Foto: Groupama - FDJ

Marc Sarreau (Groupama – FDJ) wygrał po finiszu z grupy trzeci etap Etoile de Bessèges. Liderem pozostał Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits).

Trzeci i zarazem przedostatni etap francuskiego wyścigu rozgrywany był na rundach wokół Bessèges. Na pagórkowatej trasie kolarze mieli łącznie do pokonania 158 kilometrów.

Już od samego startu ostrego mieliśmy wiele ataków. W jeden z odjazdów chciał się zabrać Przemysław Kasperkiewicz (Delko Marseille Provence), ale Polak został szybko doścignięty.

Na pagórkach peleton podzielił się na dwie części, ale nadal było bardzo ciężko o skuteczną akcję. Próbowali między innymi Anthony Turgis (Direct Energie), Pierre Roland (Vital Concept – B&B Hotels) czy Axel Domont (AG2R La Mondiale).

50 kilometrów przed metą z czołowej grupy zaatakowali: Axel Domont (AG2R La Mondiale), Anthony Turgis (Direct Energie) i Alo Jakin (St-Michel-Auber 93). Za tą trójką gonili Evaldas Siskievicius (Delko Marseille Provence), Quentin Pacher (Vital Concept-B&B Hôtels) oraz Eliot Lietaer (Wallonie-Bruxelles).

Szóstka połączyła się kilka kilometrów dalej i zaczęła bardzo dobrze ze sobą współpracować. 23 kilometry przed metą ich przewaga wynosiła około 35 sekund, a drugi peleton tracił już ponad 6 minut.

Siedem kilometrów przed metą z ucieczki zaatakował Turgis, ale jego zapędy zostały szybko zakończone. Peleton dopiął swego na trzy kilometry dalej. Sprinterski finisz pięknie rozegrał Marc Sarreau (Groupama – FDJ). Drugi był Christophe Laporte (Cofidis, Solutions Crédits), który utrzymał koszulkę lidera.

Wyniki trzeciego etapu:

1 SARREAU Marc Groupama-Fdj FRA les 158,2 km en 3h26’31” (moy. 45,962 km/h) (b : 10”)
2 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA ‘ (b : 6”)
3 ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘ (b : 4”)
4 BONIFAZIO Niccolò Direct Energie ITA ‘
5 COQUARD Bryan Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘ (b : 1”)
6 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
7 JANS Roy Corendon-Circus BEL ‘
8 VENTURINI Clement Ag2r La Mondiale FRA ‘
9 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL ‘
10 JENSEN August Israel Cycling Academy NOR ‘
11 STUYVEN Jasper Trek-Segafredo BEL ‘
12 NAESEN Lawrence Lotto Soudal BEL ‘
13 DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
14 DERNIES Tom Natura4ever-Roubaix-Lille M BEL ‘
15 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
16 * COVI Alessandro Team Colpack ITA ‘
17 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 FRA ‘
18 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy BEL ‘
19 VANMARCKE Sep Ef Education First BEL ‘
20 LANGEVELD Sebastian Ef Education First NED ‘
21 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo RUS ‘
22 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL ‘
23 LE CUNFF Kevin St Michel-Auber 93 FRA ‘
24 ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
25 * BENNETT Sean Ef Education First USA ‘
26 LEDANOIS Kevin TeamArkea-Samsic FRA ‘
27 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence FRA ‘
28 TONIATTI Andrea Team Colpack ITA ‘
29 DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
30 LUDVIGSSON Tobias Groupama-Fdj SWE ‘
31 MERTZ Remy Lotto Soudal BEL ‘
32 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA ‘
33 WARBASSE Lawrence Ag2r La Mondiale USA ‘
34 * IDJOUADIENE Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA ‘
35 GESBERT Elie TeamArkea-Samsic FRA ‘
36 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence LTU ‘ (b : 1”)
37 SHALUNOV Evgeny Gazprom-Rusvelo RUS ‘
38 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept-B&b Hotels BEL ‘
39 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
40 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA ‘
41 PAILLOT Yoann St Michel-Auber 93 FRA ‘ (b : 3”)
42 MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo NED ‘
43 HUREL Tony St Michel-Auber 93 FRA ‘
44 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL ‘
45 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL ‘
46 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
47 LEROUX Samuel Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA ‘
48 * MADOUAS Valentin Groupama-Fdj FRA ‘
49 REBELLIN Davide Sovac ITA ‘
50 DOMBROWSKI Joseph Lloyd Ef Education First USA ‘
51 SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy ITA ‘
52 FELLINE Fabio Trek-Segafredo ITA ‘
53 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA ‘
54 TURGIS Anthony Direct Energie FRA ‘ (b : 3”)
55 DEGAND Thomas Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
56 VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL ‘
57 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX ‘
58 NYCH Artem Gazprom-Rusvelo RUS ‘
59 GASTAUER Ben Ag2r La Mondiale LUX ‘
60 ROVNY Ivan Gazprom-Rusvelo RUS ‘
61 * BACCIO Paolo Team Colpack ITA ‘
62 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA ‘
63 DEMPSTER Zakkari Israel Cycling Academy AUS ‘
64 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA ‘
65 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy CAN ‘
66 NIV Guy Israel Cycling Academy ISR ‘
67 LIETAER Eliot Wallonie Bruxelles BEL ‘
68 DUCHESNE Antoine Groupama-Fdj CAN ‘
69 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
70 ROLLAND Pierre Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘
71 JAKIN Alo St Michel-Auber 93 EST ‘
72 HARDY Romain TeamArkea-Samsic FRA ‘
73 BALDO Nicolas St Michel-Auber 93 FRA ‘
74 OURSELIN Paul Direct Energie FRA ‘
75 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL ‘
76 GAUTIER Cyril Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘
77 SEIGLE Romain Groupama-Fdj FRA ‘
78 COUSIN Jerome Direct Energie FRA ‘
79 * GUERNALEC Thibault TeamArkea-Samsic FRA ‘
80 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence FRA ‘
81 DOMONT Axel Ag2r La Mondiale FRA ‘ (b : 2”)
82 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA ‘
83 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
84 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA ‘ (b : 2′)’
85 FEILLU Brice TeamArkea-Samsic FRA ‘
86 REZA Kevin Vital Concept-B&b Hotels FRA 12”
87 MORICE Julien Vital Concept-B&b Hotels FRA 39”
88 PACHER Quentin Vital Concept-B&b Hotels FRA 01’06”
89 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Credits BEL 05’13”
90 BERNARD Julien Trek-Segafredo FRA ‘
91 KIRSCH Alex Trek-Segafredo LUX ‘
92 ARMIRAIL Bruno Groupama-Fdj FRA ‘
93 DANIEL Maxime TeamArkea-Samsic FRA 07’47”
94 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 09’04”
95 DURANTI Jalel Team Colpack ITA 09’51”
96 PERICHON Pierre Luc Cofidis, Solutions Credits FRA 12’29”
97 PEDERSEN Mads Trek-Segafredo DEN 12’39”
98 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Credits GER ‘
99 * VAN DEN BERG Julius Ef Education First NED ‘
100 THEUNS Edward Trek-Segafredo BEL ‘
101 * MASOTTO Giulio Team Colpack ITA ‘
102 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL ‘
103 * COLNAGHI Luca Team Colpack ITA ‘
104 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
105 VAN NIEKERK Morné St Michel-Auber 93 RSA ‘
106 DEHAES Kenny Wallonie Bruxelles BEL ‘
107 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
108 LUKSEVICS Viesturs Amore & Vita-Prodir LAT ‘
109 FICARA Pierpaolo Amore & Vita-Prodir ITA ‘
110 VOROBYEV Anton Gazprom-Rusvelo RUS ‘
111 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal NED ‘
112 * WELTEN Bram TeamArkea-Samsic NED ‘
113 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
114 DELAGE Mickael Groupama-Fdj FRA ‘
115 TULIK Angelo Direct Energie FRA ‘
116 * WOUTERS Enzo Lotto Soudal BEL ‘
117 SPENGLER Lukas Wallonie Bruxelles SUI ‘
118 * BARBIER Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA ‘
119 * MONCASSIN Maxence Amore & Vita-Prodir FRA ‘
120 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘
121 MASSON Christophe Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA ‘
122 BOEV Igor Gazprom-Rusvelo RUS ‘
123 VERMEULEN Emiel Natura4ever-Roubaix-Lille M BEL ‘
124 RICKAERT Jonas Corendon-Circus BEL ‘
125 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘
126 GROŠU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU ‘
127 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence POL ‘
128 NAVARDAUSKAS Ramunas Delko Marseille Provence LTU ‘
129 VAUBOURZEIX Thomas Natura4ever-Roubaix-Lille M FRA ‘
130 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL ‘
131 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘
132 * BERRADE FERNANDEZ Urko Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘
133 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country-Muri ESP ‘
134 BARRENETXEA URIARTE Ander Euskadi Basque Country-Muri ESP 13’46”
135 * KURIYANOV Stepan Gazprom-Rusvelo RUS 15’59”
136 MODOLO Sacha Ef Education First ITA 17’17”
137 AURIGNAC Samy Sovac FRA ‘ (p : 20”)

