Foto: RÉGIS GARNIER - DIRECTVELO

Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits) wygrał czasówkę i klasyfikację generalną francuskiego wyścigu.

Rywalizację w Etoile de Bessèges tradycyjnie już kończyła jazda indywidualna na czas w Alès. Do przejechania było łącznie ponad 10 kilometrów, a ostatnie 1700 metrów prowadziło pod górę ze średnim nachyleniem 7,5 %.

Długo na prowadzeniu utrzymywał się Mads Pedersen (Trek – Segafredo) 16’21”88, który pokonał Stijna Devoldera (Corendon-Circus) o 0,18 sekundy! Jedyny Polak w wyścigu, Przemysław Kasperkiewicz (Delko Marseille Provence) wykręcił czas 17’17”10.

Czas Pedersena poprawił dopiero o trzy sekundy Quentin Pacher (Vital Concept-B&b Hotels), ale jeszcze szybszy okazał się Thibault Guernalec (Arkéa-Samsic) – 16’14”24.

Fenomenalnie czasówkę pojechał Jimmy Janssens (Corendon-Circus), który pokonał prowadzącego Francuza aż o 22 sekundy. Bauke Mollema (Trek – Segafredo) wpadł na metę z czasem gorszym o 33 setne sekundy!

Ostatecznie najszybciej trasę przejechał lider wyścigu Christophe Laporte (Cofidis), który tym samym przypieczętował swoje zwycięstwo! Osiągnął on czas 15’39”12. Gorszy o niespełna pół sekundy był Tobias Ludvigsson (Groupama – FDJ).

Wyniki ostatniego etapu:

