fot. Tour of Scotland

Leah Thomas wygrała pierwszą edycję wyścigu Tour of Scotland. Zawodniczka Bigla Pro Cycling triumfowała w Edynburgu na ostatnim etapie.

Początek wyścigu nie zapisał się dobrze w historii imprezy. Po 65 kilometrach odcinka z Dundee do Dunfemline o długości ponad 100 kilometrów etap został przerwany i zakończony. Powodem były złe warunki pogodowe.

Na szczęście rozegrano dwa kolejne etapy. Odcinek z Perth do Glasgow o długości blisko 140 kilometrów zakończył się finiszem z grupy. Po zwycięstwo sięgnęła Alison Jackson. Kanadyjka z Team TIBCO-SVB wyprzedziła Emmę White (Rally UHC Cycling Women) i Stinę Borgli (Reprezentacja Norwegii).

Ostatni etap dookoła Edynburga liczył 117,5 kilometra. Panie miały do pokonania kilka podjazdów, w tym trzykrotnie Holyrood Park. Tutaj także wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich metrach. Świetnie poradziły sobie zawodniczki Bigla Pro Cycling. Wygrała Leah Thomas przed Elise Chabbey. Trzecia ponownie była Borgli. Piąte miejsce zajęła Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana).

W klasyfikacji generalnej triumfowała Leah Thomas. Amerykanka wyprzedziła o 5 sekund Alison Jackson i o 7 sekund Stine Borgli. Polki nie startowały. Wyścig zdominowały zawodniczki Bigla Pro Cycling. Thomas oprócz ogólnego triumfu wygrała także w klasyfikacji punktowej. Nikola Noskova była najlepsza w klasyfikacji młodzieżowej, a Cecilie Uttrup Ludwig w górskiej.

Wyniki 2. etapu:

1 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 3:24:37
2 Emma White (USA) Rally UHC Cycling 0:00:00
3 Stine Borgli (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:00
4 Leah Thomas (USA) Bigla 0:00:00
5 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:00:00
6 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:00
7 Jessica Roberts (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:00
8 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:00:00
9 Niamh Fisher-Black (NZl) Torelli-Assure-Madison 0:00:00
10 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:00
11 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:00:00
12 Rebecca Durrell (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:00
13 Jennifer George (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:00:00
14 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:00:03
15 Beate Zanner (GER) Torelli-Assure-Madison 0:00:03
16 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally UHC Cycling 0:00:03
17 Sophie Wright (GBr) Bigla 0:00:03
18 Rozanne Slik (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:03
19 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:00:03
20 Špela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:03
21 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:00:03
22 Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:03
23 Anna Shackley (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:00:03
24 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:03
25 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:00:03
26 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:03
27 Ingrid Lorvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:03
28 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:00:03
29 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:03
30 Vita Heine (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:03
31 Emelie Røe Utvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:03
32 Joscelin Lowden (GBr) Drops 0:00:03
33 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:03
34 Leah Dixon (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:03
35 Laura Massey (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:00:03
36 Jessica Finney (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:03
37 Illi Gardner (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:03
38 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:00:03
39 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:03
40 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:00:03
41 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:03
42 Anna Christian (GBr) Drops 0:00:03
43 Katherine Maine (Can) Rally UHC Cycling 0:00:03
44 Josie Knight (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:03
45 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:09
46 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:09
47 Megan Barker (GBr) Drops 0:00:17
48 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 0:00:17
49 Sophie Thackray (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:07:34
50 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:07:34
51 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:07:34
52 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:07:34
53 Janine Van Der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:07:34
54 Amelia Sharpe (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:07:34
55 Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:07:34
56 Sophie Enever (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:07:34
57 Gabriella Shaw (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:07:34
58 Suji Jang (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:07:34
59 Lydia Boylan (Irl) Torelli-Assure-Madison 0:07:34
60 Christina Wiejak (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:07:34
61 Hedda Samsing (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:07:34
62 Sara Bergen (Can) Rally UHC Cycling 0:07:34
63 Neah Evans (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:07:34
64 Grace Anderson (NZl) Drops 0:07:34
65 Jenny Holl (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:07:34
66 Allison Beveridge (Can) Rally UHC Cycling 0:07:34
67 Katie Archibald (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:07:34
68 Seonha Yu (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:09:39
69 Hyunji Kim (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:09:39
70 Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:09:39
71 Sophie Lankford (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:09:39
72 Elizabeth Bennett (GBr) Drops 0:09:39
73 Jessica Raimondi (Ita) Alé Cipollini 0:09:39
74 Sharlotte Lucas (NZl) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:09:39
75 Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies 0:09:39
76 Anna Docherty (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:09:39
77 Sandra Weiss (SUI) Torelli-Assure-Madison 0:09:39
78 Marie Lynn (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:09:39
79 Annabel Simpson (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:09:39
80 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:09:39
81 Chiara Consonni (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:09:39
82 Hyunkyung Kang (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:18:41
83 Danielle Khan (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:18:42
84 Maria Apolonia Van’t Geloof (Ned) Alé Cipollini 0:18:42
85 Gemma Sargent (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:18:42
DNF Olivia Bent (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo
DNF Charlotte Mitchell (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo
DNS Jumi Lee (Kor) Nationalmannschaft Südkorea

