fot. Tour de Romandie

Primož Roglič (Jumbo-Visma) był najlepszy na królewskim etapie wyścigu Tour de Romandie i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Czwarty etap szwajcarskiego wyścigu został niestety skrócony o 70 kilometrów z powodu złej pogody w pierwszej części odcinka. Przez to na królewskim etapie zostały tylko dwa podjazdy: Prévonloup oraz finałowy w Torgon.

Szybko po starcie utworzył się odjazd w składzie: Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick Step), Jonas Gregaard (Astana), Daniel Felipe Martínez (EF Education First), Harm Vanhoucke (Lotto Soudal), Andrea Pasqualon (Wanty – Gobert Cycling Team), Claudio Imhof i Simon Pellaud (Szwajcaria).

Ucieczka była bardzo mocna, a Kolumbijczyk Martinez w generalce tracił do lidera tylko niespełna 90 sekund. 42 kilometry przed metą mieli oni ponad dwie minuty przewagi, więc kolarz EF Education First był wirtualnym liderem.

Peleton prowadzony przez Groupama-FDJ, BORA-hansgrohe i Jumbo-Visma tuż przed finałowym podjazdem (10,3 km długości; średnie nachylenie 6,5 %) zniwelował dystans do niespełna minuty. Z ucieczki na początku wzniesienia zaatakowali Martinez i Gougeard, natomiast z peletonu skontrował Simon Spilak (Katusha-Alpecin).

Mocne przyspieszenie dużej grupy spowodowało, że wszystko zjechało się na 5 kilometrów przed metą. Grupka faworytów uszczupliła się do około 20 kolarzy. 1800 metrów przed metą na atak zdecydował się Primož Roglič (Jumbo-Visma), a po kolejnych 400 metrach dojechał do niego Geraint Thomas (Team INEOS). Dwójka została wchłonięta 700 metrów przed metą.

O zwycięstwie zadecydował finisz z grupy faworytów. Najwięcej sił zachował atakujący wcześniej i liderujący w wyścigu Primož Roglič (Jumbo-Visma). Drugi był Rui Costa (UAE Team Emirates), a trzeci Geraint Thomas (Team INEOS).

Wyniki czwartego etapu:

1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 2:42:21
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
3 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos 0:00:00
4 Michael Woods (Can) EF Education First 0:00:00
5 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
6 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:00
7 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:00
8 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
9 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:00:00
11 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:00:06
12 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:00:19
13 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:00:26
14 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:00:26
15 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:26
16 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:00:26
17 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:26
18 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:00:26
19 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:00:26
20 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:00:26
21 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:26
22 Riccardo Zoidl (AUT) CCC Team 0:00:26
23 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:26
24 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:00:45
25 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:01:21
26 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:01:21
27 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:01:35
28 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:01:44
29 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:01:44
30 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:01:44
31 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:01:44
32 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:44
33 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:01:44
34 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:01:47
35 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:01:47
36 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:01:52
37 Aimé De Gendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:52
38 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:02:02
39 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:02:17
40 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:17
41 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:02:17
42 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:02:17
43 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First 0:02:42
44 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:05
45 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:03:14
46 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:03:14
47 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:03:14
48 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:03:14
49 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:14
50 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:03:14
51 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:03:39
52 Mathias Flueckiger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:03:52
53 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:03:57
54 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:03:57
55 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:57
56 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:03:57
57 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:04:44
58 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:04:44
59 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:44
60 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:04:44
61 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:04:44
62 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:05:28
63 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:05:28
64 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:06:02
65 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:06:44
66 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:44
67 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:07:15
68 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:07:58
69 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:07:58
70 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:08:08
71 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:08:26
72 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:09:20
73 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:09:20
74 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:09:20
75 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:09:20
76 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:09:20
77 William Barta (USA) CCC Team 0:09:20
78 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:09:20
79 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:09:20
80 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:09:20
81 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:09:20
82 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:09:20
83 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:09:34
84 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:09:34
85 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:10:33
86 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:10:33
87 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:10:33
88 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:11:53
89 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:12:33
90 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:12:33
91 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:12:33
92 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:13:25
93 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:15:02
94 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:15:02
95 Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale 0:15:02
96 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:15:02
97 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:15:02
98 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida 0:15:02
99 Nico Denz (GER) AG2R La Mondiale 0:15:02
100 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:15:02
101 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:16:29
102 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:16:29
103 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:16:29
104 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:16:29
105 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:17:15
106 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 0:17:23
107 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:17:23
108 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:17:23
109 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:17:23
110 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:17:28
111 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:17:28
112 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:17:28
113 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:17:45
114 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:17:45
115 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:17:53
116 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:18:18
117 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:18:18
118 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:18:18
DNF Neilson Powless (USA) Team Jumbo – Visma
DNF Chad Haga (USA) Team Sunweb
DNF Patrick Müller (SUI) Nationalmannschaft Schweiz
DNS Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step
DNS Léo Vincent (Fra) Groupama – FDJ
DNS Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana Pro Team
DNS Andrey Amador (CRc) Movistar Team
DNS Nathan Brown (USA) EF Education First
DNS Giacomo Nizzolo (Ita) Team Dimension Data

