UCI

Wczoraj, w godzinach południowych, miał miejsce pierwszy kongres UCI pod przewodnictwem Davida Lappartient. Na nim przedstawiono założenia programu Agenda 2022, który będzie przewodnim projektem francuskiego szefa Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

Pierwszą informacją podaną przez UCI na piątkowym kongresie było dołączenie do Unii czterech nowych federacji kolarskich. Od teraz do światowego związku należeć będą też takie kraje jak Czad, Republika Zielonego Przylądka, Wyspy Cooka i Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Później przyszedł czas na prezentację programu Agenda 2022, będącego spisem wszystkich celów Davida Lappartient i jego współpracowników. W nim możemy przeczytać, iż UCI ma w planach zdecydowane zawężenie współpracy z kontynentalnymi federacjami, w celu pomocy m.in. w rozwoju młodzieży. W szczególności ma to pomóc mniej zamożnym rejonom świata, gdzie brakuje pieniędzy na budowę odpowiednich baz czy nawet kupno sprzętu.

UCI ma też zamiar poprawić skuteczność walki z dopingiem. By tego dokonać, nawiązano współpracę z profesorem Xavierem Bigardem, który jest m.in. lobbystą automatycznego karania zawodników złapanych na stosowaniu tramadolu czy kortykosteroidów. Co ważne, wzmożone mają zostać też prace zwalczające doping mechaniczny. Do tego mają zostać wykorzystane specjalne maszyny z nowoczesnymi promieniami Roentgena.

Warto wspomnieć, iż przyszłoroczny budżet UCI wynosił będzie 47 milionów franków szwajcarskich.

Co chyba najważniejsze, wprowadzono też istotne zmiany jeśli chodzi o same wyścigi, nie tylko szosowe. Jak informowaliśmy kilka dni temu, w kobiecym peletonie zawodowym wprowadzono płacę minimalną. Jednocześnie potwierdzono, iż w najbliższych latach, podczas mistrzostw świata rozgrywana będzie drużynowa sztafeta mieszana. Już w Yorkshire w czasówce wystartuje trójka mężczyzn i trójka kobiet. Oba “podzespoły” zmienią się po przejechaniu jednego okrążenia.

Co więcej, zaprezentowano też listę najbliższych mistrzostw świata w różnych kolarskich dyscyplinach. Oto ona.

Kolarstwo szosowe:
2020 – kantony Vaud i Valais (Szwajcaria)
2021 – Flandria (Belgia)
2024 – niemieckojęzyczna część Szwajcarii
2025 – Afryka – kraj jeszcze nieznany

Kolarstwo torowe:
2021 – Achgabat (Turkmenistan)

Kolarstwo górskie:
2021 – Val di Sole (Włochy)
2022 – Les Gets (Francja)
2024 – Vallnord Pal Arinsal (Andora)

BMX:
2021 – Papendal (Holandia)

Cyclo-cross Mastersów:
2019 i 2020 – Mol (Belgia)

MTB Masters:
2020 i 2021 – Pra-Loup (Francja)

Gran Fondo:
2021 – Banja Luka (Bośna i Hercegowina)

Four-cross:
2019, 2020 i 2021 – Val di Sole (Włochy)

Co więcej, potwierdzono też dodanie Madisona do programu Igrzysk Olimpijskich.