fot. UAE Tour

Zwycięstwem Elii Vivianiego (Deceuninck – Quick Step) zakończył się piąty etap UAE Tour. Liderem wyścigu pozostał Primoz Roglic (Jumbo – Visma).

Piąty odcinek imprezy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich liczył 181 kilometrów i prowadził z Szardży do Khor Fakkan. Profil trasy nie był może najbardziej pagórkowaty, lecz sprinterzy, szczególnie w końcówce, mieli ciężki orzech do zgryzienia w postaci krótkiej, stromej ścianki.

Podobnie jak na poprzednich etapach, szybko od peletonu oderwała się ucieczka w składzie Stepan Kurianov, Sergey Shilov, Anton Vorobyev (Gazprom – Rusvelo), Fabio Calabria i Charles Planet (Novo Nordisk). Harcownicy co prawda nie zdobywali dużej przewagi nad rozpędzonym peletonem, lecz Ich celem była walka na lotnych premiach – w szczególności mowa tu o Kurianovie oraz Planecie, którzy jako jedyni są w grze o koszulkę najaktywniejszego.

Dość nieoczekiwanie, praktycznie cały etap, mimo niewielkiej różnicy między dwiema grupami, był niezwykle senny. Tempo było bowiem niskie, a peleton miał w planach wpaść na metę około 20 minut po czasie, po drodze wchłaniając odjazd.

Jak wiadomo, grupy sprinterskie niezwykle obawiały się ostatniej, krótkiej wspinaczki. Jak się jednak okazało, nie przyniosła ona praktycznie żadnych ruchów. Tym samym o zwycięstwie etapowym zadecydował finisz z całego peletonu, z wyłączeniem Marca Sarreau (Groupama – FDJ), który zaliczył w końcówce bardzo nieprzyjemny upadek.

Finałowy sprint, tradycyjnie już, był niezwykle emocjonujący. Najlepszy ostatecznie okazał się w nim Elia Viviani (Deceuninck – Quick Step), który o błysk szprychy pokonał Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) oraz Marcela Kittela (Katusha – Alpecin). Na ósmym miejscu ściganie zakończył Jakub Mareczko (CCC). Liderem wyścigu pozostał Primoz Roglic (Jumbo – Visma).

Wyniki:
1 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 4:48:59
2 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:00:00
3 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:00
4 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:00:00
5 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
6 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:00:00
7 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:00:00
8 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:00:00
9 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:00:00
10 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:00:00
11 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
12 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:00
13 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:00:00
14 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
15 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
16 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:00:00
17 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:00
18 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:00:00
19 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:00
20 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00
21 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:00:00
22 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
23 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
24 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
25 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:00:00
26 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
27 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:00:00
28 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
29 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:00:00
30 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
31 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
32 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:00:00
33 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
34 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:00
35 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:00:00
36 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
37 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:00:00
38 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:00:00
39 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:00
40 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 0:00:00
41 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:00
42 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:00:00
43 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:00
44 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
45 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:00:00
46 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:00
47 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:00:00
48 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
49 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:00:00
50 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:00
51 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:00:00
52 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:00:00
53 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
54 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:00:00
55 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:00:00
56 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:00:00
57 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:00:00
58 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:00:00
59 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:00:00
60 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:00:00
61 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
62 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
63 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:00
64 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:00:00
65 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:00:00
66 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:00:00
67 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:00:00
68 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:00:00
69 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
70 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:00:00
71 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:00:00
72 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:00:00
73 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:00:00
74 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:00:00
75 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:00:00
76 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
77 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
78 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:00:00
79 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:00:00
80 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:00:00
81 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:00
82 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
83 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
84 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:00:00
85 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
86 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:00:00
87 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
88 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:00:00
89 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:00:00
90 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
91 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
92 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:00:00
93 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:00:00
94 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:00
95 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
96 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:00:00
97 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:00:00
98 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:00:00
99 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:00
100 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:00:00
101 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
102 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:00:00
103 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:00:00
104 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
105 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:00:00
106 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:00:00
107 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:00
108 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:00:00
109 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:00:00
110 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:00:00
111 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00
112 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:00
113 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:00:00
114 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:00:00
115 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:00:00
116 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:00
117 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:00
118 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:00:00
119 James Whelan (Aus) EF Education First 0:00:00
120 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00
121 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:00:19
122 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:00:19
123 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:00:23
124 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:00:23
125 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:38
126 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:00:54
127 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:00:54
128 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:01:22
129 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:01:22
130 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:01:22
131 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:02:47
132 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:02:47
133 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:02:47
134 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:03:17
135 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:04:23
136 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:04:23
DNS Omar Fraile Matarranz (Esp) Astana Pro Team