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA les 456,1 km en 10h13’56” (moy. 44.556 km/h)
2 COQUARD Bryan Vital Concept-B&b Hotels FRA 05”
3 SARREAU Marc Groupama-Fdj FRA 06”
4 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 09”
5 VENTURINI Clement Ag2r La Mondiale FRA 10”
6 ARISTI GARDOKI Mikel Euskadi Basque Country-Murias ESP 12”
7 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
8 * MADOUAS Valentin Groupama-Fdj FRA 13”
9 TURGIS Anthony Direct Energie FRA ‘
10 PAILLOT Yoann St Michel-Auber 93 FRA ‘
11 DOMONT Axel Ag2r La Mondiale FRA 14”
12 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA ‘
13 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence FRA 15”
14 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence LTU ‘
15 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence FRA ‘
16 BONIFAZIO Niccolò Direct Energie ITA 16”
17 JANS Roy Corendon-Circus BEL ‘
18 VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy BEL ‘
19 ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
20 NAESEN Lawrence Lotto Soudal BEL ‘
21 PORSEV Alexander Gazprom-Rusvelo RUS ‘
22 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
23 MALDONADO Anthony St Michel-Auber 93 FRA ‘
24 DERNIES Tom Natura4ever-Roubaix-Lille Metro BEL ‘
25 PLANCKAERT Baptiste Wallonie Bruxelles BEL ‘
26 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA ‘
27 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
28 VANMARCKE Sep Ef Education First BEL ‘
29 JENSEN August Israel Cycling Academy NOR ‘
30 * MORTIER Julien Wallonie Bruxelles BEL ‘
31 OFFREDO Yoann Wanty-Gobert Cycling Team FRA ‘
32 SBARAGLI Kristian Israel Cycling Academy ITA ‘
33 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL ‘
34 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
35 DE GENDT Aime Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
36 DUCHESNE Antoine Groupama-Fdj CAN ‘
37 LUDVIGSSON Tobias Groupama-Fdj SWE ‘
38 * COVI Alessandro Team Colpack ITA ‘
39 VLIEGEN Loïc Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
40 LANGEVELD Sebastian Ef Education First NED ‘
41 DECLERCQ Benjamin Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
42 STUYVEN Jasper Trek-Segafredo BEL ‘
43 MOLLEMA Bauke Trek-Segafredo NED ‘
44 WARBASSE Lawrence Ag2r La Mondiale USA ‘
45 LEDANOIS Kevin TeamArkea-Samsic FRA ‘
46 VERGAERDE Otto Corendon-Circus BEL ‘
47 * BENNETT Sean Ef Education First USA ‘
48 SHALUNOV Evgeny Gazprom-Rusvelo RUS ‘
49 MERTZ Remy Lotto Soudal BEL ‘
50 DEMPSTER Zakkari Israel Cycling Academy AUS ‘
51 GESBERT Elie TeamArkea-Samsic FRA ‘
52 CATAFORD Alexander Israel Cycling Academy CAN ‘
53 LE CUNFF Kevin St Michel-Auber 93 FRA ‘
54 DEGAND Thomas Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
55 LIETAER Eliot Wallonie Bruxelles BEL ‘
56 * WIRTGEN Tom Wallonie Bruxelles LUX ‘
57 TONIATTI Andrea Team Colpack ITA ‘
58 ROVNY Ivan Gazprom-Rusvelo RUS ‘
59 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL ‘
60 PICHOT Alexandre Direct Energie FRA ‘
61 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA ‘
62 HUREL Tony St Michel-Auber 93 FRA ‘
63 SEIGLE Romain Groupama-Fdj FRA ‘
64 GAUTIER Cyril Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘
65 FELLINE Fabio Trek-Segafredo ITA ‘
66 LEROUX Samuel Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA ‘
67 JANSSENS Jimmy Corendon-Circus BEL ‘
68 GASTAUER Ben Ag2r La Mondiale LUX ‘
69 REBELLIN Davide Sovac ITA ‘
70 NYCH Artem Gazprom-Rusvelo RUS ‘
