Geoffrey Bouchard (Cr4C Roanne) był pierwszy na szczycie  La Planche des Belles Filles wygrywając trzeci etap Tour Alsace. Ładna jazda Maciejuka i Rekity.

Trzeci dzień wyścigu we Francji był typowym przedsmakiem, który czeka nas na jutrzejszym, królewskim etapie. Dzisiaj kolarze mieli do pokonania pięć górskich premii, w tym finałowy podjazd na  La Planche des Belles Filles. Miejsce, w którym wygrywali już Chris Froome, Fabio Aru czy Vincenzo Nibali.

Jeszcze przed pierwszą dziś lotną premią na atak zdecydował się nas Filip Maciejuk (Leopard Pro Cycling). Razem z Polakiem w odjazd zabrali się: Michael O’Loughlin (Team Wiggins), Matthew Bostock (Wielka Brytania) i Jonas Rutsch (Niemcy).

Ich maksymalna przewaga wynosiła nawet ponad pięć minut, ale kolejne podjazdy osłabiały ucieczkę. Na premiach Maciejuk zajmował zazwyczaj drugie miejsca i kolekcjonował punkty do klasyfikacji górskiej i punktowej.

Niestety jeszcze przed początkiem finałowego podjazdu pod La Planche des Belles Filles (5,8 km długości; średnie nachylenie 8,4%) ucieczka z Filipem została doścignięta. Wtedy na krótki atak zdecydował się Szymon Rekita (Leopard Pro Cycling), ale ta akcja Polaka została skasowana na cztery kilometry przed metą.

Na finałowych kilometrach sytuacja kilka razy się zmieniała, a ostatecznie o etapowy triumf walczyła trójka kolarzy. Najwięcej sił zachował Francuz Geoffrey Bouchard (Cr4C Roanne). Drugi był Marc Hirschi (Development Team Sunweb), a trzeci Brandon McNulty (USA). Nowym liderem został Florian Stork (Development Team Sunweb).

Wyniki trzeciego etapu:

