Foto: BORA - hansgrohe / Bettinihoto

Emanuel Buchmann (BORA – hansgrohe) był najszybszy na trasie drugiego z tegorocznych klasyków na Majorce.

Trofeo Andratx – Lloseta miało liczyć 168 kilometrów, ale organizatorzy byli zmuszeni zmienić trasę. Powodem było osuwisko na drodze.

Kolarze po najcięższym wzniesieniu Coll de Puig Maior (14,4 km długości, średnie nachylenie 6,0 %) zostali poprowadzeni na wschód i wrócili na pierwotną trasę na 10 kilometrów przed metą.

We wczesną ucieczkę zabrał się ubiegłoroczny triumfator tego wyścigu Toms Skujiņš (Trek – Segafredo). Wraz z Łotyszem na czele kręcili: Nicolas Edet (Cofidis, Solutions Crédits), Sergio Samitier (Euskadi – Murias) i Simone Petilli (UAE-Team Emirates). Uzyskali oni maksymalnie cztery minuty przewagi.

Ekipy faworytów zabrały się do wytężonej pracy na 100 kilometrów przed metą. Na szczycie Coll de Puig Maior jako pierwszy zameldował się Skujiņš i to kolarz Trek – Segafredo zdobył koszulkę dla najlepszego górala dzisiejszej rywalizacji.

50 kilometrów przed metą ucieczka miała tylko 30 sekund przewagi nad grupką około 50 kolarzy. Peleton naciskał coraz mocniej i harcownicy musieli odpuścić już 26 kilometrów dalej.

Po chwili wytchnienia na samotny atak zdecydował się Emanuel Buchmann (BORA – hansgrohe). Niemiec dzięki mocnej pracy na 15 kilometrów przed metą miał ponad 30 sekund przewagi. Wtedy z dużej grupy skontrowali Daniel Martin (UAE Team Emirates) i José Herrada (Cofidis, Solutions Crédits), ale ich akcja szybko została zneutralizowana.

Siedem kilometrów przed metą w pogoń za Niemcem pognali: Jürgen Roelandts (Movistar), Tim Wellens (Lotto Soudal), Gianluca Brambilla (Trek – Segafredo), Jesús Herrada (Cofidis, Solutions Crédits), Warren Barguil (Arkéa Samsic) i Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert).

Buchmann nie dał się już doścignąć i niezagrożony przejechał linię mety jako pierwszy. Kolejne miejsca zajęli Tim Wellens (Lotto Soudal) i Bauke Mollema (Trek – Segafredo).

Wyniki:

