fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) wygrał pierwszy etap “Solidarki”. 

29. Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Solidarności” i Olimpijczyków rozpoczął się dzisiaj w Sanoku. Zawodnicy mieli do pokonania tylko 91,5 kilometra, a meta usytuowana była w Sędziszowie Małopolskim. Po drodze dwie górskie premie, jeden lotny finisz i premia specjalna w Strzyżowie.

Na lotnej premii w Brzozowie trzy sekundy do generalki zarobił Norman Vahtra (Cycling Tartu). Kolejne miejsca zajęli Mateusz Komar (Voster ATS Team) i Alfdan de Decker (Lotto Soudal U23).

Po tej premii z peletonu odjechali: Mateusz Grabis (Voster ATS Team), Jelle Nieuwpoort (Metec – TKH), Karl – Arnold Vendelin (Cycling Tartu), Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R), Kristaps Pelcers (Litwa), Jan Stohr (AC Sparta Praha), Adrian Babic (Słowacja), Aaron Van Poucke i Stijn Daemen (obaj Lotto Soudal U23), Vitaliy Buts (Team Hurom), Aliaksei Piashkun (Białoruś) oraz Alekandr Komin (Marathon – Tula Cycling Team).

Ucieczka nie zdołała wypracować sobie przewagi większej niż minutę, ale na 30 kilometrów przed metą do tej grupy dojechali: Adam Stachowiak (Voster ATS Team), Marek Rutkiewicz i Maciej Paterski (obaj Wibatech Merx 7R), Vasili Strokau (Minsk) oraz Jakub Kaczmarek i Kamil Zieliński (obaj Team Hurom).

Na drugim dzisiaj podjeździe z ucieczki zaatakował Paterski i uzyskał kilkanaście sekund przewagi. Peleton tracił już prawie dwie minuty, a do mety było tylko 20 kilometrów. Akcja “Patery” została zlikwidowana i o zwycięstwo walczyła uciekająca grupa.

Na kresce w Sędziszowie Małopolskim najszybszy okazał się Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) i to on został pierwszym liderem wyścigu. Drugi był Vasili Strokau (Minsk), a trzeci Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R).

Pełne wyniki pierwszego etapu – TUTAJ.