Nicolas Edet (Cofidis) wygrał trzeci etap i został nowym liderem Tour du Limousin. 

Przedostatni etap francuskiego wyścigu był zarazem najdłuższym w tej edycji. Na dystansie ponad 190 kilometrów z Egletons do Uzerche na kolarzy czekały trzy górskie premie i trzy lotne finisze.

 

Pierwszą lotną premię wygrał Marco Canola (Bardiani – CSF), który tym samym został wirtualnym liderem wyścigu. Dopiero po tej premii uformował się odjazd w składzie: Alexandre Geniez (AG2R La Mondiale), Lawrence Warbasse (Aqua Blue Sport), Justin Oien (Caja Rural-Seguros RGA), Romain Combaud (Delko Marseille-Provence KTM), Paul Ourselin (Direct Energie), Martijn Budding (Roompot-Nederlandse Loterij), Florian Vachon (Fortuneo-Samsic) oraz Jérémy Cabot (Roubaix-Lille Métropole).

Do tej ósemki po krótkiej pogoni dołączyli Tanguy Turgis (Vital Concept Cycling) i Emmanuel Morin (Cofidis). Ich przewaga w pewnym momencie wynosiła nawet cztery minuty, ale peleton starał się kontrolować ten odjazd.

Kolejne hopki powodowały, że co rusz czołowa grupka się dzieliła. 10 kilometrów przed metą goniące grupy zjechały się i na czele mieliśmy cały peleton. Taki układ nie trwał jednak długo, ponieważ kolarze decydowali się na kolejne ataki.

Piękną akcję zapoczątkowali Fabien Grellier (Direct Energie) i Davide Ballerini (Androni-Sidermec-Bottecchia). Dwójka wjechała na ostatni kilometr, ale za nimi kręcili kolejni zawodnicy. Na ostatnich metrach z koła wyszedł im Nicolas Edet (Cofidis), który mógł się cieszyć ze zwycięstwa. Francuz dodatkowo został także nowym liderem wyścigu.

Drugi na kresce był Ballerini, a trzeci Grellier.

Wyniki trzeciego etapu:

