Foto: PostNord Danmark Rundt

Wout van Aert (Vérandas Willems-Crelan) po fenomenalnej akcji na ostatnim kilometrze wygrał drugi etap duńskiego wyścigu. Belgijski specjalista od przełajów został także nowym liderem wyścigu.

174 kilometry z Viborga do Vejle mieli do pokonania kolarze walczący na drugim etapie Tour of Denmark. Na trasie cztery podjazdy i na papierze ten odcinek wydawał się być najtrudniejszym w całej imprezie.

Po kilku nieudanych atakach w odjazd zabrali się: Nicolai Brøchner (Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources), Christophe Noppe (Sport Vlaanderen – Baloise),  Steffen Christiansen (ColoQuick), Emil Toudal (BHS – Almeborg-Bornholm) i Chris Anker Sørensen (Riwal CeramicSpeed Cycling Team). Po pierwszej górskiej premii wygranej przez Brøchnera ucieczka miała już pięć minut przewagi nad peletonem.

Na wszystkich podjazdach brylował dzisiaj kolarz Holowesko i to on przejmie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej od Rasmusa Tillera (Team Joker Icopal). 35 kilometrów przed metą na czele z ucieczki został tylko doświadczony Chris Anker Sørensen, ale jego przewaga wynosiła tylko niewiele ponad minutę.

Sorensen został złapany po ostatniej lotnej premii. Na rundach w Vejle zaatakował samotnie Rasmus Guldhammer (Team Waoo), ale na 12 kilometrów przed metą został doścignięty przez mocno naciągnięty peleton. Po chwili spokoju na akcję zdecydował się niezwykle utalentowany Julius Johansen (ColoQuick), a jego tempo starał się utrzymać Robin Carpenter (Rally Cycling).

Za nimi kręciła grupka około 40 kolarzy, z której odpadł zeszłoroczny zwycięzca wyścigu – Mads Pedersen (reprezentacja Danii). 4 kilometry przed metą skontrował Lorenzo Rota (Bardiani – CSF).

Dwójka na ostatni (ciężki) kilometr wjechał z przewagą kilkunastu sekund. Z tyłu mocno zaatakował Wout van Aert (Vérandas Willems-Crelan), który dogonił dwójkę na 400 metrów przed metą i samotnie przekroczył linię mety! Belg został także nowym liderem wyścigu.

Drugi finiszował Alexander Kamp (Team Waoo), a trzeci Carpenter. Najlepszym Polakiem w stawce po raz kolejny okazał się Emanuel Piaskowy (Hurom), który dojechał na metę na 33. miejscu.

Wyniki drugiego etapu:

