fot. Tour of Scotland

Od 9 do 11 sierpnia potrwa pierwsza edycja wyścigu Women’s Tour of Scotland (kat. 2.1), którego trasę ogłosili właśnie organizatorzy. Jest to pierwszy przypadek w historii kolarstwa, kiedy to wyścig dla kobiet powstaje przed wyścigiem dla mężczyzn.  

Organizatorzy nowego wyścigu w kobiecym kalendarzu – Women’s Tour of Scotland – chcą, aby zagościł tam na stałe. Pierwsza edycja będzie składała się z trzech etapów, łączny dystans to 350 kilometrów, zaś etapy będą odbywały się w miastach Dundee, Glasgow i w Edynburgu.

Warto przypomnieć, że w 2023 roku do Szkocji zawitają kolarskie mistrzostwa świata. Zatem ten etapowy wyścig dla kobiet jest jednym z kroków ku temu, aby także Szkocja wyraźnie zaznaczyła swoje miejsce na kolarskiej mapie Wysp Brytyjskich.

Szkocja posiada długą i bogatą historię organizowania znaczących wydarzeń sportowych dla publiczności na całym świecie. Jesteśmy narodem, które hołduje różnorodności, ale także równości, dlatego też cieszę się, że będziemy gospodarzami pierwszej edycji Women’s Tour of Scotland. Jazda na rowerze jest również znakomitym sposobem na dojeżdżanie do pracy czy do szkoły, a także przyjemną aktywnością fizyczną, którą można wykonywać, by dbać o zdrowie

– powiedział Joe Fitzpatrick, szkocki minister zdrowia i sportu.

W wyścigu weźmie udział od osiemnastu do dwudziestu najlepszych drużyn kobiecych na świecie. Kolarki ścigające się w ich barwach będą musiały zmierzyć się z między innymi dość wymagającymi szkockimi podjazdami jak Grande of Lindores, Duke’s Pass i Mound.

Poniżej szczegóły trasy Women’s Tour of Scotland 2019.

Etap 1, 9 sierpnia: Dundee – Dunfermline (103 km)

Etap 2, 10 sierpnia: Glasgow – Perth (139,4 km)

Etap 3, 11 sierpnia: Holyrood Park (Edynburg) – Holyrood Park (Edynburg) (118,3 km)

Zadowolenie z pomysłu zorganizowanie Wyścigu dookoła Szkocji wyraziła kolarka pochodząca z tego kraju – Katie Archibald, znana przede wszystkim z welodromu. Przy okazji prezentacji trasy spędziła także trochę czasu z młodymi zawodniczkami z miejscowego klubu.

To świetna trasa, a lista startowa zapowiada się na naprawdę ekscytującą. Jestem dumna, że jestem zaangażowana w Tour i naprawdę mam nadzieję, że wyścig ten zachęci więcej kobiet i dziewcząt do tego, aby zacząć uprawiać kolarstwo

– powiedziała Archibald.