Foto: Volta a la Comunitat Valenciana

Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) triumfował w jeździe indywidualnej na czas i został liderem hiszpańskiego wyścigu. Łukasz Wiśniowski (CCC Team) zajął 22. miejsce.

70. edycję Volta a la Comunitat Valenciana 2019 otwierała czasówka w miejscowości Orihuela. Kolarze mieli do pokonania ponad 10 kilometrów, a ostatnie 700 metrów prowadziło pod górę. Finałowy odcinek miał 8,2 % średniego nachylenia.

Pierwszy solidny wynik wykręcił kolarz polskiego CCC Team – Alessandro De Marchi. Włoch przejechał dystans w 13 minut i 23 sekundy. Dopiero Rui Costa (UAE Team Emirates) poprawił jego czas o trzy sekundy.

Kolejnym zawodnikiem, który na dłużej zasiadł na “gorącym krześle” był Diego Rosa. Kolarz Team Sky wykręcił czas 13’15”. Jeszcze lepiej pojechał Jos van Emden (Team Jumbo-Visma), który pokonał Włocha aż o dziesięć sekund.

Fenomenalnie pojechał Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), który jako pierwszy przełamał granicę trzynastu minut – 12’55”. Jedyny Polak, czyli Łukasz Wiśniowski (CCC Team) przekroczył linię mety po 13 minutach i 22 sekundach. Był to bardzo dobry rezultat, który dawał Łukaszowi aktualnie trzynaste miejsce.

Niespełna siedem sekund stracił do prowadzącego Tony Martin (Team Jumbo-Visma). O kolejną sekundę gorszy był Dylan Teuns (Bahrain – Merida). Lepszy od tej dwójki okazał się debiutujący w barwach Astany Ion Izaguirre, ale on także nie pobił czasu prowadzącego.

Greg van Avermaet (CCC Team) przejechał trasę w 13 minut i 24 sekundy. Tym samym najlepszych kolarzem CCC Team w dzisiejszej rywalizacji był Łukasz Wiśniowski.

Dość nieoczekiwanie poza TOP 10 wylądował Geraint Thomas (Team Sky) – 13’15”. Jako ostatni linię mety przekroczył mistrz świata Alejandro Valverde (Movistar), ale nie zdołał pobić najlepszego czasu i musiał zadowolić się ósmym miejscem.

Wyniki pierwszego etapu:

1 HAGEN Edvald Boasson (TEAM DIMENSION DATA) 0:12:55,163
2 IZAGUIRRE INSAUSTI Ion (ASTANA PRO TEAM) 0:00:05,364
3 MARTIN Tony (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:06,960
4 TEUNS Dylan (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:08,069
5 VAN EMDEN Jos (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:10,365
6 OLIVEIRA Nelson (MOVISTAR TEAM) 0:00:11,092
7 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello (ASTANA PRO TEAM) 0:00:12,601
8 VALVERDE Alejandro (MOVISTAR TEAM) 0:00:14,230
9 TRATNIK Jan (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:18,826
10 MARTIN Daniel (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:19,777
11 ROSA Diego (TEAM SKY) 0:00:20,605
12 TANFIELD Harry (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:20,653
13 THOMAS Geraint (TEAM SKY) 0:00:20,692
14 HAIG Jack (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:23,173
15 ROELANDTS Jurgen (MOVISTAR TEAM) 0:00:23,507
16 GASPAROTTO Enrico (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:23,542
17 HERRADA Jesus (COFIDIS) 0:00:24,145
18 DILLIER Silvan (AG2R LA MONDIALE) 0:00:24,519
19 COLBRELLI Sonny (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:24,848
20 COSTA Rui (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:25,313
21 GAUDIN Damien (DIRECT ENERGIE) 0:00:25,316
22 WIŚNIOWSKI Łukasz (CCC TEAM) 0:00:27,028
23 HOULE Hugo (ASTANA PRO TEAM) 0:00:28,236
24 TRENTIN Matteo (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:28,402
25 DE MARCHI Alessandro (CCC TEAM) 0:00:28,613
26 VAN HOECKE Gijs (CCC TEAM) 0:00:28,651
27 SCHMIDT WÜRTZ Mads (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:29,126
28 VAN AVERMAET Greg (CCC TEAM) 0:00:29,978
29 PUCCIO Salvatore (TEAM SKY) 0:00:30,257
30 GARCIA CORTINA Ivan (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:30,289
31 GONÇALVES José (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:30,799
32 TERPSTRA Niki (DIRECT ENERGIE) 0:00:30,960
33 JOYCE Colin (RALLY UHC CYCLING) 0:00:31,481
34 SWIFT Ben (TEAM SKY) 0:00:31,629
35 DE LA CRUZ MELGAREJO David (TEAM SKY) 0:00:32,447
36 CHAVES RUBIO Jhoan Esteban (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:36,335
37 MOHORIC Matej (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:36,688
38 CRAS Steff (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:37,750
39 FRAILE MATARRANZ Omar (ASTANA PRO TEAM) 0:00:38,008
40 SHILOV Sergei (GAZPROM – RUSVELO) 0:00:40,137
41 NAESEN Oliver (AG2R LA MONDIALE) 0:00:40,656
42 FERNANDEZ Ruben (MOVISTAR TEAM) 0:00:40,904
43 YATES Adam (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:41,518
44 HOLLENSTEIN Reto (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:00:41,850
45 KREUZIGER Roman (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:42,597
46 VLASOV Aleksandr (GAZPROM – RUSVELO) 0:00:43,177
47 SANCHEZ Luis León (ASTANA PRO TEAM) 0:00:43,319
48 NIELSEN Magnus Cort (ASTANA PRO TEAM) 0:00:43,485
49 PERNSTEINER Hermann (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:43,627
50 HERRADA Jose (COFIDIS) 0:00:44,049
51 KING Benjamin (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:44,496
52 GOUGEARD Alexis (AG2R LA MONDIALE) 0:00:44,721
53 PETIT Adrien (DIRECT ENERGIE) 0:00:45,485
54 VALLS FERRI Rafael (MOVISTAR TEAM) 0:00:47,030
55 BOUWMAN Koen (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:47,489
56 MOSER Moreno (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:00:47,532
57 CARPENTER Robin (RALLY UHC CYCLING) 0:00:48,371
58 ELLSAY Nigel (RALLY UHC CYCLING) 0:00:48,672
59 KUDUS Merhawi (ASTANA PRO TEAM) 0:00:48,987
60 RODRIGUES João (W52 / FC PORTO) 0:00:49,470
61 VAN KEIRSBULCK Guillaume (CCC TEAM) 0:00:50,677
62 CARRETERO Hector (MOVISTAR TEAM) 0:00:51,801
63 EVTUSHENKO Alexander (GAZPROM – RUSVELO) 0:00:53,045
64 CAMACHO DEL FRESNO Juan (KOMETA CYCLING TEAM) 0:00:53,422
65 BOUCHARD Geoffrey (AG2R LA MONDIALE) 0:00:53,564
66 FERNANDES José (BURGOS – BH) 0:00:53,590
67 JUUL JENSEN Christopher (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:54,204
68 SOTO GUIRAO Antonio Jesus (EQUIPO EUSKADI) 0:00:55,348
69 LOPEZ PEREZ Juan Pedro (KOMETA CYCLING TEAM) 0:00:55,449
70 BOUDAT Thomas (DIRECT ENERGIE) 0:00:55,868
71 DUVAL Julien (AG2R LA MONDIALE) 0:00:56,071
72 KRISTOFF Alexander (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:56,170
73 DELTOMBE Kevin (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:00:56,636
74 HERMANS Ben (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:56,714
75 RIABUSHENKO Aleksandr (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:57,332
76 LAWLESS Christopher (TEAM SKY) 0:00:57,345
77 RAVASI Edward (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:57,605
78 VANDENBERGH Stijn (AG2R LA MONDIALE) 0:00:58,466
79 ANTUNES Amaro (CCC TEAM) 0:00:58,964
80 SILVA Joaquim (W52 / FC PORTO) 0:00:58,977
81 BAK YTTING Lars (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:59,056
82 PLAZA Ruben (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:59,177
83 STANNARD Ian (TEAM SKY) 0:00:59,218