1 BOUCHARD Geoffrey ROA les 143,1 km en 3h52’40” (moy. 36,903 km/h) (b : 10”)
2 * HIRSCHI Marc DSU à 31 (b : 6”)
3 * MCNULTY Brandon USA à 39 (b : 4”)
4 GUILLONNET Adrien DIJ à 41
5 * PRONSKIY Vadim TSE à 41
6 * DONOVAN Mark WGN à 44
7 * WELDU Hafetab DDC à 53
8 * BANZER Gordian AKR à 1 2
9 VANGSTAD Andreas TJI à 1 6
10 MARTINELLI Ivan AZT à 1 14
11 * HARTLEY Adam GBR à 1 20
12 * PEÁK Barnabás WCC à 1 21
13 VERMEERSCH Gianni COC à 1 26
14 * PFRIMMER Arnaud ETU à 1 30
15 * STORK Florian DSU à 1 32
16 MORENO SALA Adrià AIX à 1 34
17 HAGEN Carl Fredrik TJI à 1 35
18 * NATAROV Yuriy TSE à 1 47
19 * STEDMAN Maximilian GBR à 1 47
20 * BRAYBROOKE Alexan AIX à 1 53
21 * VAN GILS Maxim LSU à 1 57
22 * GARCIA CASTAÑEDA WCC à 2 7
23 * RÜEGG Lukas VOL à 2 7
24 * BURGER Sven TIR à 2 11
25 * TEGGART Matthew WGN à 2 13
26 * OTRUBA Jakub ELA à 2 20
27 * VAN POUCKE Aaron LSU à 2 28
28 * MEREDITH Charlie MED à 2 32
29 CASTELLARNAU Florent AIX à 2 33
30 * BUSSARD Dimitri SUI à 2 42
31 GAROSIO Andrea AZT à 2 46
32 POLNICKÝ Jirí ELA à 2 46
33 PAPILLON Lucas ROA à 2 46
34 REKITA Szymon LPC à 2 51   
35 KUKRLE Michael ELA à 2 56
36 * BARAC Antonio WCC à 3 0
37 * MAIN Kent DDC à 3 10
38 * MERTENS Julian LSU à 3 16
39 * RUTSCH Jonas GER à 3 18 (b : 6”)
40 SKJERPING Kristoffer TJI à 3 18
41 * SIMON Quentin ETU à 3 22
42 * ARENSMAN Thymen SEG à 3 22
43 GAUTHIER Guillaume ETU à 3 22
44 JAMET Alexandre ROA à 3 32
45 * WIRTGEN Luc LPC à 3 42
46 MEILER Lukas VOL à 3 42
47 * GAMPER Mario TIR à 3 42
48 THALMANN Roland VOL à 3 51
49 * ARCHIBOLD Franklin WCC à 4 15
50 AUBERT Rémi ETU à 4 19
51 BÁRTA Jan ELA à 4 23
52 * GAILLARD Marlon VDU à 4 23
53 * SHTEIN Grigoriy TSE à 4 29
54 * MURIAS Jakub WCC à 4 29 
55 * BATSAIKHAN Tegshba WCC à 4 45
56 * ANTUNES Tiago SEG à 5 4
57 * HALLER Patrick GER à 5 4
58 * MOBACH Jarno DSU à 5 14
59 * SCHELLING Ide SEG à 5 18
60 * WILDAUER Markus TIR à 5 32
61 * CASTRIQUE Jonas LSU à 5 34
62 ČERNÝ Josef ELA à 5 34
63 * PAROZ Justin AKR à 5 46
64 * ULYSBAYEV Dinmukha TSE à 5 54
65 * CHAMPION Thomas VDU à 6 13
66 KRIEGER Alexander LPC à 6 24
67 * FRIEDRICH Marco TIR à 6 26
68 * AASHEIM Aksel Fische TJI à 6 33
69 * WALKER Joey WGN à 6 52
70 * GROLLEAU Quentin AIX à 6 55
71 ORRICO Davide VOL à 6 55
