fot. Movistar Team

Drużyna Movistar kończy z taktyką jazdy na trzech liderów, ale będzie ścigała się z dwoma chronionymi kolarzami w wielkich tourach. Tym samym potwierdzono, że mistrz świata Alejandro Valverde nie wystartuje w przyszłorocznym Tour de France. Celem składu Eusebio Unzue w sezonie 2019 jest zwycięstwo w wielkim tourze. 

Przypomnijmy, że w minionym sezonie drużyna Movistar przystąpiła do Tour de France z trzema liderami – Nairo Quintaną, Mikelem Landą i Alejandro Valverde. Żaden z nich nie stanął na podium klasyfikacji generalnej, a najlepszą lokatę osiągnął Landa, który był siódmy.

W 2019 roku w Giro d’Italia wystartują Alejandro Valverde i Mikel Landa, w Tourze Nairo Quintana i Mikel Landa, zaś w hiszpańskiej Vuelcie Alejandro Valverde i Nairo Quintana.

Naszym celem jest wygrać wielki tour. W poprzednim sezonie Nairo Quintana i Mikel Landa nie spełnili naszych oczekiwań, ale to wszystko zostanie zmienione

– powiedział Unzue hiszpańskiej agencji prasowej EFE podczas prezentacji Movistaru w Madrycie.

Najwyższą lokatę w wielkim tourze dla składu Eusebio Unzue wywalczył w tym roku Richard Carapaz, który był czwarty w Giro, okraszając ten dobry wynik etapowym zwycięstwem w Montevergine di Mercogliano.

Bardzo dobrze we Vuelcie zaprezentował się również Valverde, który przedostatniego dnia wyścigu, a de facto ostatniego dnia rywalizacji o czerwoną koszulkę, spadł z drugiego na piąte miejsce w ogólnym zestawieniu. Ponadto zwyciężył na dwóch etapach.

Landa nie może doczekać się powrotu na szczęśliwy dla niego wyścig Giro d’Italia, gdzie zanotował jak dotychczas jedyne miejsce na podium w klasyfikacji generalnej wielkiego touru – miało to miejsce w 2015 roku.

Mam tylko nadzieję, że będą zdrowy, a jeśli tak będzie, to cała reszta przyjdzie naturalnie

– powiedział Landa.

Z kolei sezon 2018 był dla Nairo Quintany pierwszym od 2012 roku, kiedy to nie stanął na podium żadnego wielkiego touru.

Moje ambicje pozostają niezmienne. Chcę spełnić cel, o którym powiedział Eusebio Unzue

– dodał Kolumbijczyk.

Nadchodzący rok będzie dla drużyny Movistar czterdziestym (!) w peletonie. Jej historia zaczęła się bowiem w 1980 roku pod nazwą Reynolds.