1 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Credits FRA les 190,1 km en 4h45’58” (moy. 39,886 km/h) (b : 11”)
2 * BALLERINI Davide Androni Giocattoli – Sidermec ITA (b : 6”)
3 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA (b : 4”)
4 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA (b : 1”)
5 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA
6 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL
7 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence Ktm FRA 07” (b : 6”)
8 * COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA 15”
9 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec ITA 17” (b : 2”)
10 * GESBERT Elie Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
11 ROUX Anthony Groupama – Fdj FRA ‘
12 * MEIJERS Jeroen Roompot – Nederlandse Loterij NED ‘
13 PRADES REVERTER Eduard Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘
14 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo Caja Rural – Seguros Rga ESP ‘
15 SIMON Julien Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
16 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA ‘
17 * ROTA Lorenzo Bardiani Csf ITA ‘
18 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 FRA ‘
19 * MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club FRA ‘
20 CANOLA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa O ITA ‘ (b : 3”)
21 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij NED ‘
22 KREDER Michel Aqua Blue Sport NED ‘
23 GATE Aaron Aqua Blue Sport NZL ‘
24 ROVNY Ivan Gazprom – Rusvelo RUS ‘
25 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED ‘
26 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA ‘
27 ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport NZL ‘
28 * THOMAS Benjamin Groupama – Fdj FRA ‘
29 RIESEBEEK Oscar Roompot – Nederlandse Loterij NED ‘
30 * FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo Wilier Triestina – Selle Italia COL ‘
31 SENNI Manuel Bardiani Csf ITA ‘
32 * AMEZQUETA MORENO Julen Caja Rural – Seguros Rga ESP ‘
33 LEVEAU Jeremy Delko Marseille Provence Ktm FRA ‘
34 TRUSOV Nikolay Gazprom – Rusvelo RUS ‘
35 CORNU Jeremy Direct Energie FRA ‘
36 OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert FRA ‘
37 * BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Muri FRA ‘
38 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 FRA ‘
39 GAUTIER Cyril Ag2r La Mondiale FRA ‘
40 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU ‘
41 * DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert FRA ‘
42 GONZALEZ PRIETO Aitor Euskadi Basque Country – Muri ESP 31”
43 * ARSLANOV Ildar Gazprom – Rusvelo RUS 34”
44 * DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence Ktm FRA 39”
45 TURRIN Alex Wilier Triestina – Selle Italia ITA ‘
46 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij NED ‘
47 MADRAZO RUIZ Angel Delko Marseille Provence Ktm ESP 50”
48 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
49 SICARD Romain Direct Energie FRA ‘
50 MONTAGUTI Matteo Ag2r La Mondiale ITA 56”
51 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA 01’00”
52 MORABITO Steve Groupama – Fdj SUI ‘
53 * BRUNEL Alexys Groupama – Fdj FRA ‘
54 NAVARRO GARCIA Daniel Cofidis, Solutions Credits ESP ‘
55 WARBASSE Lawrence Aqua Blue Sport USA ‘
56 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA 01’02”
57 * DE LAAT Jasper Wanty – Groupe Gobert NED ‘
58 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club FRA ‘
59 DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale FRA ‘
60 * JOLY Thomas Roubaix Lille Metropole FRA ‘
61 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA 01’19”
62 * OURSELIN Paul Direct Energie FRA ‘ (b : 3”)
63 * TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club FRA 01’24”
64 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club FRA ‘
65 TIZZA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa O ITA 01’53”
66 * BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij NED 02’04” (b : 2”)
67 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA 02’06”
68 LE ROUX Romain Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
69 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA 02’34”
70 * LEDANOIS Kevin Team Fortuneo – Samsic FRA 03’13”
71 * PEARSON Daniel Aqua Blue Sport GBR ‘
72 * BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
73 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence Ktm LTU 03’38”
74 DENIFL Stefan Aqua Blue Sport AUT ‘
75 FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli – Sidermec ITA 03’58”
76 * FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ITA 04h49’56” ‘
77 * BAGIOLI Nicola Nippo – Vini Fantini – Europa O ITA ‘
78 DERNIES Tom Roubaix Lille Metropole BEL ‘
79 REZA Kevin Vital Concept Cycling Club FRA ‘
80 * VENDRAME Andrea Androni Giocattoli – Sidermec ITA 04’15”
81 * SAEZ BENITO Hector Euskadi Basque Country – Muri ESP 04’41”
82 * OIEN Justin Caja Rural – Seguros Rga USA ‘
83 * CARBONI Giovanni Bardiani Csf ITA 05’00”
84 * DAVY Clément Groupama – Fdj FRA 05’12”
85 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA 05’36”
86 * RYBALKIN Aleksei Gazprom – Rusvelo RUS ‘
87 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA ‘
88 * GOUAULT Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 07’38”
89 ROY Jérémy Groupama – Fdj FRA ‘
90 * RAGGIO Luca Wilier Triestina – Selle Italia ITA ‘
91 * MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
92 * CUADROS MORATA Alvaro Caja Rural – Seguros Rga ESP 08’56”
93 VAN GOETHEM Brian Roompot – Nederlandse Loterij NED 09’05”
94 ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert ITA 12’13”
95 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 FRA ‘
96 FONZI Giuseppe Wilier Triestina – Selle Italia ITA ‘
97 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
98 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 FRA ‘
99 THOMINET Camille St Michel – Auber 93 FRA ‘
100 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA ‘
101 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj FRA ‘
102 * MEYER Robin Delko Marseille Provence Ktm FRA ‘
103 * KOBERNYAK Evgeny Gazprom – Rusvelo RUS ‘
104 * LAFAY Victor Cofidis, Solutions Credits FRA ‘
105 TRONET Steven Roubaix Lille Metropole FRA ‘
106 * LIZDE Seid Androni Giocattoli – Sidermec ITA ‘
107 BALDO Nicolas St Michel – Auber 93 FRA 12’43”
108 REYES VERGARA Miguel Angel Nippo – Vini Fantini – Europa O COL 17’31”
109 * ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa O ITA ‘
110 * STERBINI Simone Bardiani Csf ITA 19’40”
111 * MARONESE Marco Bardiani Csf ITA ‘
112 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA 32’38”
113 * IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Muri ESP ‘