Wyniki 3. etapu:

1 Leah Thomas (USA) Bigla 3:10:04
2 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:00:00
3 Stine Borgli (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:00
4 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:00
5 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:00
6 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:00:00
7 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:00
8 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:00
9 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:00:03
10 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:00:06
11 Vita Heine (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:06
12 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:00:08
13 Anna Shackley (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:00:08
14 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:10
15 Neah Evans (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:00:10
16 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:12
17 Jessica Roberts (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:12
18 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:00:12
19 Niamh Fisher-Black (NZl) Torelli-Assure-Madison 0:00:12
20 Sophie Wright (GBr) Bigla 0:00:15
21 Emma White (USA) Rally UHC Cycling 0:00:15
22 Leah Dixon (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:15
23 Beate Zanner (GER) Torelli-Assure-Madison 0:00:18
24 Illi Gardner (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:18
25 Anna Christian (GBr) Drops 0:00:18
26 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:00:18
27 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:24
28 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally UHC Cycling 0:00:26
29 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:00:26
30 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:43
31 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:54
32 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:00:54
33 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:01:33
34 Jennifer George (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:01:33
35 Rebecca Durrell (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:01:33
36 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:01:33
37 Laura Massey (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:01:33
38 Elizabeth Bennett (GBr) Drops 0:01:33
39 Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:33
40 Špela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:33
41 Jessica Finney (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:01:33
42 Sharlotte Lucas (NZl) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:01:42
43 Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:01:55
44 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:03
45 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:15
46 Gabriella Shaw (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:03:40
47 Sandra Weiss (SUI) Torelli-Assure-Madison 0:03:40
48 Josie Knight (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:03:40
49 Amelia Sharpe (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:03:40
50 Seonha Yu (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:03:40
51 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:40
52 Sophie Lankford (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:03:40
53 Sophie Enever (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:03:58
54 Maria Apolonia Van’t Geloof (Ned) Alé Cipollini 0:05:19
55 Katie Archibald (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:05:21
56 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:05:26
57 Danielle Khan (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:05:29
58 Jessica Raimondi (Ita) Alé Cipollini 0:05:29
59 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 0:05:41
60 Sophie Thackray (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:05:45
61 Annabel Simpson (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:05:52
62 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:08:06
63 Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:08:37
64 Grace Anderson (NZl) Drops 0:08:37
65 Allison Beveridge (Can) Rally UHC Cycling 0:08:37
66 Hyunji Kim (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:08:37
67 Megan Barker (GBr) Drops 0:09:21
68 Jenny Holl (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:12:05
DNF Sara Bergen (Can) Rally UHC Cycling
DNF Lydia Boylan (Irl) Torelli-Assure-Madison
DNF Gemma Sargent (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo
DNF Marie Lynn (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo
DNF Christina Wiejak (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo
DNF Emelie Røe Utvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
DNF Hyunkyung Kang (Kor) Nationalmannschaft Südkorea
DNF Suji Jang (Kor) Nationalmannschaft Südkorea
DNF Katherine Maine (Can) Rally UHC Cycling
DNF Janine Van Der Meer (Ned) Parkhotel Valkenburg
DNF Joscelin Lowden (GBr) Drops
DNF Ingrid Lorvik (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
DNF Anna Docherty (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien
DNF Chiara Consonni (Ita) Valcar Cylance Cycling
DNF Rozanne Slik (Ned) Team TIBCO – Silicon Valley Bank
DNS Hedda Samsing (Nor) Nationalmannschaft Norwegen
DNS Danique Braam (Ned) Lotto Soudal Ladies