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 15:05:13
2 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:12
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:16
4 Geraint Thomas (GBr) Team Ineos 0:00:26
5 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:29
6 Steven Kruijswijk (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:37
7 Michael Woods (Can) EF Education First 0:00:38
8 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:39
9 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:57
10 Simon Špilak (Slo) Team Katusha Alpecin 0:01:00
11 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:01:00
12 Mathias Frank (SUI) AG2R La Mondiale 0:01:05
13 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:01:09
14 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Gobert Cycling Team 0:01:09
15 Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal 0:01:11
16 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:01:31
17 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:01:59
18 Riccardo Zoidl (AUT) CCC Team 0:02:00
19 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:02:19
20 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:02:23
21 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:02:32
22 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:43
23 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:03:09
24 Julien Bernard (Fra) Trek – Segafredo 0:04:01
25 Merhawi Kudus (Eri) Astana Pro Team 0:04:03
26 Daniel Felipe Martinez Poveda (Col) EF Education First 0:04:21
27 Matteo Badilatti (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:04:24
28 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:04:26
29 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:05:02
30 Hugh Carthy (GBr) EF Education First 0:05:40
31 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:06:01
32 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:06:29
33 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) EF Education First 0:06:43
34 Hermann Pernsteiner (AUT) Bahrain Merida 0:06:57
35 Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb 0:07:18
36 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:07:20
37 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:07:25
38 Thomas Degand (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:08:19
39 Simon Pellaud (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:08:45
40 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates 0:08:48
41 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:08:58
42 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale 0:09:21
43 Mathias Flueckiger (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:09:37
44 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:09:58
45 Kilian Frankiny (SUI) Groupama – FDJ 0:10:02
46 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:10:21
47 Roland Thalmann (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:11:28
48 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:11:45
49 Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education First 0:12:38
50 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:13:06
51 Łukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:13:20
52 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team 0:14:37
53 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:14:50
54 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain Merida 0:15:08
55 Patrick Schelling (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:16:35
56 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:17:20
57 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:17:43
58 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:19:06
59 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:19:24
60 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:19:29
61 Diego Rosa (Ita) Team Ineos 0:19:39
62 Stefan Küng (SUI) Groupama – FDJ 0:19:56
63 Eduard Prades Reverter (Esp) Movistar Team 0:20:01
64 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:20:02
65 Aimé De Gendt (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:21:04
66 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:21:22
67 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:21:50
68 Odd Christian Eiking (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:23:22
69 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:25:24
70 Lennard Hofstede (Ned) Team Jumbo – Visma 0:25:25
71 Eros Capecchi (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:25:32
72 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:26:08
73 Jorge Arcas (Esp) Movistar Team 0:26:33
74 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo – Visma 0:27:14
75 Benjamin Thomas (Fra) Groupama – FDJ 0:27:14
76 Claudio Imhof (SUI) Nationalmannschaft Schweiz 0:27:22
77 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:27:50
78 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:28:26
79 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) CCC Team 0:28:30
80 Nico Denz (GER) AG2R La Mondiale 0:28:37
81 Dmitrii Strakhov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:28:51
82 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:28:58
83 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:29:25
84 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:31:17
85 William Barta (USA) CCC Team 0:31:23
86 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:32:12
87 Silvan Dillier (SUI) AG2R La Mondiale 0:32:22
88 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:33:25
89 Filippo Ganna (Ita) Team Ineos 0:33:32
90 Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:33:43
91 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:35:16
92 Jan Tratnik (Slo) Bahrain Merida 0:35:35
93 Luka Pibernik (Slo) Bahrain Merida 0:36:58
94 Johannes Fröhlinger (GER) Team Sunweb 0:37:05
95 William Bonnet (Fra) Groupama – FDJ 0:38:22
96 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:38:35
97 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:41:22
98 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:41:25
99 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:41:54
100 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:42:20
101 Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team 0:43:54
102 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:44:20
103 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:45:50
104 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:46:22
105 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:49:41
106 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:49:58
107 Florian Sénéchal (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:53:03
108 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:53:19
109 Shane Archbold (NZl) Bora – Hansgrohe 0:54:22
110 Meiyin Wang (Chn) Bahrain Merida 0:54:24
111 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:55:24
112 Ryan Mullen (Irl) Trek – Segafredo 0:57:26
113 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:58:57
114 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:59:01
115 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 1:00:54
116 Davide Martinelli (Ita) Deceuninck – Quick Step 1:03:10
117 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 1:07:02
118 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 1:11:08