1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA les 10,7 km en 15’39”12 (moy. 41,017 km/h)
2 LUDVIGSSON Tobias Groupama-Fdj SWE 15’39”60 00”48
3 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL 15’52”17 13”05
4 MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo NED 15’52”50 13”38
5 VANMARCKE Sep Ef Education First BEL 15’57”85 18”73
6 LANGEVELD Sebastian Ef Education First NED 15’59”44 20”32
7 PAILLOT Yoann St Michel-Auber 93 FRA 16’02”04 22”92
8 FELLINE Fabio Trek-Segafredo ITA 16’09”40 30”28
9 * MADOUAS Valentin Groupama-Fdj FRA 16’09”41 30”29
10 LIETAER Eliot Wallonie Bruxelles BEL 16’11”29 32”17
11 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA 16’13”78 34”66
12 * GUERNALEC Thibault TeamArkea-Samsic FRA 16’14”24 35”12
13 SEIGLE Romain Groupama-Fdj FRA 16’14”31 35”19
14 TURGIS Anthony Direct Energie FRA 16’17”01 37”89
15 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA 16’17”90 38”78
16 PACHER Quentin Vital Concept-B&b Hotels FRA 16’18”06 38”94
17 DEGAND Thomas Wanty-Gobert Cycling Team BEL 16’21”76 42”64
18 PEDERSEN Mads Trek-Segafredo DEN 16’21”81 42”69
19 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL 16’21”99 42”87
20 SHALUNOV Evgeny Gazprom-Rusvelo RUS 16’24”97 45”85
21 GAUTIER Cyril Vital Concept-B&b Hotels FRA 16’25”87 46”75
22 WARBASSE Lawrence Ag2r La Mondiale USA 16’25”96 46”84
23 DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL 16’26”38 47”26
24 SARREAU Marc Groupama-Fdj FRA 16’26”51 47”39
25 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 16’29”10 49”98
26 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence LTU 16’29”25 50”13
27 PERICHON Pierre Luc Cofidis, Solutions Credits FRA 16’30”38 51”26
28 COQUARD Bryan Vital Concept-B&b Hotels FRA 16’32”08 52”96
29 LEROUX Samuel Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA 16’33”90 54”78
30 ARMIRAIL Bruno Groupama-Fdj FRA 16’34”06 54”94
31 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL 16’34”51 55”39
32 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL 16’34”90 55”78
33 FEILLU Brice TeamArkea-Samsic FRA 16’36”59 57”47
34 * VAN DEN BERG Julius Ef Education First NED 16’36”99 57”87
35 DOMBROWSKI Joseph Lloyd Ef Education First USA 16’37”32 58”20
36 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX 16’38”03 58”91
37 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL 16’38”20 59”08
38 VENTURINI Clement Ag2r La Mondiale FRA 16’38”94 59”82
39 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL 16’39”15 01’00”03
40 * BENNETT Sean Ef Education First USA 16’40”40 01’01”28
41 KIRSCH Alex Trek-Segafredo LUX 16’40”98 01’01”86
42 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence FRA 16’41”02 01’01”90
43 DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL 16’41”09 01’01”97
44 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Credits GER 16’41”27 01’02”15
45 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy BEL 16’41”75 01’02”63
46 BERNARD Julien Trek-Segafredo FRA 16’43”58 01’04”46
47 ROLLAND Pierre Vital Concept-B&b Hotels FRA 16’45”44 01’06”32
48 STUYVEN Jasper Trek-Segafredo BEL 16’45”62 01’06”50
49 RICKAERT Jonas Corendon-Circus BEL 16’45”86 01’06”74
50 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL 16’46”68 01’07”56
51 THEUNS Edward Trek-Segafredo BEL 16’47”62 01’08”50
52 DUCHESNE Antoine Groupama-Fdj CAN 16’48”07 01’08”95
53 VAN NIEKERK Morné St Michel-Auber 93 RSA 16’48”28 01’09”16
54 LE CUNFF Kevin St Michel-Auber 93 FRA 16’48”80 01’09”68
55 GASTAUER Ben Ag2r La Mondiale LUX 16’49”14 01’10”02
56 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA 16’49”32 01’10”20
57 GESBERT Elie TeamArkea-Samsic FRA 16’49”80 01’10”68
58 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA 16’50”36 01’11”24
59 MODOLO Sacha Ef Education First ITA 16’50”78 01’11”66
60 LEDANOIS Kevin TeamArkea-Samsic FRA 16’51”63 01’12”51
61 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA 16’52”05 01’12”93
62 OURSELIN Paul Direct Energie FRA 16’52”63 01’13”51
63 DOMONT Axel Ag2r La Mondiale FRA 16’52”92 01’13”80
64 VOROBYEV Anton Gazprom-Rusvelo RUS 16’53”38 01’14”26
65 NYCH Artem Gazprom-Rusvelo RUS 16’53”68 01’14”56
66 ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL 16’56”17 01’17”05
67 * BACCIO Paolo Team Colpack ITA 16’58”52 01’19”40
68 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal NED 17’01”19 01’22”07
69 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy CAN 17’01”28 01’22”16
70 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA 17’01”88 01’22”76