Klasyfikacja generalna:

1 Leah Thomas (USA) Bigla 6:34:24
2 Alison Jackson (Can) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:00:05
3 Stine Borgli (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:07
4 Eugenia Bujak (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:13
5 Elise Chabbey (SUI) Bigla 0:00:14
6 Eri Yonamine (Jpn) Alé Cipollini 0:00:20
7 Hanna Nilsson (Swe) BTC City Ljubljana 0:00:20
8 Julie Van De Velde (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:00:20
9 Nikola Noskova (Cze) Bigla 0:00:23
10 Emma White (USA) Rally UHC Cycling 0:00:26
11 Vita Heine (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:00:26
12 Nadia Quagliotto (Ita) Alé Cipollini 0:00:26
13 Anna Shackley (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:00:28
14 Mikayla Harvey (NZl) Bigla 0:00:28
15 Jessica Roberts (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:29
16 Abby-Mae Parkinson (GBr) Drops 0:00:29
17 Niamh Fisher-Black (NZl) Torelli-Assure-Madison 0:00:29
18 Silvia Persico (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:32
19 Sophie Wright (GBr) Bigla 0:00:35
20 Leah Dixon (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:35
21 Asja Paladin (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:00:36
22 Beate Zanner (GER) Torelli-Assure-Madison 0:00:38
23 Rossella Ratto (Ita) BTC City Ljubljana 0:00:38
24 Illi Gardner (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:00:38
25 Anna Christian (GBr) Drops 0:00:38
26 Ahreum Na (Kor) Alé Cipollini 0:00:41
27 Urska Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:00:44
28 Krista Doebel-Hickok (USA) Rally UHC Cycling 0:00:45
29 Ilaria Sanguineti (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:01:00
30 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Bigla 0:01:14
31 Rebecca Durrell (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:01:47
32 Jennifer George (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:01:50
33 Špela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:53
34 Urska Bravec (Slo) BTC City Ljubljana 0:01:53
35 Laura Massey (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:01:53
36 Jessica Finney (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:01:53
37 Shannon Malseed (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:23
38 Brodie Chapman (Aus) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:02:32
39 Belle De Gast (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:03:57
40 Josie Knight (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:04:00
41 Dalia Muccioli (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:05:52
42 Gillian Ellsay (Can) Rally UHC Cycling 0:06:15
43 Neah Evans (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:07:58
44 Annelies Dom (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:08:43
45 Mie Bjørndal Ottestad (Nor) Nationalmannschaft Norwegen 0:09:24
46 Danielle Christmas (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:09:24
47 Ann-Sophie Duyck (Bel) Parkhotel Valkenburg 0:09:40
48 Megan Barker (GBr) Drops 0:09:55
49 Elizabeth Bennett (GBr) Drops 0:11:29
50 Gabriella Shaw (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:11:31
51 Amelia Sharpe (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:11:31
52 Sharlotte Lucas (NZl) Team TIBCO – Silicon Valley Bank 0:11:38
53 Sophie Enever (GBr) Team Jadan Weldtite-Vive Le Velo 0:11:49
54 Katie Archibald (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:13:12
55 Sophie Thackray (GBr) Torelli-Assure-Madison 0:13:36
56 Seonha Yu (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:13:36
57 Sophie Lankford (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:13:36
58 Sandra Weiss (SUI) Torelli-Assure-Madison 0:13:36
59 Jessica Raimondi (Ita) Alé Cipollini 0:15:25
60 Annabel Simpson (GBr) Brother UK-Tifosi p/b Onform 0:15:48
61 Grace Anderson (NZl) Drops 0:16:28
62 Allison Beveridge (Can) Rally UHC Cycling 0:16:28
63 Silvia Pollicini (Ita) Valcar Cylance Cycling 0:18:02
64 Sylvie Swinkels (Ned) Parkhotel Valkenburg 0:18:33
65 Hyunji Kim (Kor) Nationalmannschaft Südkorea 0:18:33
66 Jenny Holl (GBr) Nationalmannschaft Schottland 0:19:56
67 Maria Apolonia Van’t Geloof (Ned) Alé Cipollini 0:24:18
68 Danielle Khan (GBr) Lotto Soudal Ladies 0:24:28