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 EDET Nicolas Cofidis, Solutions Credits FRA les 539,5 km en 13h45’27” (moy. 39,217 km/h)
2 CANOLA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ITA 10”
3 ROUX Anthony Groupama – Fdj FRA 12”
4 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA ‘
5 GAVAZZI Francesco Androni Giocattoli – Sidermec ITA 15”
6 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL 16”
7 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence Ktm FRA 19”
8 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA 20”
9 PRADES REVERTER Eduard Euskadi Basque Country – Murias ESP 22”
10 * GESBERT Elie Team Fortuneo – Samsic FRA 25”
11 KREDER Michel Aqua Blue Sport NED 26”
12 MAURELET Flavien St Michel – Auber 93 FRA 28”
13 * ROTA Lorenzo Bardiani Csf ITA 33”
14 GERTS Floris Roompot – Nederlandse Loterij NED 35”
15 * FLOREZ LOPEZ Miguel Eduardo Wilier Triestina – Selle Italia COL ‘
16 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 38”
17 GATE Aaron Aqua Blue Sport NZL ‘
18 OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert FRA 41”
19 ROVNY Ivan Gazprom – Rusvelo RUS 46”
20 SENNI Manuel Bardiani Csf ITA 48”
21 GONZALEZ PRIETO Aitor Euskadi Basque Country – Murias ESP 58”
22 * MEIJERS Jeroen Roompot – Nederlandse Loterij NED 01’03”
23 RIESEBEEK Oscar Roompot – Nederlandse Loterij NED 01’14”
24 GENIEZ Alexandre Ag2r La Mondiale FRA 01’30”
25 * DE ROSSI Lucas Delko Marseille Provence Ktm FRA 01’34”
26 * ARSLANOV Ildar Gazprom – Rusvelo RUS 01’35”
27 GAUTIER Cyril Ag2r La Mondiale FRA 01’55”
28 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU 01’56”
29 MORABITO Steve Groupama – Fdj SUI 02’01”
30 SIMON Julien Cofidis, Solutions Credits FRA 02’14”
31 SICARD Romain Direct Energie FRA 02’19”
32 NAVARRO GARCIA Daniel Cofidis, Solutions Credits ESP 02’46”
33 DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale FRA 02’48”
34 WARBASSE Lawrence Aqua Blue Sport USA 03’42”
35 TIZZA Marco Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ITA 03’48”
36 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA 04’35”
37 * TURGIS Tanguy Vital Concept Cycling Club FRA 04’47”
38 * VENDRAME Andrea Androni Giocattoli – Sidermec ITA 06’27”
39 * LEDANOIS Kevin Team Fortuneo – Samsic FRA 07’19”
40 PEREZ Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA 07’41”
41 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA 07’42”
42 * CARBONI Giovanni Bardiani Csf ITA 07’47”
43 LEVEAU Jeremy Delko Marseille Provence Ktm FRA 07’49”
44 CORNU Jeremy Direct Energie FRA ‘
45 * COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA 07’51”
46 * AMEZQUETA MORENO Julen Caja Rural – Seguros Rga ESP 07’56”
47 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA 08’22”
48 BIDARD François Ag2r La Mondiale FRA 08’43”
49 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA 08’58”
50 * DOUBEY Fabien Wanty – Groupe Gobert FRA 09’52”
51 * JOLY Thomas Roubaix Lille Metropole FRA ‘
52 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA 10’25”
53 * OURSELIN Paul Direct Energie FRA 10’28”
54 WEENING Pieter Roompot – Nederlandse Loterij NED 10’48”
55 MALDONADO Anthony St Michel – Auber 93 FRA 11’36”
56 * BUDDING Martijn Roompot – Nederlandse Loterij NED 12’11”
57 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA 12’15”