Pozycja Kolarz Ekipa Czas
1 Emanuel Buchmann  Bora – Hansgrohe 4h 39′ 03″
2 Tim Wellens  Lotto – Soudal 16″
3 Bauke Mollema  Trek – Segafredo 19″
4 Pieter Weening  Roompot – Charles 21″
5 Jesus Herrada Lopez  Cofidis, Solutions Credits 35″
6 Gianluca Brambilla  Trek – Segafredo 35″
7 Guillaume Martin  Wanty – Groupe Gobert 37″
8 Jurgen Roelandts  Movistar Team 41″
9 Warren Barguil  Team Arkéa – Samsic 45″
10 Alejandro Valverde  Movistar Team 51″
11 Bjorg Lambrecht  Lotto – Soudal 51″
12 Sergio Higuita  Equipo Euskadi 51″
13 Daniel Martin  UAE Team Emirates 56″
14 Patrick Konrad  Bora – Hansgrohe 1′ 14″
15 Michael Gogl  Trek – Segafredo 1′ 14″
16 Nick Van der Lijke  Roompot – Charles 1′ 14″
17 Sondre Holst Enger  Israel Cycling Academy 1′ 14″
18 Xandro Meurisse  Wanty – Groupe Gobert 1′ 16″
19 Steff Cras  Team Katusha – Alpecin 1′ 16″
20 Simone Petilli  UAE Team Emirates 1′ 16″
21 Sander Armee  Lotto – Soudal 1′ 16″
22 Nicolas Edet  Cofidis, Solutions Credits 1′ 16″
23 Edward Ravasi  UAE Team Emirates 1′ 16″
24 Jose Herrada Lopez  Cofidis, Solutions Credits 1′ 22″
25 Rafał Majka  Bora – Hansgrohe 1′ 22″
26 Jonathan Lastra  Caja Rural – Seguros RGA 1′ 22″
27 Aaron Van Poucke  Sport Vlaanderen – Baloise 1′ 22″
28 Luis Angel Mate  Cofidis, Solutions Credits 1′ 26″
29 Jesper Hansen  Cofidis, Solutions Credits 1′ 26″
30 Sergio Samitier  Euskadi Basque Country – Murias 1′ 26″
31 Rubén Plaza  Israel Cycling Academy 1′ 30″
32 Toms Skujins  Trek – Segafredo 1′ 32″
33 Ian Boswell  Team Katusha – Alpecin 1′ 38″
34 Alexander Cataford  Israel Cycling Academy 1′ 54″
35 Nelson Oliveira  Movistar Team 5′ 43″
36 Daniel Pearson  Canyon DHB 10′ 58″
37 David González López  Caja Rural – Seguros RGA 10′ 58″
38 Antonio Molina  Caja Rural – Seguros RGA 10′ 58″
39 Adne Van Engelen  Bike Aid 10′ 58″
40 Ibai Azurmendi  Equipo Euskadi 10′ 58″
41 Lawrence Naesen  Lotto – Soudal 10′ 58″
42 Cesare Benedetti  Bora – Hansgrohe 10′ 58″
43 Alvaro Cuadros  Caja Rural – Seguros RGA 10′ 58″
44 Gotzon Martin Sanz  Equipo Euskadi 10′ 58″
45 Frederik Frison  Lotto – Soudal 10′ 58″
46 Antonio Jesus Soto Guirao  Equipo Euskadi 10′ 58″
47 Maxime Monfort  Lotto – Soudal 10′ 58″
48 Enrico Battaglin  Team Katusha – Alpecin 10′ 58″
49 Alexander Kristoff  UAE Team Emirates 10′ 58″
50 Fabio Felline  Trek – Segafredo 10′ 58″
51 Carlos Verona  Movistar Team 10′ 58″
52 Fernando Barcelo Aragon  Euskadi Basque Country – Murias 10′ 58″
53 Romain Sicard  Direct Energie 10′ 58″
54 Emmanuel Morin  Cofidis, Solutions Credits 15′ 32″
55 Emiel Planckaert  Sport Vlaanderen – Baloise 15′ 32″
56 Adam De Vos  Rally UHC Cycling 15′ 32″
57 Mathias Van Gompel  Sport Vlaanderen – Baloise 15′ 32″
58 Kenneth Van Rooy  Sport Vlaanderen – Baloise 15′ 32″
59 Daire Feeley  Evopro Racing 15′ 32″
60 Damien Touze  Cofidis, Solutions Credits 15′ 32″
61 Justin Timmermans  Roompot – Charles 15′ 35″
62 Thomas Boudat  Direct Energie 15′ 35″
63 Awet Gebremedhin  Israel Cycling Academy 15′ 35″
64 Benoit Jarrier  Team Arkéa – Samsic 15′ 35″
65 Andrea Pasqualon  Wanty – Groupe Gobert 15′ 35″
66 Guy Niv  Israel Cycling Academy 15′ 35″
67 Oscar Rodriguez  Euskadi Basque Country – Murias 15′ 35″
68 Ryan Anderson  Rally UHC Cycling 15′ 35″
69 Alexandr Riabushenko  UAE Team Emirates 15′ 35″
70 Hector Saez Benito  Euskadi Basque Country – Murias 15′ 35″
71 Unai Cuadrado Ruiz de Gauna  Equipo Euskadi 15′ 35″
72 John Degenkolb  Trek – Segafredo 15′ 35″
73 Pavel Kochetkov  Team Katusha – Alpecin 15′ 35″
74 Marco Marcato  UAE Team Emirates 15′ 35″
75 Amaël Moinard  Team Arkéa – Samsic 15′ 35″
76 Peio Goikoetxea Goiogana  Equipo Euskadi 20′ 10″
77 Óscar Pelegrí  Vito – Feirense – PNB 20′ 10″
78 Timothy Dupont  Wanty – Groupe Gobert 20′ 10″
79 Julio Alberto Amores  Electro Hiper Europa-Ristrasol 20′ 10″
80 Jenthe Biermans  Team Katusha – Alpecin 20′ 10″
81 Andreas Schillinger  Bora – Hansgrohe 20′ 10″