72 * NIEUWENHUIS Joris DSU à 7 2
73 * ŤOUPALÍK Adam COC à 7 7
74 * MÄRKL Niklas DSU à 7 23
75 * BEARD Cameron USA à 7 23
76 * SCHUNK Conor USA à 7 34
77 * VOISARD Yannis AKR à 7 39
78 SCHELLING Patrick VOL à 7 43
79 * LEYDER Pit LPC à 7 45
80 * KUZMIN Anton TSE à 7 56
81 * MACIEJUK Filip LPC à 7 56 (b : 4”)   
82 * THIJSSEN Gerben LSU à 8 2
83 * FRANZ Marcel GER à 8 21
84 * MÄDER Gino SUI à 8 30
85 * DEBONS Antoine SUI à 8 45
86 * CHOKRI El Mehdi DDC à 8 59
87 * COSTA Andrea ROA à 9 3
88 * HEIDEMANN Miguel GER à 9 5
89 MEEUSEN Tom COC à 9 17
90 * STEWART Jake GBR à 9 41
91 * DELACROIX Théo ETU à 9 41
92 * FOUCHE James WGN à 9 41
93 * SOBRERO Matteo DDC à 9 41
94 * DE BOD Stefan DDC à 9 41
95 * PIDCOCK Thomas WGN à 9 41
96 * HENN Luca GER à 9 41
97 * HEINSCHKE Leon DSU à 9 48
98 SAUVAGE Paul ETU à 9 48
99 * SUTER Joel AKR à 10 0
100 * JEANNIERE Emilien VDU à 10 28
101 CARLINI Ettore AZT à 10 29
102 * HUCK Alexis MED à 10 34
103 * HUGGER Jan GER à 10 43
104 * BAYER Tobias TIR à 10 54
105 * WILLIAMS Stephen SEG à 11 16
106 MEISEN Marcel COC à 11 16
107 * SOUTON Julien DIJ à 11 27
108 * DEBEAUMARCHE Nico DIJ à 11 31
109 * RIGOLLOT Mathieu DIJ à 11 49
110 PELLEGRIN Mathieu DIJ à 11 51
111 TERRASSON Pierre ROA à 11 51
112 * O’LOUGHLIN Michael WGN à 11 59 (b : 5”)
113 VAN DER POEL David COC à 12 1
114 * PORZNER Manuel TIR à 12 18
115 * JUNTUNEN Antti jussi MED à 12 35
116 BOSMANS Wietse COC à 12 58
117 * SELENATI Nico AKR à 13 46
118 * WRIGHT Fred GBR à 13 46
119 * KOOISTRA Marten SEG à 14 5
120 CARAMEL Mathieu AIX à 14 47
121 * MOZZATO Luca DDC à 14 54
122 * MÜLLER Reto SUI à 15 13
123 * LÜSCHER Damian SUI à 15 39
124 * CHZHAN Igor TSE à 15 57
125 ZAHÁLKA Matej ELA à 16 8
126 * FROIDEVAUX Robin AKR à 16 17
127 PAGE Dylan SUI à 17 14
128 * LOUVET Louis DIJ à 18 59
129 * MENANT Theo VDU à 19 41
130 BROCKHOFF Jan LPC à 19 57
131 * BOSTOCK Matthew GBR à 20 11 (b : 3”)
132 * GARRISON Ian USA à 21 39
133 RAFFAELE Angelo AZT à 21 52
134 ORCEAU Clement VDU à 22 17
135 * STITES Tyler USA à 23 35
136 * FERRON Valentin VDU à 24 7
137 CHATELUS Axel ROA à 25 14
138 * MEEUS Jordi SEG à 25 37
139 * MOSTOV Zeke USA à 25 41
140 BETTINI Francesco AZT à 26 5
141 * VITIELLO Angelo AZT à 26 36
142 * HOLSTAD Ludvik Aspe TJI à 27 20

