Foto: La Tropicale Amissa Bongo

Ostatni etap wyścigu w Gabonie wygrał Lorrenzo Manzin (Vital Concept – B&B Hotels). W całym wyścigu triumfował Niccolò Bonifazio (Direct Energie).

Siódmy, a zarazem ostatni etap La Tropicale Amissa Bongo liczył 140 kilometrów i prowadził z Nkok do Libreville. Na rundach w Libreville był krótki podjazd, ale nie powinien on przeszkodzić specjalistom od sprintów.

Ostatnią ucieczkę w wyścigu utworzyli: Alessandro Bisolti (Androni Giocattoli – Sidermec), Lahcen Sabbehi (Maroko) i Abderrahmane Mansouri (Algieria). Trójka uzyskała maksymalnie trzy minuty przewagi.

15 kilometrów przed metą z ucieczki odpadł Mansouri, ale dwójka miała tylko 40 sekund przewagi nad peletonem. Ekipy sprinterskie dopięły swego pięć kilometrów dalej.

Na finiszu najszybszy okazał się Lorrenzo Manzin (Vital Concept – B&B Hotels). Drugi był André Greipel (Arkéa Samsic), a trzeci Youcef Reguigui (Algieria).

Klasyfikację generalną wygrał Bonifazio, tuż za nim uplasował się Manzin, a trzeci był Greipel.

Wyniki ostatniego etapu (TOP 10):

1 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 3:06:01
2 André Greipel (GER) Team Arkea – Samsic 0:00:00
3 Youcef Reguigui (Alg) Nationalmannschaft Algerien 0:00:00
4 Biniam Girmay Hailu (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:00
5 Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:00:00
6 Henok Mulueberhan (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:00
7 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie 0:00:00
8 Rohan Du Plooy (RSA) ProTouch Sports 0:00:00
9 Bonaventure Uwizeyimana (Rwa) Nationalmannschaft Ruanda 0:00:00
10 Isiaka Cisse (CIv) Nationalmannschaft Elfenbeinküste 0:00:00

Końcowa klasyfikacja generalna (TOP 10):

1 Niccolò Bonifazio (Ita) Direct Energie 20:39:25
2 Lorrenzo Manzin (Fra) Vital Concept – B&B Hotels 0:00:06
3 André Greipel (GER) Team Arkea – Samsic 0:00:14
4 Youcef Reguigui (Alg) Nationalmannschaft Algerien 0:00:17
5 Sirak Tesfom (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:26
6 Metkel Eyob (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:28
7 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli – Sidermec 0:00:32
8 Didier Munyaneza (Rwa) Nationalmannschaft Ruanda 0:00:33
9 Daniel Teklehaimanot (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:34
10 Henok Mulueberhan (Eri) Nationalmannschaft Eritrea 0:00:37