fot. ASO

Peter Sagan (BORA-hansgrohe) wygrał pokazowy wyścig po Tour de France – Shanghai Criterium. Zwycięzca klasyfikacji punktowej w Tour de France 2018 wyprzedził na finiszu Gerainta Thomasa (Team Sky), zwycięzcę ogólnego zestawienia, i mistrza Europy Matteo Trentina (Mitchelton-Scott). 

Co prawda, jak to bywa w tego typu imprezach, Peter Sagan wystartował w zielonej koszulce, którą zdobył w Wielkiej Pętli, ale klasyfikację punktową w kryterium w Szanghaju wygrał Marcel Kittel (Katusha-Alpecin). Zestawienie młodzieżowe, tak samo jak w lipcu, padło łupem Pierre’a Latoura (AG2R), zaś drużynowe ekipy Mitchelton-Scott.

Rywalizacja w kryterium przebiegała dynamicznie, na co wpływ miała między innymi możliwość zdobywania punktów co cztery okrążenia.

Po starcie odjechało sześciu kolarzy, w tym Romain Bardet i Daniel Oss, ale już na piątym okrążeniu zostali doścignięci. Następnie akcji ofensywnej raz jeszcze spróbował Bardet, ale jedyną nagrodą za ten trud jest dla wicemistrza świata wyróżnienie dla najbardziej walecznego kolarza.

10 kilometrów przed metą od peletonu odjechali Thomas, Sagan, Trentin i Latour, ale Francuz z AG2R “zgubił się” dwa okrążenia przed końcem, po mocniejszym pociągnięciu “G”.

Finałowy sprint jako pierwszy rozpoczął Peter Sagan, z łatwością uzyskał przewagę i mógł cieszyć się ze zwycięstwa z przymrużeniem oka.