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 * STORK Florian DSU les 295,3 km en 7h12’23” (moy. 40,973 km/h)
2 BOUCHARD Geoffrey ROA à 1
3 MORENO SALA Adrià AIX à 8
4 * STEDMAN Maximilian GBR à 9
5 * MCNULTY Brandon USA à 26
6 * HIRSCHI Marc DSU à 31
7 * RÜEGG Lukas VOL à 40
8 * DONOVAN Mark WGN à 47
9 GUILLONNET Adrien DIJ à 54
10 * PRONSKIY Vadim TSE à 58
11 * WELDU Hafetab DDC à 1 8
12 * TEGGART Matthew WGN à 1 10
13 * BANZER Gordian AKR à 1 10
14 VANGSTAD Andreas TJI à 1 13
15 * BUSSARD Dimitri SUI à 1 14
16 * HARTLEY Adam GBR à 1 19
17 VERMEERSCH Gianni COC à 1 25
18 * PEÁK Barnabás WCC à 1 30
19 * PFRIMMER Arnaud ETU à 1 36
20 MARTINELLI Ivan AZT à 1 37
21 HAGEN Carl Fredrik TJI à 1 41
22 * NATAROV Yuriy TSE à 2 1
23 JAMET Alexandre ROA à 2 5
24 * VAN GILS Maxim LSU à 2 8
25 * BRAYBROOKE Alexande AIX à 2 12
26 * GARCIA CASTAÑEDA Ma WCC à 2 23
27 * OTRUBA Jakub ELA à 2 25
28 * BURGER Sven TIR à 2 26
29 * VAN POUCKE Aaron LSU à 2 39
30 AUBERT Rémi ETU à 2 42
31 * MEREDITH Charlie MED à 2 43
32 CASTELLARNAU Florent AIX à 2 45
33 POLNICKÝ Jirí ELA à 2 55
34 PAPILLON Lucas ROA à 3 2
35 REKITA Szymon LPC à 3 3  
36 KUKRLE Michael ELA à 3 5
37 * BARAC Antonio WCC à 3 9
38 GAROSIO Andrea AZT à 3 14
39 SKJERPING Kristoffer TJI à 3 24
40 * MAIN Kent DDC à 3 25
41 * RUTSCH Jonas GER à 3 26
42 GAUTHIER Guillaume ETU à 3 28
43 * ARENSMAN Thymen SEG à 3 33
44 * SIMON Quentin ETU à 3 34
45 * SCHELLING Ide SEG à 3 51
46 * WIRTGEN Luc LPC à 3 54
47 THALMANN Roland VOL à 3 54
48 * GAMPER Mario TIR à 3 56
49 MEILER Lukas VOL à 3 56
50 * ARCHIBOLD Franklin WCC à 4 24
51 * GAILLARD Marlon VDU à 4 26
52 BÁRTA Jan ELA à 4 28
53 * SHTEIN Grigoriy TSE à 4 43
54 * MURIAS Jakub WCC à 4 45
55 * BATSAIKHAN Tegshbaya WCC à 5 1
56 * HALLER Patrick GER à 5 15
57 * ANTUNES Tiago SEG à 5 15
58 * MOBACH Jarno DSU à 5 20
59 ČERNÝ Josef ELA à 5 39
60 * CASTRIQUE Jonas LSU à 5 43
61 * WILDAUER Markus TIR à 6 3
62 * PAROZ Justin AKR à 6 7
63 * ULYSBAYEV Dinmukham TSE à 6 11
64 KRIEGER Alexander LPC à 6 33
65 * CHAMPION Thomas VDU à 6 35
66 * FRIEDRICH Marco TIR à 6 38
67 ORRICO Davide VOL à 6 58
68 * AASHEIM Aksel Fischer TJI à 7 4
69 * WALKER Joey WGN à 7 6
70 * GROLLEAU Quentin AIX à 7 7
71 * NIEUWENHUIS Joris DSU à 7 8
72 * ŤOUPALÍK Adam COC à 7 9
73 * MÄRKL Niklas DSU à 7 32
74 SCHELLING Patrick VOL à 7 46
75 * SCHUNK Conor USA à 7 51
76 * LEYDER Pit LPC à 7 54
77 * MACIEJUK Filip LPC à 8 4
78 * KUZMIN Anton TSE à 8 10
79 * FRANZ Marcel GER à 8 31
80 * MÄDER Gino SUI à 8 43
81 * DEBONS Antoine SUI à 8 55
82 * CHOKRI El Mehdi DDC à 9 5
83 CARLINI Ettore AZT à 9 19
84 * HEIDEMANN Miguel GER à 9 19
85 * COSTA Andrea ROA à 9 23
86 MEEUSEN Tom COC à 9 23
87 * STEWART Jake GBR à 9 39
88 * FOUCHE James WGN à 9 44
89 * DE BOD Stefan DDC à 9 47
90 * SOBRERO Matteo DDC à 9 47
91 * PIDCOCK Thomas WGN à 9 53
92 * DELACROIX Théo ETU à 9 53
93 * HENN Luca GER à 9 55
94 * HEINSCHKE Leon DSU à 9 57
95 * SUTER Joel AKR à 10 8
96 VAN DER POEL David COC à 10 15
97 SAUVAGE Paul ETU à 10 20
98 * JEANNIERE Emilien VDU à 10 40
99 * HUCK Alexis MED à 10 55
100 * HUGGER Jan GER à 10 57
101 * BAYER Tobias TIR à 11 8
102 MEISEN Marcel COC à 11 25
103 * SOUTON Julien DIJ à 11 51
104 * DEBEAUMARCHE Nicola DIJ à 11 54
105 * O’LOUGHLIN Michael WGN à 11 57
106 * MERTENS Julian LSU à 12 11
107 PELLEGRIN Mathieu DIJ à 12 15
108 * PORZNER Manuel TIR à 12 30
109 * THIJSSEN Gerben LSU à 12 42
110 * JUNTUNEN Antti jussi MED à 12 46
111 BOSMANS Wietse COC à 13 4
112 * WRIGHT Fred GBR à 13 51
113 * SELENATI Nico AKR à 13 54
114 * KOOISTRA Marten SEG à 14 6
115 CARAMEL Mathieu AIX à 15 6
116 * MOZZATO Luca DDC à 15 9
117 * MÜLLER Reto SUI à 15 26
118 * LÜSCHER Damian SUI à 15 49
119 * CHZHAN Igor TSE à 16 14
120 ZAHÁLKA Matej ELA à 16 17
121 * FROIDEVAUX Robin AKR à 16 38
122 * VOISARD Yannis AKR à 17 20
123 PAGE Dylan SUI à 17 51
124 * BEARD Cameron USA à 18 52
125 * LOUVET Louis DIJ à 19 22
126 * BOSTOCK Matthew GBR à 20 6
127 BROCKHOFF Jan LPC à 20 6
128 * WILLIAMS Stephen SEG à 20 48
129 * MENANT Theo VDU à 21 10
130 * GARRISON Ian USA à 21 30
131 * RIGOLLOT Mathieu DIJ à 21 33
132 RAFFAELE Angelo AZT à 22 15
133 ORCEAU Clement VDU à 22 20
134 TERRASSON Pierre ROA à 23 19
135 * STITES Tyler USA à 23 26
136 * MEEUS Jordi SEG à 25 38
137 BETTINI Francesco AZT à 26 28
138 * VITIELLO Angelo AZT à 27 38
139 * HOLSTAD Ludvik Aspelu TJI à 27 51
140 * MOSTOV Zeke USA à 33 47
141 * FERRON Valentin VDU à 35 22
142 CHATELUS Axel ROA à 36 37