71 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen-Baloise BEL 17’02”00 01’22”88
72 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA 17’03”41 01’24”29
73 * BERRADE FERNANDEZ Urko Euskadi Basque Country-Muri ESP 17’04”21 01’25”09
74 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen-Baloise BEL 17’06”51 01’27”39
75 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence FRA 17’07”50 01’28”38
76 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo RUS 17’08”51 01’29”39
77 DEMPSTER Zakkari Israel Cycling Academy AUS 17’09”72 01’30”60
78 BALDO Nicolas St Michel-Auber 93 FRA 17’09”83 01’30”71
79 REBELLIN Davide Sovac ITA 17’11”47 01’32”35
80 MERTZ Remy Lotto Soudal BEL 17’12”36 01’33”24
81 ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country-Muri ESP 17’12”96 01’33”84
82 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen-Baloise BEL 17’13”02 01’33”90
83 HARDY Romain TeamArkea-Samsic FRA 17’14”41 01’35”29
84 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country-Muri ESP 17’15”88 01’36”76
85 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 FRA 17’17”08 01’37”96
86 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence POL 17’17”10 01’37”98   
87 DERNIES Tom Natura4ever-Roubaix-Lille M BEL 17’17”66 01’38”54
88 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL 17’19”04 01’39”92
89 REZA Kevin Vital Concept-B&b Hotels FRA 17’19”64 01’40”52
90 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 17’20”79 01’41”67
91 * KURIYANOV Stepan Gazprom-Rusvelo RUS 17’21”55 01’42”43
92 * IDJOUADIENE Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA 17’23”80 01’44”68
93 BONIFAZIO Niccolò Direct Energie ITA 17’23”81 01’44”69
94 GROŠU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU 17’24”93 01’45”81
95 * COVI Alessandro Team Colpack ITA 17’25”80 01’46”68
96 SPENGLER Lukas Wallonie Bruxelles SUI 17’26”55 01’47”43
97 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL 17’26”67 01’47”55
98 DELAGE Mickael Groupama-Fdj FRA 17’27”59 01’48”47
99 ROVNY Ivan Gazprom-Rusvelo RUS 17’29”06 01’49”94
100 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA 17’29”38 01’50”26
101 * MONCASSIN Maxence Amore & Vita-Prodir FRA 17’29”75 01’50”63
102 NAESEN Lawrence Lotto Soudal BEL 17’31”29 01’52”17
103 NIV Guy Israel Cycling Academy ISR 17’31”72 01’52”60
104 JAKIN Alo St Michel-Auber 93 EST 17’33”74 01’54”62
105 MORICE Julien Vital Concept-B&b Hotels FRA 17’33”93 01’54”81
106 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept-B&b Hotels BEL 17’34”35 01’55”23
107 TONIATTI Andrea Team Colpack ITA 17’37”41 01’58”29
108 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Credits BEL 17’38”56 01’59”44
109 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty-Gobert Cycling Team BEL 17’39”69 02’00”57
110 JENSEN August Israel Cycling Academy NOR 17’40”37 02’01”25
111 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen-Baloise BEL 17’41”02 02’01”90
112 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA 17’41”84 02’02”72
113 TULIK Angelo Direct Energie FRA 17’43”76 02’04”64
114 NAVARDAUSKAS Ramunas Delko Marseille Provence LTU 17’47”31 02’08”19
115 DANIEL Maxime TeamArkea-Samsic FRA 17’47”68 02’08”56
116 SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy ITA 17’48”91 02’09”79
117 JANS Roy Corendon-Circus BEL 17’48”93 02’09”81
118 VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL 17’52”78 02’13”66
119 HUREL Tony St Michel-Auber 93 FRA 17’53”17 02’14”05
120 * MASOTTO Giulio Team Colpack ITA 17’56”79 02’17”67
121 * WOUTERS Enzo Lotto Soudal BEL 17’57”53 02’18”41
122 BOEV Igor Gazprom-Rusvelo RUS 17’59”08 02’19”96
123 BARRENETXEA URIARTE Ander Euskadi Basque Country-Muri ESP 18’05”03 02’25”91
124 LUKSEVICS Viesturs Amore & Vita-Prodir LAT 18’09”06 02’29”94
125 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country-Muri ESP 18’09”47 02’30”35
126 VERMEULEN Emiel Natura4ever-Roubaix-Lille M BEL 18’11”76 02’32”64
127 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio Euskadi Basque Country-Muri ESP 18’19”77 02’40”65
128 VAUBOURZEIX Thomas Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA 18’20”06 02’40”94
129 FICARA Pierpaolo Amore & Vita-Prodir ITA 18’22”68 02’43”56
130 DEHAES Kenny Wallonie Bruxelles BEL 18’23”52 02’44”40
131 AURIGNAC Samy Sovac FRA 18’31”98 02’52”86
132 MASSON Christophe Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA 18’39”22 03’00”10
133 * WELTEN Bram TeamArkea-Samsic NED 18’39”55 03’00”43
134 * BARBIER Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA 18’41”32 03’02”20
135 * COLNAGHI Luca Team Colpack ITA 18’57”96 03’18”84

