fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Zwycięstwem Zdenka Stybara (Deceuninck – Quick Step) zakończył się ostatni etap Volta ao Algarve. Triumfatorem całego wyścigu został Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

Ostatni etap portugalskiej etapówki był jednym z najbardziej flagowych odcinków w regionie. Kolarze mieli do pokonania 173 kilometry z Faro do Alto de Malhao, gdzie rozstrzygnąć się miały losy klasyfikacji generalnej.

Jak można było się spodziewać, stosunkowo długo trwała walka o stworzenie ucieczki dnia. ostatecznie udało się to po około godzinie jazdy. Wówczas na czele znaleźli się Jonas Koch (CCC Team), Andreas Schillinger (BORA – hansgrohe), Tim Declerq (Deceuninck – Quick Step), Stefan Kung (Groupama – FDJ), Jasper De Buyst. Frederik Frison, Nikolas Maes (Lotto Soudal), Maarten Wynants (Jumbo – Visma), Nils Politt, Mads Wurtz Schmidt (Katusha – Alpecin), Mads Pedersen (Trek – Segafredo), Kenneth Vanbilsen (Cofidis) oraz Vicente Garcia de Mateos (Aviludo). Ich przewaga momentami dochodziła do około 5 minut, co dawało szanse na dojechanie do mety. Z tyłu tempo podkręcali jednak kolarze UAE Team Emirates oraz… CCC Team.

Jak można było się spodziewać, do pierwszych zmian doszło na pierwszym podjeździe pod Malhao. Tam w czołówce utrzymało się już zaledwie 5 zawodników – Koch, Declerq, Kung, Pedersen oraz De Buyst. Peleton prowadzony przez ekipę Sky robił jednak wszystko, by ucieczka została doścignięta.

Na podjeździe pod Vermelhos rozpoczęły się dalsze szachy. Kiedy harcownicy mieli już jedynie minutę przewagi, z peletonu odskoczyć postanowił David De la Cruz (Sky), Zdenek Stybar (Deceuninck – Quick Step) oraz drugi w generalce Soren Kragh Andersen (Sunweb). Akcja ta była już dużym wywarciem presji na Tadeju Pogacarze (UAE Team Emirates), który musiał się martwić o swoje prowadzenie w wyścigu. Co ciekawe, po chwili do silnego trio dołączył jeszcze Stephen Cummings (Dimension Data).

Dość nieoczekiwanie, na nieoznakowanym wzniesieniu 10 kilometrów przed metą miało miejsce niemałe zamieszanie. Pościg doszedł wówczas do ucieczki, a na ponowny atak zdecydowali się Kragh Andersen oraz Stybar. Jednocześnie w peletonie na ruch zdecydował się Amaro Antunes (CCC Team), za którym ruszyli m.in. Enric Mas (Deceuninck – Quick Step) czy Sam Oomen (Sunweb). Ostatecznie jednak grupa liderów znów się zjechała, mając około minutę straty do prowadzących kolarzy, do których ponownie dołączył Cummings.

Jak można było się spodziewać, na ostatnim podjeździe działo się naprawdę wiele. Na czele cały czas znajdowali się Kragh Andersen oraz Stybar, lecz z tyłu na ataki decydowali się Antunes, Mas oraz Wout Poels (Sky), a Pogacar starał się wszystko kontrolować, próbując się utrzymać prowadzenie w wyścigu.

Ostatecznie po zwycięstwo etapowe sięgnął Stybar, który na ostatnich metrach odskoczył od Andersena. Trzeci na metę wpadł za to Wout Poels. Tadej Pogacar etap ostatecznie ukończył na szóstym miejscu, utrzymując prowadzenie w imprezie o zaledwie kilka sekund, odnosząc największy sukces w karierze, obok wygranej w Tour de l’Avenir.