82 Thimo Willems  Sport Vlaanderen – Baloise 20′ 10″
83 Dennis Van Winden  Israel Cycling Academy 20′ 10″
84 Wesley Kreder  Wanty – Groupe Gobert 20′ 10″
85 Kristijan Durasek  UAE Team Emirates 20′ 10″
86 Hernan Aguirre  Interpro Cycling Academy 20′ 10″
87 Marco Minnaard  Wanty – Groupe Gobert 20′ 10″
88 Juan Antonio Lopez-Cozar  Euskadi Basque Country – Murias 20′ 10″
89 Robert-Jon McCarthy  Canyon DHB 20′ 14″
90 Peter Kennaugh  Bora – Hansgrohe 20′ 21″
91 Adrien Guillonnet  Interpro Cycling Academy 24′ 01″
92 Sebastian Mora Vedri  Caja Rural – Seguros RGA 24′ 01″
93 Albert Torres Barcelo 24′ 01″
94 Willie Smit  Team Katusha – Alpecin 24′ 01″
95 Senne Leysen  Roompot – Charles 24′ 01″
96 Johannes Hodapp  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany 24′ 01″
97 Unai Iribar Jauregui  Laboral Kutxa 24′ 01″
98 Diego Lopez Fuentes  Equipo Euskadi 24′ 01″
99 Fabien Grellier  Direct Energie 24′ 01″
100 Jempy Drucker  Bora – Hansgrohe 24′ 01″
101 Gotzon Udondo Santamaría  Euskadi Basque Country – Murias 24′ 05″
102 Christophe Noppe  Sport Vlaanderen – Baloise 24′ 05″
DNF Marco Bernardinetti  Amore & Vita – Prodir
DNF Danilo Celano  Amore & Vita – Prodir
DNF Pierpaolo Ficara  Amore & Vita – Prodir
DNF Jan-André Freuler  Amore & Vita – Prodir
DNF Viesturs Luksevics  Amore & Vita – Prodir
DNF Maxence Moncassin  Amore & Vita – Prodir
DNF Iltjan Nikaj  Amore & Vita – Prodir
DNF Daniel Bichlmann  Bike Aid
DNF Lucas Carstensen  Bike Aid
DNF Aaron Grosser  Bike Aid
DNF Peter Koning  Bike Aid
DNF Timo Schäfer  Bike Aid
DNF Justin Wolf  Bike Aid
DNF Alan Banaszek  Caja Rural – Seguros RGA
DNF Mauricio Moreira  Caja Rural – Seguros RGA
DNF Matthew Bostock  Canyon DHB
DNF Alex Paton  Canyon DHB
DNF Max Stedman  Canyon DHB
DNF Thomas Stewart  Canyon DHB
DNF Jacob Vaughan  Canyon DHB
DNF Bryan Nauleau  Direct Energie
DNF Perrig Quemeneur  Direct Energie
DNF Simon Sellier  Direct Energie
DNF Angelo Tulik  Direct Energie
DNF Jose Daniel Viejo  Euskadi Basque Country – Murias
DNF Eugenio Alafaci  Evopro Racing
DNF Mark Downey  Evopro Racing
DNF Aaron Kearney  Evopro Racing
DNF Cormac McGeough  Evopro Racing
DNF Dominic Pereira Mestre  Evopro Racing
DNF Eugert Zhupa  Evopro Racing
DNF Maris Bogdanovics  Interpro Cycling Academy
DNF David Casanovas Alegri  Interpro Cycling Academy
DNF Florian Hudry  Interpro Cycling Academy
DNF Aleksejs Saramotins  Interpro Cycling Academy
DNF Pablo Torres Muino  Interpro Cycling Academy
DNF Guillaume Boivin  Israel Cycling Academy
DNF Harm Vanhoucke  Lotto – Soudal
DNF Daniele Bennati  Movistar Team
DNF Imanol Erviti  Movistar Team
DNF Antonio Pedrero  Movistar Team
DNF Joan Marti Bennassar  Polartec-Kometa U23
DNF Pier-Andre Cote  Rally UHC Cycling
DNF Evan Huffman  Rally UHC Cycling
DNF Ty Magner  Rally UHC Cycling
DNF Gavin Mannion  Rally UHC Cycling
DNF John Murphy  Rally UHC Cycling
DNF Jesper Asselman  Roompot – Charles
DNF Lars Boom  Roompot – Charles
DNF Elmar Reinders  Roompot – Charles
DNF Sasha Weemaes  Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Thibault Guernalec  Team Arkéa – Samsic
DNF Romain Le Roux  Team Arkéa – Samsic
DNF Clément Russo  Team Arkéa – Samsic
DNF Robert Wagner  Team Arkéa – Samsic
DNF Harry Tanfield  Team Katusha – Alpecin
DNF Felix Intra  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Jan Knolle  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Lars Kulbe  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Joann Leinau  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Louis Leinau  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Per Münstermann  Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
DNF Marc Buades Ferriol  Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Joan Albert Riera  Telcom-Ederlan-Osés Const
DNF Niklas Eg  Trek – Segafredo
DNF Frederik Backaert  Wanty – Groupe Gobert