Foto: @gettysport

Marcel Kittel (Katusha – Alpecin) wygrał po finiszu z dużej grupy ostatni z klasyków Challenge Mallorca.

Ostatnim wyścigiem z cyklu klasyków na Majorce było Trofeo Palma. Mimo, że 34 kilometry przed metą na kolarzy czekał podjazd Coll sa Creu (6,4 km długości; średnie nachylenie 3,8 %) to raczej można się było dziś spodziewać walki sprinterów. Łącznie do pokonania było prawie 160 kilometrów.

W ucieczkę zabrali się: Aaron Verwilst (Sport Vlaanderen – Baloise), Rob Britton (Rally UHC Cycling), Danilo Celano (Amore & Vita – Prodir) i Mark Downey (EvoPro Racing).

Peleton cały czas kontrolował sytuację i starał się, aby ucieczka nie wypracowała sobie zbyt dużej przewagi. Jeszcze przed Coll sa Creu czwórka została doścignięta i wyścig rozpoczął się na nowo.

Podjazd niewiele zmienił i na 29 kilometrów przed metą na czele mieliśmy cały peleton. Taka sytuacja znamionowała, że w miejscowości Palma do głosu dojdą sprinterzy.

15 kilometrów przed metą na atak zdecydowali się: Lars Boom (Roompot – Charles), Justin Wolf (Bike Aid) i Peio Goikoetxea (Fundación Euskadi). Trójka szybko wypracowała sobie 30 sekund przewagi, ale duża grupa nie dawała za wygraną. Pięć kilometrów przed metą ekipy sprinterskie traciły tylko 13 sekund do prowadzącej trójki.

Zgodnie z oczekiwaniami o zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Najszybszy okazał się Marcel Kittel (Katusha – Alpecin), który ma za sobą bardzo nieudany poprzedni sezon. Drugi był Timothy Dupont (Wanty – Groupe Gobert), a trzeci Hugo Hofstetter (Cofidis Solutions Crédits).

Wyniki:

1 Marcel Kittel (GER) Team Katusha – Alpecin 3:45:23
2 Timothy Dupont (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
3 Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
4 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
5 André Greipel (GER) Team Arkea – Samsic 0:00:00
6 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:00
7 Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita – Prodir 0:00:00
8 John Degenkolb (GER) Trek – Segafredo 0:00:00
9 Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
10 José Rojas (Esp) Movistar Team 0:00:00
11 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 0:00:00
12 Enrique Sanz Unzue (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
13 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 0:00:00
14 Jasper De Buyst (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
15 Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
16 Mikel Alonso Flores (Esp) Equipo Euskadi 0:00:00
17 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:00
18 Robert-Jon McCarthy (Irl) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:00:00
19 Jose Daniel Viejo Redondo (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
20 Jon Aberasturi Izaga (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
21 Lucas Carstensen (GER) Bike Aid 0:00:00
22 Jürgen Roelandts (Bel) Movistar Team 0:00:00
23 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:00:00
24 Eugenio Alafaci (Ita) EvoPro Racing 0:00:00
25 Kenneth Van Rooy (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
26 Michaël Van Staeyen (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
27 Oscar Pelegri Ferrandis (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:00:00
28 Daire Feeley (Irl) EvoPro Racing 0:00:00
29 John Murphy (USA) Rally – UHC Cycling 0:00:00
30 Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
31 Joan Marti Bennassar Rossello (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:00:00
32 Sean De Bie (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
33 Seid Lizde (Bih) EvoPro Racing 0:00:00
34 Emmanuel Morin (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
35 Pier Andre Cote (Can) Rally – UHC Cycling 0:00:00
36 Mark Downey (Irl) EvoPro Racing 0:00:00
37 Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
38 Xavier Cañellas Sanchez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
39 Boy Van Poppel (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
40 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:00
41 Marco Mathis (GER) Cofidis Solutions Crédits 0:00:00
42 Alan Banaszek (Pol) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:00
43 Senne Leysen (Bel) Roompot – Charles 0:00:00
44 Gotzon Martin Sanz (Esp) Equipo Euskadi 0:00:00
45 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
46 Luis Guillermo Mas Bonet (Esp) Movistar Team 0:00:00
47 Gotzon Udondo Santamaria (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
48 Jan-André Freuler (SUI) Amore & Vita – Prodir 0:00:00
49 Alex Colman (Bel) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:00:00
50 Maris Bogdanovics (Lat) Interpro Cycling Academy 0:00:00
51 Jesper Asselman (Ned) Roompot – Charles 0:00:00
52 Fernando Barcelo Aragon (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:00
53 Matteo Moschetti (Ita) Trek – Segafredo 0:00:00
54 Clément Russo (Fra) Team Arkea – Samsic 0:00:00
55 Alex Paton (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:00:00
56 Jean-Pierre Drucker (Lux) Bora – Hansgrohe 0:00:00
57 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:00:00
58 Per Christian Münstermann (GER) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:00:00
59 Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Esp) Equipo Euskadi 0:00:00
60 Rafal Majka (Pol) Bora – Hansgrohe 0:00:00
61 Frederik Backaert (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:00
62 Jon Knolle (GER) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:00:00
63 Cormac McGeough (Irl) EvoPro Racing 0:00:00
64 Jacob Hennessy (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:00:00
65 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:00
66 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:00:00
67 Sander Armée (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
68 Aleksejs Saramotins (Lat) Interpro Cycling Academy 0:00:00
69 Rick Zabel (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
70 Tyler Magner (USA) Rally – UHC Cycling 0:00:00
71 Romain Le Roux (Fra) Team Arkea – Samsic 0:00:00
72 Joann Leinau (GER) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:00:11
73 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot – Charles 0:00:11
74 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:00:11
75 Samuel Ponce Alvarez (And) Interpro Cycling Academy 0:00:11
76 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Esp) Equipo Euskadi 0:00:11
77 Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:00:11
78 Ludwig De Winter (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:11
79 Andreas Schillinger (GER) Bora – Hansgrohe 0:00:11
80 Brian Van Goethem (Ned) Lotto – Soudal 0:00:11
81 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:11
82 Alexander Cataford (Can) Israel Cycling Academy 0:00:11
83 Jenthe Biermans (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:11
84 Benoît Jarrier (Fra) Team Arkea – Samsic 0:00:11
85 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:00:11
86 Damien Touzé (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:11
87 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid 0:00:11
88 Florian Hudry (Fra) Interpro Cycling Academy 0:00:11
89 Louis Leinau (GER) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:00:11
90 Justin Wolf (GER) Bike Aid 0:00:11
91 Gonzalo Serrano Rodriguez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:11
92 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:11
93 Cesare Benedetti (Ita) Bora – Hansgrohe 0:00:11
94 Lars Boom (Ned) Roompot – Charles 0:00:11
95 Sebastian Mora Vedri (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:11
96 Enrico Battaglin (Ita) Team Katusha – Alpecin 0:00:11
97 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:11
98 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:00:11
99 Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy 0:00:23
100 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:00:25
101 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:00:25
102 Rui Filipe Alves Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:00:25
103 Frederik Frison (Bel) Lotto – Soudal 0:00:25
104 David Gonzalez Lopez (Esp) Caja Rural – Seguros RGA 0:00:29
105 Pim Ligthart (Ned) Direct Energie 0:00:35
106 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:00:42
107 Toms Skujins (Lat) Trek – Segafredo 0:00:46
108 Matthew Bostock (GBr) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:00:48
109 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:48
110 Gianluca Brambilla (Ita) Trek – Segafredo 0:01:00
111 Robert Britton (Can) Rally – UHC Cycling 0:01:10
112 Peio Goikoetxea Goiogana (Esp) Equipo Euskadi 0:01:13
113 Pau Llaneras Casas (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:01:13
114 Markel Irizar Aramburu (Esp) Trek – Segafredo 0:01:13
115 Mario Gonzalez Salas (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:01:13
116 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:01:13
117 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:01:13
118 Antonio Pedrero (Esp) Movistar Team 0:01:13
119 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 0:01:13
120 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 0:01:13
121 Hector Saez Benito (Esp) Euskadi Basque Country – Murias 0:01:13
122 Nicolas Edet (Fra) Cofidis Solutions Crédits 0:01:13
123 Ian Boswell (USA) Team Katusha – Alpecin 0:01:13
124 Evan Huffman (USA) Rally – UHC Cycling 0:01:13
125 Nicola Conci (Ita) Trek – Segafredo 0:01:13
126 Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:01:51
127 Adam De Vos (Can) Rally – UHC Cycling 0:02:09
128 Simon Sellier (Fra) Direct Energie 0:04:18
129 Thibault Guernalec (Fra) Team Arkea – Samsic 0:04:18
130 Lawrence Naesen (Bel) Lotto – Soudal 0:04:53
131 Albert Torres Barcelo (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:05:03
132 Iltjan Nika (Alb) Amore & Vita – Prodir 0:06:48
133 Eugert Zhupa (Alb) EvoPro Racing 0:06:48
134 Daniel Bichlmann (GER) Bike Aid 0:06:48
135 Unai Iribar Jauregi (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:06:48
136 Jokin Aranburu Arruti (Esp) Equipo Euskadi 0:06:48
137 Felix Intra (GER) Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 0:06:48
138 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi 0:06:48
139 Marc Buades Ferriol (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:06:48
140 Robert Wagner (GER) Team Arkea – Samsic 0:06:48
141 Alfdan De Decker (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:06:48
142 Stijn De Bock (Bel) Canyon DHB p/b Bloor Homes 0:06:48
143 Dominic Mestre (Por) EvoPro Racing 0:09:08
144 David Casanovas Alegri (Esp) Interpro Cycling Academy 0:09:08
145 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:08
146 Julio Alberto Amores Palacios (Esp) Nationalmannschaft Spanien 0:09:08