71 OURSELIN Paul Direct Energie FRA ‘
72 ROLLAND Pierre Vital Concept-B&b Hotels FRA ‘
73 FEILLU Brice TeamArkea-Samsic FRA ‘
74 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA ‘
75 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept-B&b Hotels BEL ‘
76 * GUERNALEC Thibault TeamArkea-Samsic FRA ‘
77 PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen-Baloise BEL ‘
78 GUERIN Alexis Delko Marseille Provence FRA ‘
79 BALDO Nicolas St Michel-Auber 93 FRA ‘
80 * BACCIO Paolo Team Colpack ITA ‘
81 NIV Guy Israel Cycling Academy ISR ‘
82 DOMBROWSKI Joseph Lloyd Ef Education First USA ‘
83 HARDY Romain TeamArkea-Samsic FRA ‘
84 REZA Kevin Vital Concept-B&b Hotels FRA 28”
85 MORICE Julien Vital Concept-B&b Hotels FRA 55”
86 PACHER Quentin Vital Concept-B&b Hotels FRA 01’22”
87 * IDJOUADIENE Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 01’56”
88 JAKIN Alo St Michel-Auber 93 EST ‘
89 KIRSCH Alex Trek-Segafredo LUX 05’29”
90 BERNARD Julien Trek-Segafredo FRA ‘
91 VAN LERBERGHE Bert Cofidis, Solutions Credits BEL ‘
92 ARMIRAIL Bruno Groupama-Fdj FRA ‘
93 DANIEL Maxime TeamArkea-Samsic FRA 08’01”
94 WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Credits BEL 09’20”
95 DURANTI Jalel Team Colpack ITA 10’07”
96 PERICHON Pierre Luc Cofidis, Solutions Credits FRA 12’42”
97 * BARBIER Pierre Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA 12’51”
98 * WOUTERS Enzo Lotto Soudal BEL ‘
99 VERMEULEN Emiel Natura4ever-Roubaix-Lille Metro BEL 12’52”
100 DEHAES Kenny Wallonie Bruxelles BEL 12’55”
101 * COLNAGHI Luca Team Colpack ITA ‘
102 * WELTEN Bram TeamArkea-Samsic NED ‘
103 THEUNS Edward Trek-Segafredo BEL ‘
104 RICKAERT Jonas Corendon-Circus BEL ‘
105 TULIK Angelo Direct Energie FRA ‘
106 KASPERKIEWICZ Przemysław Delko Marseille Provence POL ‘ 
107 * MONCASSIN Maxence Amore & Vita-Prodir FRA ‘
108 IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
109 VOROBYEV Anton Gazprom-Rusvelo RUS ‘
110 GROŠU Eduard-Michael Delko Marseille Provence ROU ‘
111 DELAGE Mickael Groupama-Fdj FRA ‘
112 NAVARDAUSKAS Ramunas Delko Marseille Provence LTU ‘
113 * BERRADE FERNANDEZ Urko Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
114 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
115 PEDERSEN Mads Trek-Segafredo DEN ‘
116 * VAN DEN BERG Julius Ef Education First NED ‘
117 BOEV Igor Gazprom-Rusvelo RUS ‘
118 DE BONDT Dries Corendon-Circus BEL ‘
119 MATHIS Marco Cofidis, Solutions Credits GER ‘
120 MASSON Christophe Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA ‘
121 LUKSEVICS Viesturs Amore & Vita-Prodir LAT ‘
122 VAN GOETHEM Brian Lotto Soudal NED ‘
123 * MASOTTO Giulio Team Colpack ITA ‘
124 SPENGLER Lukas Wallonie Bruxelles SUI ‘
125 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty-Gobert Cycling Team BEL ‘
126 VAN NIEKERK Morné St Michel-Auber 93 RSA ‘
127 FICARA Pierpaolo Amore & Vita-Prodir ITA ‘
128 DEVOLDER Stijn Corendon-Circus BEL ‘
129 SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
130 VAUBOURZEIX Thomas Natura4ever-Roubaix-Lille Metro FRA ‘
131 RODRIGUEZ RECHE Sergio Euskadi Basque Country-Murias ESP ‘
132 BARRENETXEA URIARTE Ander Euskadi Basque Country-Murias ESP 14’02”
133 LOPEZ-COZAR JAIMEZ Juan Antonio Euskadi Basque Country-Murias ESP 14’11”
134 CHETOUT Loic Cofidis, Solutions Credits FRA 14’33”
135 * KURIYANOV Stepan Gazprom-Rusvelo RUS 16’15”
136 MODOLO Sacha Ef Education First ITA 17’27”
137 AURIGNAC Samy Sovac FRA 17’53”