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA les 466,8 km en 10h29’35” (moy. 44,468 km/h)
2 LUDVIGSSON Tobias Groupama-Fdj SWE 16”
3 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL 29”
4 MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo NED ‘
5 VANMARCKE Sep Ef Education First BEL 34”
6 PAILLOT Yoann St Michel-Auber 93 FRA 36”
7 LANGEVELD Sebastian Ef Education First NED ‘
8 * MADOUAS Valentin Groupama-Fdj FRA 43”
9 FELLINE Fabio Trek-Segafredo ITA 46”
10 LIETAER Eliot Wallonie Bruxelles BEL 48”
11 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA ‘
12 TURGIS Anthony Direct Energie FRA 51”
13 * GUERNALEC Thibault TeamArkea-Samsic FRA ‘
14 SEIGLE Romain Groupama-Fdj FRA ‘
15 SARREAU Marc Groupama-Fdj FRA 53”
16 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA 54”
17 COQUARD Bryan Vital Concept-B&b Hotels FRA 58”
18 DEGAND Thomas Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
19 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 59”
20 SHALUNOV Evgeny Gazprom-Rusvelo RUS 01’01”
21 GAUTIER Cyril Vital Concept-B&b Hotels FRA 01’02”
22 WARBASSE Lawrence Ag2r La Mondiale USA ‘
23 DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL 01’03”
24 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence LTU 01’05”
25 VENTURINI Clement Ag2r La Mondiale FRA 01’09”
26 LEROUX Samuel Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 01’10”
27 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL 01’11”
28 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL ‘
29 FEILLU Brice TeamArkea-Samsic FRA 01’13”
30 DOMBROWSKI Joseph Lloyd Ef Education First USA 01’14”
31 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX 01’15”
32 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL ‘
33 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL 01’16”
34 * BENNETT Sean Ef Education First USA 01’17”
35 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence FRA 01’18”
36 DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
37 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy BEL ‘
38 ROLLAND Pierre Vital Concept-B&b Hotels FRA 01’22”
39 STUYVEN Jasper Trek-Segafredo BEL ‘
40 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL 01’23”
41 DUCHESNE Antoine Groupama-Fdj CAN 01’25”
42 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA ‘
43 LE CUNFF Kevin St Michel-Auber 93 FRA ‘
44 GASTAUER Ben Ag2r La Mondiale LUX 01’26”
45 GESBERT Elie TeamArkea-Samsic FRA ‘
46 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA 01’27”
47 DOMONT Axel Ag2r La Mondiale FRA ‘
48 LEDANOIS Kevin TeamArkea-Samsic FRA 01’28”
49 OURSELIN Paul Direct Energie FRA 01’29”
50 NYCH Artem Gazprom-Rusvelo RUS 01’30”
51 ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL 01’33”
52 * BACCIO Paolo Team Colpack ITA 01’35”
53 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy CAN 01’38”
54 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA ‘
55 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen-Baloise BEL 01’39”
56 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
57 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA 01’40”
58 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence FRA 01’43”
59 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo RUS 01’45”
60 ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
61 DEMPSTER Zakkari Israel Cycling Academy AUS 01’46”
62 BALDO Nicolas St Michel-Auber 93 FRA ‘
63 REBELLIN Davide Sovac ITA 01’48”
64 MERTZ Remy Lotto Soudal BEL 01’49”
65 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen-Baloise BEL 01’50”
66 HARDY Romain TeamArkea-Samsic FRA 01’51”
67 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 FRA 01’54”
68 DERNIES Tom Natura4ever-Roubaix-Lille Metro BEL ‘
69 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL 01’56”