84 MEZGEC Luka (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:59,242
85 SCHÄR Michael (CCC TEAM) 0:00:59,307
86 SMIT Willem Jakobus (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:01:00,782
87 TAARAMÄE Rein (DIRECT ENERGIE) 0:01:01,175
88 EZQUERRA MUELA Jesus (BURGOS – BH) 0:01:01,425
89 KULIKOV Vladislav (GAZPROM – RUSVELO) 0:01:01,873
90 RUBIO HERNANDEZ Diego (BURGOS – BH) 0:01:01,897
91 THOMSON Jay Robert (TEAM DIMENSION DATA) 0:01:02,199
92 MURPHY Kyle (RALLY UHC CYCLING) 0:01:02,632
93 PINTO Edgar (W52 / FC PORTO) 0:01:03,081
94 TUFT Svein (RALLY UHC CYCLING) 0:01:03,287
95 CLAEYS Dimitri (COFIDIS) 0:01:03,442
96 VERONA QUINTANILLA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:01:04,875
97 CANOLA Marco (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:05,499
98 LOPEZ FUENTES Diego (EQUIPO EUSKADI) 0:01:05,664
99 BAGIOLI Nicola (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:05,987
100 MORI Manuele (UAE TEAM EMIRATES) 0:01:06,265
76 LAWLESS Christopher (TEAM SKY) 0:00:57,345
77 RAVASI Edward (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:57,605
78 VANDENBERGH Stijn (AG2R LA MONDIALE) 0:00:58,466
79 ANTUNES Amaro (CCC TEAM) 0:00:58,964
80 SILVA Joaquim (W52 / FC PORTO) 0:00:58,977
81 BAK YTTING Lars (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:59,056
82 PLAZA Ruben (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:00:59,177
83 STANNARD Ian (TEAM SKY) 0:00:59,218
84 MEZGEC Luka (MITCHELTON – SCOTT) 0:00:59,242
85 SCHÄR Michael (CCC TEAM) 0:00:59,307
86 SMIT Willem Jakobus (TEAM KATUSHA ALPECIN) 0:01:00,782
87 TAARAMÄE Rein (DIRECT ENERGIE) 0:01:01,175
88 EZQUERRA MUELA Jesus (BURGOS – BH) 0:01:01,425
89 KULIKOV Vladislav (GAZPROM – RUSVELO) 0:01:01,873
90 RUBIO HERNANDEZ Diego (BURGOS – BH) 0:01:01,897
91 THOMSON Jay Robert (TEAM DIMENSION DATA) 0:01:02,199
92 MURPHY Kyle (RALLY UHC CYCLING) 0:01:02,632
93 PINTO Edgar (W52 / FC PORTO) 0:01:03,081
94 TUFT Svein (RALLY UHC CYCLING) 0:01:03,287
95 CLAEYS Dimitri (COFIDIS) 0:01:03,442
96 VERONA QUINTANILLA Carlos (MOVISTAR TEAM) 0:01:04,875
97 CANOLA Marco (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:05,499
98 LOPEZ FUENTES Diego (EQUIPO EUSKADI) 0:01:05,664
99 BAGIOLI Nicola (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:05,987
100 MORI Manuele (UAE TEAM EMIRATES) 0:01:06,265
126 NIEVE ITURRALDE Mikel (MITCHELTON – SCOTT) 0:01:27,048
127 MOLINA CANET Antonio (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:01:27,348
128 NOPPE Christophe (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:01:27,878
129 SEVILLA LOPEZ Diego Pablo (KOMETA CYCLING TEAM) 0:01:28,172
130 LONARDI Giovanni (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:28,626
131 ALARCON Raul (W52 / FC PORTO) 0:01:28,853
132 CHEVRIER Clément (AG2R LA MONDIALE) 0:01:28,950
133 GOIKOETXEA GOIOGANA Peio (EQUIPO EUSKADI) 0:01:30,965
134 ROOSEN Timo (TEAM JUMBO – VISMA) 0:01:32,707
135 NIZZOLO Giacomo (TEAM DIMENSION DATA) 0:01:35,303
136 SAMITIER SAMITIER Sergio (EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS) 0:01:36,902
137 GAZZOLI Michele (KOMETA CYCLING TEAM) 0:01:37,038
138 VANBILSEN Kenneth (COFIDIS) 0:01:39,609
139 GARCIA MARTIN Jose Antonio (KOMETA CYCLING TEAM) 0:01:40,537
140 SAGIV Guy (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:01:41,821
141 ITURRIA SEGUROLA Mikel (EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS) 0:01:42,386
142 VAN POUCKE Aaron (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:01:43,987
143 ORONTE Emerson (RALLY UHC CYCLING) 0:01:44,341
144 VAN GOMPEL Mathias (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:01:44,565
145 BARCELO ARAGON Fernando (EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS) 0:01:44,663
146 KURBATOV Aleksei (GAZPROM – RUSVELO) 0:01:44,894
147 GONZALEZ LOPEZ David (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:01:44,975
148 ABERASTURI IZAGA Jon (CAJA RURAL – SEGUROS RGA) 0:01:46,962
149 BOUHANNI Nacer (COFIDIS) 0:01:47,165
150 STASH Mamyr (GAZPROM – RUSVELO) 0:01:49,677
151 HATSUYAMA Sho (NIPPO – VINI FANTINI – FAIZANE) 0:01:52,058
152 FORTIN Filippo (COFIDIS) 0:01:52,694
153 VINHAS Rui (W52 / FC PORTO) 0:01:54,193
154 SANZ UNZUE Enrique (EUSKADI BASQUE COUNTRY – MURIAS) 0:01:54,639
155 SUREDA MOREY Jaume (BURGOS – BH) 0:01:55,662
156 AZURMENDI SAGASTIBELTZA Ibai (EQUIPO EUSKADI) 0:01:57,094
157 CIMOLAI Davide (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:02:00,138
158 DE VYLDER Lindsay (SPORT VLAANDEREN – BALOISE) 0:02:01,239
159 ALONSO FLORES Mikel (EQUIPO EUSKADI) 0:02:04,205
160 ANDEMESKEL Awet (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:02:06,317
161 GROENEWEGEN Dylan (TEAM JUMBO – VISMA) 0:02:07,360
162 MARTIN SANZ Gotzon (EQUIPO EUSKADI) 0:02:12,102
163 VAN WINDEN Dennis (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:02:17,537
164 DE TIER Floris (TEAM JUMBO – VISMA) 0:02:24,427
165 MADRAZO RUIZ Angel (BURGOS – BH) 0:02:32,774
166 ENGER Sondre Holst (ISRAEL CYCLING ACADEMY) 0:02:36,040
167 PEÑALVER ANIORTE Manuel (BURGOS – BH) 0:02:50,712