Klasyfikacja generalna:
1 Primož Roglic (Slo) Team Jumbo – Visma 18:54:09
2 Alejandro Valverde (Esp) Movistar Team 0:00:21
3 David Gaudu (Fra) Groupama – FDJ 0:00:38
4 Emanuel Buchmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:46
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:54
6 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates 0:01:01
7 Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb 0:01:04
8 Victor De La Parte (Esp) CCC Team 0:01:12
9 James Knox (GBr) Deceuninck – Quick Step 0:01:14
10 Davide Formolo (Ita) Bora – Hansgrohe 0:01:15
11 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:01:23
12 Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo – Visma 0:01:30
13 Bauke Mollema (Ned) Trek – Segafredo 0:01:31
14 Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team 0:01:32
15 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 0:01:36
16 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:01:42
17 Maximilian Schachmann (GER) Bora – Hansgrohe 0:01:46
18 Tejay Van Garderen (USA) EF Education First 0:01:56
19 Brent Bookwalter (USA) Mitchelton – Scott 0:02:02
20 Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:11
21 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:20
22 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:02:36
23 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:47
24 Aurélien Paret-Peintre (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:47
25 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Mitchelton – Scott 0:02:57
26 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:03:14
27 Davide Villella (Ita) Astana Pro Team 0:03:18
28 Roman Kreuziger (Cze) Team Dimension Data 0:03:32
29 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:03:36
30 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:08
31 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:04:11
32 Louis Meintjes (RSA) Team Dimension Data 0:04:18
33 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:23
34 Sébastien Reichenbach (SUI) Groupama – FDJ 0:04:26
35 Artem Nych (Rus) Gazprom – RusVelo 0:04:42
36 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:04:49
37 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:04:56
38 Benoît Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:01
39 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:05:03
40 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:05:47
41 Callum Scotson (Aus) Mitchelton – Scott 0:06:18
42 Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain – Merida 0:06:25
43 Lukasz Owsian (Pol) CCC Team 0:07:28
44 Serge Pauwels (Bel) CCC Team 0:07:51
45 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:08:02
46 Damiano Caruso (Ita) Bahrain – Merida 0:08:25
47 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha Alpecin 0:08:32
48 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Astana Pro Team 0:08:54
49 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal 0:09:06
50 Joseph Rosskopf (USA) CCC Team 0:09:08
51 Rob Power (Aus) Team Sunweb 0:09:19
52 Daniel Navarro Garcia (Esp) Team Katusha Alpecin 0:09:20
53 Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk 0:09:54
54 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data 0:09:55
55 Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team 0:10:03
56 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:10:10
57 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:10:57
58 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:11:09
59 Anthony Roux (Fra) Groupama – FDJ 0:11:28
60 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton – Scott 0:11:55
61 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:12:38
62 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:12:58
63 Christoph Pfingsten (GER) Bora – Hansgrohe 0:13:19
64 Miles Scotson (Aus) Groupama – FDJ 0:13:23
65 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:13:54
66 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:14:57
67 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:15:04
68 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:15:27
69 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:15:52
70 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:15:59
71 Sean Bennett (USA) EF Education First 0:16:02
72 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:16:44
73 James Whelan (Aus) EF Education First 0:16:57
74 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:17:35
75 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 0:17:41
76 Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck – Quick Step 0:17:48
77 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:17:49
78 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:17:56
79 Marco Haller (AUT) Team Katusha Alpecin 0:18:00
80 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:18:07
81 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:18:12
82 Michael Albasini (SUI) Mitchelton – Scott 0:18:30
83 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:18:34
84 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:18:35
85 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:18:40
86 Mickaël Delage (Fra) Groupama – FDJ 0:18:44
87 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:18:46
88 Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:18:50
89 Michael Mørkøv (Den) Deceuninck – Quick Step 0:19:27
90 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 0:19:30
91 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:19:38
92 Julius Van Den Berg (Ned) EF Education First 0:19:49
93 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:19:49
94 Jan Tratnik (Slo) Bahrain – Merida 0:19:56
95 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha Alpecin 0:21:08
96 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:21:23
97 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:21:33
98 Sam Bewley (NZl) Mitchelton – Scott 0:22:01
99 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:22:06
100 Marc Sarreau (Fra) Groupama – FDJ 0:22:40
101 Marcel Kittel (GER) Team Katusha Alpecin 0:22:42
102 William Clarke (Aus) Trek – Segafredo 0:22:43
103 Sergei Shilov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:22:52
104 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale 0:22:55
105 Alexander Porsev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:22:58
106 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:23:00
107 Marcel Sieberg (GER) Bahrain – Merida 0:23:16
108 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:23:35
109 Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk 0:23:44
110 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:23:51
111 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 0:24:11
112 Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo – Visma 0:24:13
113 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:24:16
114 Maximilian Walscheid (GER) Team Sunweb 0:24:23
115 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:24:26
116 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:24:30
117 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:24:40
118 Daniel McLay (GBr) EF Education First 0:24:42
119 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:24:59
120 Jakub Mareczko (Ita) CCC Team 0:25:09
121 Igor Boev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:25:09
122 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:25:13
123 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom – RusVelo 0:25:23
124 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:25:28
125 Heinrich Haussler (Aus) Bahrain – Merida 0:25:37
126 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:25:45
127 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:26:16
128 Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal 0:26:28
129 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:26:35
130 Anton Vorobyev (Rus) Gazprom – RusVelo 0:27:19
131 Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk 0:27:34
132 Paul Martens (GER) Team Jumbo – Visma 0:27:58
133 Roger Kluge (GER) Lotto Soudal 0:28:22
134 Erik Baska (Svk) Bora – Hansgrohe 0:30:17
135 Bruno Armirail (Fra) Groupama – FDJ 0:31:04
136 Tony Martin (GER) Team Jumbo – Visma 0:42:07