Fot. Volta ao Algarve

Już jutro kolarze staną na starcie pierwszego etapu wyścigu dookoła regionu Algarve. Podobnie jak w poprzednich latach, o zwycięstwo powalczą gwiazdy światowego peletonu, z zawodnikami CCC Team na czele.

Volta ao Algarve ma od wielu lat status jednego z najlepszych wyścigów do otwarcia sezonu. Startują w nim więc takie tuzy jak Alberto Contador, Michał Kwiatkowski czy Fabio Aru. Również w tym roku na starcie nie zabraknie wielu gwiazd, które będą cieszyć swoją jazdą najbardziej wybrednych fanów.

Niestety, z punktu widzeniach polskich kibiców, nawet silny skład ekipy CCC nie jest w stanie wynagrodzić braku dwukrotnego zwycięzcy imprezy, czyli Michała Kwiatkowskiego. Zawodnik Team Sky otworzy bowiem ściganie w UAE Tour, gdzie z pewnością będzie stać go na zajęcie wysokiego miejsca w klasyfikacji generalnej.

Trasa

Podobnie jak w ubiegłych latach, w Portugalii znajdą coś dla siebie zarówno sprinterzy, jak i czasowcy, specjaliści od jednodniówek oraz górale. To oznacza, że specyficzna impreza na półwyspie Iberyjskim jest idealnym terenem doświadczalnym dla całego peletonu.

  1. etap, Portimao – Lagos (199 km)

2. etap, Almodovar – Foia (187 km)

3. etap, Lagoa – Lagoa, 20 km (ITT)

4. etap, Albuferia – Tavira (198 km)

5. etap, Faro – Malhao (173 km)

Faworyci

Tak jak już wspominaliśmy, w Portugalii ponownie nie zabraknie wielkich gwiazd, które z pewnością będzie stać na stoczenie kapitalnej batalii o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Spójrzmy więc na to, kto powinien odgrywać główne role w słonecznym spektaklu.

Przede wszystkim należałoby tu wyróżnić najlepszych specjalistów od jazdy w trudnym terenie. Wydaje się, że w tym gronie znaleźć się powinni Enric Mas (Deceuninck – Quick Step), Wout Poels (Sky) czy Fabio Aru (UAE Team Emirates). Lekceważyć z pewnością nie można też młodych Marca Hirschiego (Sunweb), Neilsona Powlessa (Jumbo – Visma) czy Edwarda Dunbara (Sky). 

Co najbardziej nas cieszy, w walce o wysokie lokaty powinni się liczyć także kolarze CCC Team. Liderem zespołu jest Amaro Antunes, który miał już okazję wygrywać na Alto de Malhao. Na podjazdach dobrze czuć się też powinni Riccardo Zoidl i Laurens Ten Dam.

Pełna lista startowa dostępna jest tutaj.

Podobnie jak w poprzednich latach, Volta ao Algarve będzie transmitowana przez Eurosport. Niestety, ze względu na Mistrzostwa Świata w Seefeld, nie wszystkie transmisje zostaną przeprowadzone “na żywo” w telewizji, przez co kibice będą musieli wstawać około 7 rano następnego dnia, by obejrzeć powtórkę. Problemy nie będą dotyczyć posiadaczy usługi Eurosport Player, którzy będą mogli obejrzeć każdy etap “live”.