70 BONIFAZIO Niccolò Direct Energie ITA 02’00”
71 PACHER Quentin Vital Concept-B&b Hotels FRA 02’01”
72 * COVI Alessandro Team Colpack ITA 02’02”
73 ROVNY Ivan Gazprom-Rusvelo RUS 02’06”
74 NAESEN Lawrence Lotto Soudal BEL 02’08”
75 REZA Kevin Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘
76 NIV Guy Israel Cycling Academy ISR ‘
77 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept-B&b Hotels BEL 02’11”
78 TONIATTI Andrea Team Colpack ITA 02’14”
79 JENSEN August Israel Cycling Academy NOR 02’17”
80 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen-Baloise BEL 02’18”
81 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA ‘
82 SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy ITA 02’25”
83 JANS Roy Corendon-Circus BEL ‘
84 VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL 02’29”
85 HUREL Tony St Michel-Auber 93 FRA 02’30”
86 MORICE Julien Vital Concept-B&b Hotels FRA 02’49”
87 * IDJOUADIENE Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 03’40”
88 JAKIN Alo St Michel-Auber 93 EST 03’50”
89 ARMIRAIL Bruno Groupama-Fdj FRA 06’24”
90 KIRSCH Alex Trek-Segafredo LUX 06’30”
91 BERNARD Julien Trek-Segafredo FRA 06’33”
92 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Credits BEL 07’28”
93 DANIEL Maxime TeamArkea-Samsic FRA 10’09”
94 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 11’01”
95 PERICHON Pierre Luc Cofidis, Solutions Credits FRA 13’33”
96 PEDERSEN Mads Trek-Segafredo DEN 13’37”
97 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL ‘
98 * VAN DEN BERG Julius Ef Education First NED 13’52”
99 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Credits GER 13’57”
100 RICKAERT Jonas Corendon-Circus BEL 14’01”
101 THEUNS Edward Trek-Segafredo BEL 14’03”
102 VAN NIEKERK Morné St Michel-Auber 93 RSA 14’04”
103 VOROBYEV Anton Gazprom-Rusvelo RUS 14’09”
104 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal NED 14’17”
105 * BERRADE FERNANDEZ Urko Euskadi Basque Country-Murias ESP 14’20”
106 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country-Murias ESP 14’31”
107 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence POL 14’33” 
108 GROŠU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU 14’40”
109 SPENGLER Lukas Wallonie Bruxelles SUI 14’42”
110 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL ‘
111 DELAGE Mickael Groupama-Fdj FRA 14’43”
112 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA 14’45”
113 * MONCASSIN Maxence Amore & Vita-Prodir FRA ‘
114 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty-Gobert Cycling Team BEL 14’55”
115 TULIK Angelo Direct Energie FRA 14’59”
116 NAVARDAUSKAS Ramunas Delko Marseille Provence LTU 15’03”
117 * WOUTERS Enzo Lotto Soudal BEL 15’09”
118 * MASOTTO Giulio Team Colpack ITA 15’12”
119 BOEV Igor Gazprom-Rusvelo RUS 15’15”
120 VERMEULEN Emiel Natura4ever-Roubaix-Lille Metro BEL 15’24”
121 LUKSEVICS Viesturs Amore & Vita-Prodir LAT 15’25”
122 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
123 VAUBOURZEIX Thomas Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 15’36”
124 FICARA Pierpaolo Amore & Vita-Prodir ITA 15’38”
125 DEHAES Kenny Wallonie Bruxelles BEL 15’39”
126 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA 15’46”
127 * BARBIER Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 15’53”
128 MASSON Christophe Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 15’55”
129 * WELTEN Bram TeamArkea-Samsic NED ‘
130 * COLNAGHI Luca Team Colpack ITA 16’13”
131 BARRENETXEA URIARTE Ander Euskadi Basque Country-Murias ESP 16’28”
132 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio Euskadi Basque Country-Murias ESP 16’51”
133 * KURIYANOV Stepan Gazprom-Rusvelo RUS 17’57”
134 MODOLO Sacha Ef Education First ITA 18’38”
135 AURIGNAC Samy Sovac FRA 20’45”