1 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 4:13:51
2 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling 0:00:02
3 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:00:04
4 Julius Johansen (Den) Team ColoQuick 0:00:06
5 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:11
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:11
7 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:11
8 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:11
9 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:11
10 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:11
11 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:11
12 Christopher Juul-Jensen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:00:11
13 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:11
14 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:11
15 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team ColoQuick 0:00:11
16 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:11
17 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:11
18 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:11
19 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:00:11
20 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:11
21 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:11
22 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:00:11
23 Christoffer Lisson (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:11
24 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:18
25 Jesper Schultz (Den) Team Virtu Cycling 0:00:19
26 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:00:20
27 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:22
28 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:00:22
29 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:22
30 Max Kanter (GER) Team Sunweb 0:00:24
31 Magnus Bak Klaris (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:24
32 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:32
33 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom 0:00:35
34 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:00:35
35 Torkil Veyhe (Den) Team Virtu Cycling 0:00:35
36 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:00:41
37 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:41
38 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:48
39 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:50
40 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani – CSF 0:01:04
41 Mikkel Bjerg (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:01:09
42 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:01:14
43 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:01:14
44 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:01:14
45 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:01:20
46 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:01:20
47 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team ColoQuick 0:01:35
48 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:01:41
49 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:01:45
50 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:52
51 Casper Phillip Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:02:20
52 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:02:31
53 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:02:40
54 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:02:52
55 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:02:52
56 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:02:52
57 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:02:52
58 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:02:52
59 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker – Icopal 0:03:00
60 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling 0:03:03
61 Mads Pedersen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:03:03
62 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:03:06
63 Andreas Nielsen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:03:49
64 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:03:57
65 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom 0:04:19
66 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom 0:04:19
67 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:04:19
68 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:04:29
69 Michael Carbel Svendgaard (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:04:29
70 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:05:02
71 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:05:04
72 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:04
73 Martin Toft Madsen (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:05:44
74 Fritjof Røinås (Nor) Joker – Icopal 0:05:44
75 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:51
76 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:05:56
77 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:05:56
78 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:56
79 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:05:56
80 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:05:56
81 Patrick Clausen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:08:00
82 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:08:02
83 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:08:02
84 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:08:07
85 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:08:07
86 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:08:26
87 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:08:26
88 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:08:26
89 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:08:26
90 Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:08:59
91 Niklas Larsen (Den) Team Virtu Cycling 0:09:10
92 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team ColoQuick 0:09:22
93 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:09:56
94 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom 0:09:56
95 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:09:56
96 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:09:56
97 Eryk Laton (Pol) Team Hurom 0:09:56
98 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 0:09:56
99 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team ColoQuick 0:09:56
100 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:09:56
101 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom 0:09:56
102 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:09:56
103 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:10:02
104 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:10:02
105 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:10:02
106 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:10:02
107 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:10:02
108 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:10:11
109 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:10:39
110 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:10:39
111 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:10:48
112 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:28
113 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:14:13
114 Emil Toudal (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:14:20
115 Rasmus Byriel Iversen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:15:47
116 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:15:49
117 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:15:52
118 Steffen Munk Christiansen (Den) Team ColoQuick 0:15:54
119 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:15:54

