Chris Froome (Team Sky) powiedział w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Sky Sports, że jest pewien swojej niewinności w tzw. sprawie salbutamolu, oraz że ma pełne prawo się ścigać, z którego zamierza korzystać. W związku z powyższym “na pewno” wystartuje w Tour de France 2018. 

W gronie tych, którzy uważają, że Froome powinien wstrzymać się od startowania w wyścigach do czasu rozstrzygnięcia sprawy salbutamolu, znajdują się m.in. prezydent UCI David Lappartient, niektórzy kolarze, w tym Tom Dumoulin, oraz pięciokrotny zwycięzca Tour de France – Bernard Hinault. Jednak lider drużyny Sky się z nimi nie zgadza.

Od samego początku mój punkt widzenia jest jasny – wiem, że nie zrobiłem nic złego, ale jednocześnie rozumiem, że ludzie martwią się o wizerunek kolarstwa. W związku z tym [że jestem niewinny] trudno byłoby mi nie wystartować w tym wyścigu [w Tour de France]. Mam prawo się ścigać i właśnie to zamierzam robić

– powiedział Chris Froome po ostatnim treningu wysokościowym w Alpach.

Dziennikarka zapytała również Froome`a, czy ma nadzieję, że nie zostanie pozbawiony ewentualnego zwycięstwa w tegorocznej Wielkiej Pętli, jak i innych wygranych, które odniósł od czasu wykrycia w jego organizmie zbyt dużej dawki salbutamolu.

Tak, tak [mam taką nadzieję], tak samo jak w przypadku Giro, który to wyścig zakończył się w ubiegłym miesiącu. Tak, jak powiedziałem – przechodzę przez ten cały proces będąc przekonanym, że nie zrobiłem nic złego. Mam prawo to udowodnić i mam nadzieję, że ostatecznie będę całkowicie usprawiedliwiony i oczyszczony. To właśnie jest moim celem

– odpowiedział Chris Froome.

Przypomnijmy, że w organizmie Brytyjczyka zbyt dużą dawkę salbutamolu (leku na astmę) wykryto po osiemnastym etapie Vuelta a España, jednak opinia publiczna dowiedziała się o tym dopiero w grudniu, dzięki śledztwu dziennikarzy dzienników “Le Mond” i “The Guardian”. Od czasu tej feralnej dla Froome`a kontroli, zdobył on dwa brązowe medale na mistrzostwach świata (w jeździe drużynowej i indywidualnej na czas) oraz wygrał wyścig Giro d`Italia.

Podczas tegorocznych kolarskich imprez Froome`owi towarzyszył osobisty ochroniarz, którego wynajęła drużyna Sky. Dziennikarka przeprowadzająca wywiad zwróciła uwagę na to, że na trasie kolarskiego wyścigu nie da się zapewnić tego typu ochrony. W związku z tym próbowała się dowiedzieć, czy czterokrotnemu zwycięzcy Tour de France towarzyszą jakieś obawy.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zawsze była jakaś mała grupa ludzi, której z rozmaitych powodów nie podobało się to, że prowadzimy wyścig. Jest to jednak coś, z czym należy radzić sobie na trasie. Miejmy nadzieję, że to nie przeszkodzi w rozgrywaniu wyścigu

– zakończył Froome.

W ostatnich dniach i przed mistrzostwami Polski, z Chrisem Froomem trenowali m.in. Michał Kwiatkowski, Geraint Thomas i Wout Poels.