58 LE ROUX Romain Team Fortuneo – Samsic FRA ‘
59 * THOMAS Benjamin Groupama – Fdj FRA 12’20”
60 * PEARSON Daniel Aqua Blue Sport GBR 12’53”
61 DENIFL Stefan Aqua Blue Sport AUT 13’18”
62 * BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Murias FRA 13’45”
63 * SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo Caja Rural – Seguros Rga ESP 14’50”
64 TRUSOV Nikolay Gazprom – Rusvelo RUS 15’32”
65 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA 15’33”
66 TURRIN Alex Wilier Triestina – Selle Italia ITA ‘
67 FRAPPORTI Marco Androni Giocattoli – Sidermec ITA 15’36”
68 * BALLERINI Davide Androni Giocattoli – Sidermec ITA 16’29”
69 * BONNAMOUR Franck Team Fortuneo – Samsic FRA 17’00”
70 * DE LAAT Jasper Wanty – Groupe Gobert NED 17’17”
71 * BAGIOLI Nicola Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ITA 18’59”
72 MONTAGUTI Matteo Ag2r La Mondiale ITA 19’00”
73 * MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club FRA 19’14”
74 COURTEILLE Arnaud Vital Concept Cycling Club FRA 19’22”
75 MORICE Julien Vital Concept Cycling Club FRA 19’44”
76 * LAFAY Victor Cofidis, Solutions Credits FRA 20’41”
77 MADRAZO RUIZ Angel Delko Marseille Provence Ktm ESP 21’15”
78 * GOUAULT Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 21’22”
79 * BRUNEL Alexys Groupama – Fdj FRA 21’32”
80 ROY Jérémy Groupama – Fdj FRA 21’43”
81 * RAGGIO Luca Wilier Triestina – Selle Italia ITA 22’30”
82 * MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Credits FRA 23’00”
83 BALDO Nicolas St Michel – Auber 93 FRA 23’31”
84 * MEYER Robin Delko Marseille Provence Ktm FRA 23’51”
85 REZA Kevin Vital Concept Cycling Club FRA 24’25”
86 * OIEN Justin Caja Rural – Seguros Rga USA 25’55”
87 * STERBINI Simone Bardiani Csf ITA 26’29”
88 DERNIES Tom Roubaix Lille Metropole BEL 26’56”
89 * FRAPPORTI Mattia Androni Giocattoli – Sidermec ITA 27’28”
90 * SAEZ BENITO Hector Euskadi Basque Country – Murias ESP 27’29”
91 ANTONINI Simone Wanty – Groupe Gobert ITA 28’47”
92 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA 29’06”
93 * DAVY Clément Groupama – Fdj FRA 29’11”
94 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence Ktm LTU 29’37”
95 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA 30’31”
96 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA 30’33”
97 THOMINET Camille St Michel – Auber 93 FRA 32’12”
98 VAN GOETHEM Brian Roompot – Nederlandse Loterij NED 32’32”
99 * RYBALKIN Aleksei Gazprom – Rusvelo RUS 32’33”
100 TRONET Steven Roubaix Lille Metropole FRA 32’45”
101 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 FRA 35’42”
102 * ZACCANTI Filippo Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini ITA 36’24”
103 * CUADROS MORATA Alvaro Caja Rural – Seguros Rga ESP 38’06”
104 REYES VERGARA Miguel Angel Nippo – Vini Fantini – Europa Ovini COL 38’22”
105 * MARONESE Marco Bardiani Csf ITA 38’40”
106 VAUGRENARD Benoit Groupama – Fdj FRA 39’10”
107 * KOBERNYAK Evgeny Gazprom – Rusvelo RUS 41’16”
108 ARCHBOLD Shane Aqua Blue Sport NZL 41’46”
109 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 FRA 44’06”
110 FONZI Giuseppe Wilier Triestina – Selle Italia ITA 44’27”
111 TRARIEUX Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA 53’58”
112 * LIZDE Seid Androni Giocattoli – Sidermec ITA 01h00’34”
113 * IRIZAR LASKURAIN Julen Euskadi Basque Country – Murias ESP 01h10’25”