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1 Wout Van Aert (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 9:19:16
2 Alexander Kamp (Den) Team Virtu Cycling 0:00:06
3 Robin Carpenter (USA) Rally Cycling 0:00:10
4 Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport 0:00:11
5 Julius Johansen (Den) Team ColoQuick 0:00:16
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:21
7 Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:21
8 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:21
9 Adam De Vos (Can) Rally Cycling 0:00:21
10 Hugo Houle (Can) Astana Pro Team 0:00:21
11 Christoffer Lisson (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:21
12 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:21
13 Colin Joyce (USA) Rally Cycling 0:00:21
14 Christopher Juul-Jensen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:00:21
15 Rasmus Christian Quaade (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:21
16 Johan Le Bon (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:21
17 Andrei Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:21
18 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Team ColoQuick 0:00:21
19 Pieter Weening (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:21
20 Oscar Riesebeek (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:21
21 Dennis Van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:00:21
22 Fabian Lienhard (SUI) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:00:21
23 Troels Rønning Vinther (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:00:21
24 Robbert De Greef (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:00:28
25 Jesper Schultz (Den) Team Virtu Cycling 0:00:29
26 Max Kanter (GER) Team Sunweb 0:00:30
27 Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy 0:00:32
28 Bjørn Tore Hoem (Nor) Joker – Icopal 0:00:32
29 Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:32
30 Magnus Bak Klaris (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:00:34
31 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:42
32 Bryan Coquard (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:00:45
33 Torkil Veyhe (Den) Team Virtu Cycling 0:00:45
34 Emanuel Piaskowy (Pol) Team Hurom 0:00:45
35 Lennard Kämna (GER) Team Sunweb 0:00:45
36 Aimé De Gendt (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:58
37 Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team 0:01:02
38 Chris Anker Sørensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:01:18
39 Mikkel Bjerg (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:01:19
40 Senne Leysen (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:01:24
41 Bert De Backer (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:01:24
42 Ryan Anderson (Can) Rally Cycling 0:01:30
43 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:01:30
44 August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy 0:01:45
45 Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Virtu Cycling 0:01:51
46 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:02
47 Brendan Rhim (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:02:28
48 Casper Phillip Pedersen (Den) Aqua Blue Sport 0:02:30
49 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani – CSF 0:02:42
50 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:02:50
51 Mirco Maestri (Ita) Bardiani – CSF 0:03:00
52 Tim Merlier (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:03:02
53 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:03:02
54 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept Cycling Club 0:03:02
55 Mads Pedersen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:03:13
56 Rasmus Guldhammer (Den) Team Virtu Cycling 0:03:13
57 Sean De Bie (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:03:15
58 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 0:03:51
59 Andreas Nielsen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:03:59
60 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:04:07
61 Vitaliy Buts (Ukr) Team Hurom 0:04:29
62 Rasmus Fossum Tiller (Nor) Joker – Icopal 0:04:35
63 Michael Carbel Svendgaard (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:04:39
64 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:05:12
65 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:05:14
66 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:05:37
67 Andriy Vasylyuk (Ukr) Team Hurom 0:05:57
68 Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team 0:05:57
69 Nicolai Philip Brochner Nielsen (Den) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:05:59
70 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:06:42
71 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Groupe Gobert 0:06:46
72 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:06:58
73 Martin Toft Madsen (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:07:22
74 Fritjof Røinås (Nor) Joker – Icopal 0:07:22
75 Eric Young (USA) Rally Cycling 0:07:34
76 John Murphy (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:08:11
77 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:08:14
78 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:08:35
79 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:09:16
80 Niklas Larsen (Den) Team Virtu Cycling 0:09:20
81 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 0:09:27
82 Andrea Guardini (Ita) Bardiani – CSF 0:09:45
83 Herman Dahl (Nor) Joker – Icopal 0:10:46
84 Tom Devriendt (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:10:47
85 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team ColoQuick 0:11:00
86 Patrick Clausen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:11:20
87 Christian Moberg Jørgensen (Den) Team ColoQuick 0:11:34
88 Mathias Norsgaard Jørgensen (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:11:34
89 Wouter Wippert (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:38
90 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:12:18
91 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:26
92 Tom Stamsnijder (Ned) Team Sunweb 0:12:42
93 Miguel Bryon (USA) Holowesko – Citadel p/b Arapahoe Resources 0:12:42
94 Mariusz Gasiorowski (Pol) Team Hurom 0:13:16
95 Eryk Laton (Pol) Team Hurom 0:13:16
96 Julien Morice (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:13:31
97 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk 0:13:54
98 Stijn Steels (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:13:59
99 Sondre Holst Enger (Nor) Israel Cycling Academy 0:14:03
100 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:14:11
101 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:15:25
102 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:15:28
103 Silas Zacharias Clemmensen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:15:41
104 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk 0:16:17
105 Henrik Evensen (Nor) Joker – Icopal 0:16:17
106 Daniel Bligaard Lyhne (Den) Team ColoQuick 0:16:47
107 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 0:16:58
108 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:17:27
109 Steffen Munk Christiansen (Den) Team ColoQuick 0:17:32
110 Emil Toudal (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:17:39
111 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems – Crelan 0:19:03
112 Rasmus Byriel Iversen (Den) Nationalmannschaft Dänemark 0:21:16
113 Mateusz Manowski (Pol) Team Hurom 0:21:30
114 Tobias Mørch Kongstad (Den) Riwal CeramicSpeed Cycling Team 0:22:09
115 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 0:22:54
116 Jérémy Lecroq (Fra) Vital Concept Cycling Club 0:23:07
117 Nicklas Overgaard Amdi Pedersen (Den) BHS – Almeborg Bornholm 0:23:39
118 Ole Forfang (Nor) Joker – Icopal 0:24:05
119 Shane Archbold (NZl) Aqua Blue Sport 0:26:13