fot. Team Sky

Kierownictwo Team Sky nie wyklucza startu Egana Bernala w tegorocznym wyścigu Tour de France, choć ostateczna decyzja zostanie podjęta w czerwcu, po tym, jak Kolumbijczyk zakończy udział w Giro d’Italia, gdzie będzie liderem. Dyrektor sportowy Nicolas Portal zapewnił również, że z Chrisem Froomem wszystko jest w porządku i już niedługo powinien pokazać to, co najlepsze. 

Niedawno Egan Bernal wygrał wyścig z Paryża do Nicei, co stanowi dla niego przełomowy moment w karierze nie tylko z uwagi na zwycięstwo, ale również na umiejętności, jakie tam zaprezentował. Dwukrotnie poradził sobie na rantach, w jeździe na czas oraz na kluczowym podjeździe, choć to ostatnie jest najmniejszym zaskoczeniem. 

Teraz 22-latek ściga się w Volta a Catalunya, gdzie przed ostatnim etapem wokół Barcelony zajmuje trzecie miejsce w ogólnym zestawieniu. Niebawem czeka go zaś start w Giro d’Italia, gdzie będzie jedynym liderem brytyjskiego zespołu. 

Paryż-Nicea był wyścigiem, gdzie jak dotychczas Bernal naprawdę nas wszystkich zdumiał. Przez ostatnie lata to był „nasz” wyścig, dlatego powiedziałem mu: popatrz Egan, jeśli dasz radę przejechać przez wachlarze i przez czasówkę, to może być wyścig dla ciebie. Nie było żadnej presji, ponieważ mieliśmy również „Kwiato”. Mimo wszystko on to wygrał, dzięki czemu uwierzył w siebie, ale uwierzyła w niego również drużyna

– powiedział Nicolas Portal portalowi Cyclingnews. 

Kilka dni temu włoski dziennik „La Gazzetta dello Sport” opublikowała artykuł, w którym zasugerował, że możliwy jest start Egana Bernala w Tour de France, ale nie podano, czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na jego status w Giro. Dziennikarze portalu Cyclingnews postanowili zatem dowiedzieć się u źródła, czyli u Nicolasa Portala. 

Egan wystartuje w Giro, a później, w czerwcu, zobaczymy co dalej. Jestem pewien, że chciałby wystartować w Tourze, bo kto by nie chciał? Ale jako lider – nie sądzę. Czasem pojawia się wiele spekulacji, ale jeszcze nie zaczęło się Giro. On jest bardzo młody, by jechać w tych dwóch wyścigach. Trudność polega nie tylko na stronie fizycznej, ale również mentalnej, zatem jeśli pojedzie do Francji to myślę, że nie w roli lidera

– wyjaśnił Francuz, który jest byłym kolarzem i rozumie, że po przejechaniu jednego wielkiego touru kolejne poważne zadania mogą kolarza „zabić”. 

Przy okazji rozmowy o Bernalu Portal zapewnił, że Chris Froome znajduje się na właściwej drodze do uzyskania wysokiej formy, która ma pozwolić mu walczyć o piąte w karierze zwycięstwo w Tour de France. Tymczasem jednak dyspozycja Brytyjczyka może martwić, ponieważ zajmuje on odległe miejsce na etapach i odgrywa rolę raczej pomocnika niż lidera. 

Froome odbył piekielnie ciężki blok treningowy w Kolumbii, przed wyścigiem Tour Colombia, po którym był zmęczony. W Katalonii przyucza młodych kolarzy pozycjonowania w peletonie i nadaje tempo na podjazdach. 

Wszystko jest na właściwej drodze, jego waga jest odpowiednia biorąc pod uwagę porę roku

– zakończył Portal, który w 2013 roku poprowadził Froome’a do pierwszego w karierze triumfu w Wielkiej Pętli, będąc najmłodszym dyrektorem sportowym w historii francuskiego wielkiego touru. 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments