:02:20,42
92 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:02:22,04
93 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:02:23,46
94 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:24,83
95 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:28,59
96 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:31,04
97 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:02:34,07
98 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:36,03
99 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:02:36,43
100 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:02:36,48
101 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:02:36,51
102 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:02:37,36
103 Mathias Flueckiger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:44,13
104 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:02:45,61
105 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:02:46,01
106 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:47,32
107 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:02:52,97
108 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:02:53,65
109 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:02:57,73
110 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:58,65
111 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:11,73
112 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida 0:03:28,94
DNS Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma
DNS Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick Step
DNS Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step
DNS Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step
DNS Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team
DNS Davide Villella (Ita) Astana Pro Team

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 15:25:11
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:49
3 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos 0:01:12
4 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:01:13
5 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:01:17
6 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:01:33
7 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:35
8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:02:00
9 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:02:08
10 Michael Woods (Can) EF Education First 0:02:18
11 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:02:21
12 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:02:25
13 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:02:32
14 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:02:34
15 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:02:35
16 Riccardo Zoidl (AUT) CCC Team 0:03:07
17 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:03:12
18 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:18
19 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:03:32
20 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:03:37
21 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:03:57
22 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:04:01
23 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:06
24 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:05:19
25 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First 0:05:24
26 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:06:21
27 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:06:45
28 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:06:46
29 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:06:57
30 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:07:25
31 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:07:36
32 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:08:16
33 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:08:25
34 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:08:37
35 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:09:07
36 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:09:10
37 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:09:14
38 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:09:41
39 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:10:22
40 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:11:13
41 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:11:21
42 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:11:45
43 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:11:54
44 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:12:19
45 Mathias Flueckiger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:12:21
46 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:12:26
47 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:13:56
48 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:14:16
49 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:14:53
50 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:15:26
51 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:16:48
52 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:17:25
53 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:18:43
54 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:18:46
55 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:19:07
56 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:20:18
57 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:20:29
58 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:20:55
59 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:21:54
60 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:21:58
61 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:22:11
62 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:22:15
63 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:22:36
64 Aimé De Gendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:22:58
65 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:23:23
66 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:25:53
67 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:27:17
68 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:27:42
69 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:28:09
70 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:28:19
71 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:28:38
72 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:28:56
73 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:29:06
74 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:29:38
75 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:29:50
76 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:29:51
77 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:30:04
78 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:30:14
79 Nico Denz (GER) AG2R La Mondiale 0:30:27
80 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:31:33
81 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:31:45
82 William Barta (USA) CCC Team 0:32:06
83 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:32:25
84 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 0:33:47
85 Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale 0:34:06
86 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:34:41
87 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:36:20
88 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:36:23
89 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:37:05
90 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:39:41
91 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:39:51
92 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:40:11
93 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:40:26
94 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:43:18
95 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:43:29
96 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:44:12
97 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:44:30
98 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:45:44
99 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:46:01
100 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:47:08
101 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:47:33
102 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:51:32
103 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:55:25
104 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:57:07
105 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida 0:57:53
106 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:57:58
107 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:58:50
108 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 1:01:19
109 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 1:03:40
110 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 1:05:02
111 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 1:09:55
112 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 1:13:44