fot. Lotto-Soudal

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ogłosiła oficjalnie, że próba bicia rekordu świata w jeździe godzinnej przez Victora Campenaertsa (Lotto-Soudal) odbędzie się 16 lub 17 kwietnia na welodromie Bicentenario w Aguascalientes, w Meksyku.  

Victor Campenaerts od sześciu tygodni przebywa w Namibii, gdzie przygotowuje się do bicia rekordu świata w jeździe godzinnej. Wybrał ten afrykański kraj, ponieważ panują w nim zbliżone do meksykańskich warunki.

Wcześniej, zaraz po tym, jak zdobył brązowy medal w jeździe indywidualnej na czas w mistrzostwach świata w Innsbrucku trenował na torze w szwajcarskim Grenchen. „Wykręcił” tam prędkość, która wskazywała na pobicie obecnego rekordu ustanowionego przez sir Bradleya Wigginsa (54,526 km), ale robił to jedynie przez trzydzieści minut.

W marcu przejedzie wyścig Tirreno-Adriatico, a potem, trzy tygodnie przed próbą, poleci do Meksyku.

Rekord świata w jeździe godzinnej jest unikatowym wyzwaniem w kolarstwie, zatem pobicie go sprawiłoby, że napisałbym kawałek swojej historii. Bardzo szanuję Bradleya [Wigginsa] i nie uważam siebie za lepszego sportowca od byłego zwycięzcy Tour de France i pięciokrotnego mistrza olimpijskiego. Ale robiąc postęp i zwracając uwagę na każdy szczegół wierzę, że mam jakieś szanse. Dla mnie osobiście ten rekord oraz mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie w jeździe na czas są moimi sportowymi marzeniami, za którymi chcę podążać przez najbliższe lata, począwszy od rekordu świata w jeździe godzinnej

– powiedział Victor Campenaerts.

Na liście rekordzistów świata w jeździe godzinnej chcieli zapisać się najwięksi kolarze na świecie. Dość wymienić Eddy’ego Merckxa czy Francesco Mosera, a w czasach współczesnych Fabiana Cancellarę, Jensa Voigta czy obecnego mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas Rohana Dennisa.

Miło widzieć, że rekord świata w jeździe godzinnej wciąż budzi pośród kolarzy wiele entuzjazmu, pomimo że Bradley Wiggins wysoko zawiesił poprzeczkę. Victor jest świetnym specjalistą w jeździe na czas, a na ostatnich mistrzostwach świata pokazał, że jest w stanie wdrapać się na podium. Nie mogę doczekać się tego, aż zobaczę, jak poradzi sobie z tym wyzwaniem w kwietniu, w Meksyku. Należy pamiętać, że rekordy bite na wysokości mogą być naprawdę wspaniałe

– powiedział David Lappartient, prezydent UCI.

Wiggins zdecydował się zorganizować swoją próbę w Londynie, czyli właściwie na poziomie morza. Ta świadoma decyzja była podyktowana chęcią ustanowienia tego legendarnego rekordu w miejscu, w którym się wychował, oraz w którym nauczył się kolarstwa torowego. Brytyjczyk pochodzi bowiem z Kilburn, czyli z przedmieść stolicy Wielkiej Brytanii.

Poprzedni artykułDrugoplanowe areny zmagań, czyli podjazdy z prawdziwym klimatem
Następny artykułTrasa CCC Tour – Grody Piastowskie 2019
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments